توسط برگزیده خوارزمی محقق شد؛

مدل سازی گیاهان زراعی برای افزایش تولید و كاهش اثرات منفی

مدل سازی گیاهان زراعی برای افزایش تولید و كاهش اثرات منفی

با فناوری: پژوهشگران كشور موفق به مدل سازی گیاهان زراعی شدند كه به واسطه آن می توان راهكاری برای مطالعه سیستم های زراعی داشت.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، تهیه مدلهای ریاضی برای رشد و عملكرد گیاهان از سال ۱۹۶۵ شروع شده است. در این مدلها واكنش گیاهان به عوامل محیطی، مدیریتی و ژنتیكی با توابع ریاضی بیان می شود.
می توان از مدلها برای مطالعه سیستم های تولید گیاهی در امتداد افزایش تولید و كاهش اثرات منفی بر محیط زیست استفاده نمود.
در همین راستا دكتر افشین سلطانی طرح «مدل سازی گیاهان زراعی و كاربردهای آن» را پیاده سازی كرد.
وی اظهار داشت: به كارگیری مدلها در تلفیق با آزمایش های مزرعه ای صرفه جویی زیادی در هزینه ها به وجود می آورد و با كمك آنها می توان نتایج آزمایش ها را در سال ها و مكان های بیشتر بررسی نموده و تعمیم داد.
وی با اشاره به اینكه در ارزیابی تأثیر تغییر اقلیم بر تولیدات كشاورزی و نیز سازگاری با تغییر اقلیم این مدلها مهمترین ابزار به شمار می روند، اظهار داشت: در این مطالعه، مدلهای به وجود آمده و در موارد متنوعی به كار بسته شده اند. این مدلها حاصل سال ها آزمایشات مزرعه و نیز برنامه نویسی بوده و برای گیاهان متنوع و در مقایس های مختلف از مزرعه تا سطوح بزرگ قابل استفاده هستند.
وی افزود: شفافیت، در دسترس بودن كد مدل، ساده و منعطف بودن نرم افزار و دارا بودن پارامترهایی كه مدلول روشن داشته و قابل اندازه گیری هستند، از خاصیت های این مدلها هستند.
سلطانی اشاره كرد: در ایران و جهان در طرح های مختلف تحقیقاتی و اجرایی متنوع استفاده شده است و این استفاده رو به گسترش است.
به گفته برگزیده جشنواره خوارزمی، همچون كاربردها می توان به تهیه اطلس خلاء عملكرد و توان تولید گیاهان زراعی مهم در كشور در شرایط اقلیمی فعلی و آینده، ارزیابی گزینه های ژنتیكی و مدیریتی برای افزایش تولید بقولات در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا و آفریقا، ارزش گذاری صفحات گیاهی برای برنامه های به نژادی در نقاط مختلف دنیا و مطالعه تأثیر تغییر اقلیم بر تولید گیاهان زراعی اشاره نمود.
به گزارش با فناوری به نقل از مهر، این طرح در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی موفق به كسب رتبه دوم پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی كشاورزی و منابع طبیعی این جشنواره شد.

1398/12/06
15:33:21
5.0 / 5
3749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است