دانشمندان MIT تشخیص پزشکی را متحول کردند

دانشمندان MIT تشخیص پزشکی را متحول کردند

به گزارش با فناوری، دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) از یک نشانه نوری در مهره هایی به نام داینابید(Dynabead) بهره برده اند تا حضور عوامل بیماری زا را در نمونه های مختلف، آن هم در کمتر از یک ثانیه تایید کنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک نشانه نوری جدید را در یک مجموعه پرکاربرد از مهره های مغناطیسی کشف کرده اند که امکان تشخیص فوری عوامل بیماری زا را در تست های تشخیصی مختلف فراهم می آورد.
به عنوان مثال، این مطالعه که در انتظار بررسی همتاست، قابلیت جدید این مهره ها را برای افشای سریع ردپاهایی از پاتوژن(عامل بیماری زا) باکتری سالمونلا برجسته کرد.
این نوآوری علاوه بر تاثیر بر ایمنی مواد غذایی، می تواند روشی را برای متخصصان پزشکی عرضه نماید تا به سرعت و با دقت منبع بیماری را در یک نمونه مشخص شناسایی کنند.
تشخیص پاتوژن ها در یک ثانیه
در دنیای تشخیص، انتظار برای نتایج آزمایش می تواند خسته کننده و وقت گیر باشد. چه آزمایش خون باشد چه تحلیل و بررسی آلودگی آب یا بررسی آلودگی مواد غذایی، دریافت نتیجه اغلب به مراحل پردازش نمونه و تحلیل و بررسی پر زحمت آن بستگی دارد.
حالا مهندسان MIT ممکنست بزودی این سناریو را متحول کنند و تشخیص فوری و دقیق آلاینده ها و عوامل بیماری زا را عرضه کنند.
کلید پیشرفت آنها در یک ابزار آزمایشگاهی تجاری نهفته است که دانه های مغناطیسی میکروسکوپی معروف به داینابیدز(Dynabeads) هستند.
این مهره ها که با پادتن ها یا آنتی بادی هایی که روی مولکول های هدف خاصی می چسبند، پوشانده شده اند، سال ها یکی از اصلی ترین قطعات در مجموعه های آزمایشی بوده اند.
با این وجود، پژوهشگران همواره با چالش احتیاج به طی مراحل اضافی برای تایید وجود مولکول های متصل به مهره ها دست و پنجه نرم کرده اند.
اما بهره برداری از قدرت اپتیک، بخصوص طیف سنجی رامان که برای تشخیص فوری پاتوژن ها استفاده می شود، این فرایند را بهینه کرده است.
این مطالعه جدید از خصوصیت های نوری خارق العاده داینابیدز یا همان مهره های مغناطیسی که می توانند فرایند تایید را تسریع کنند، پرده برداری کرده است.
پژوهشگران از پراکندگی منحصر به فرد نور یا «امضای رامان» که توسط مولکول های مختلف به معرض نمایش گذاشته می شود، استفاده کردند.
این روش بعد از شناسایی، تقریبا به صورت آنی - در کمتر از یک ثانیه - وجود یک پاتوژن هدف در یک نمونه را تایید می کند.
تمرکز اصلی این گروه بر روی شناسایی باکتری سالمونلا است که آلوده کننده مواد غذایی است.
پژوهشگران با نشان دادن کاربرد تکنیک خود، پتانسیل شناسایی پاتوژن های باکتریایی را که خطرات سلامتی را به همراه دارند، برجسته کردند.
یک نشانه فوق قوی
پروفسور لوزا تادسه از دپارتمان مهندسی مکانیک MIT در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: شما می توانید داینابیدز را با پادتن های E.coli بیازمایید و خواهید دید که همین اتفاق می افتد. آنها به باکتری ها متصل می شوند و ما می توانیم امضای داینابید را تشخیص دهیم، چونکه سیگنالی فوق العاده قوی است.
کاربردهای این تکنیک، گسترده هستند و می توانند بر تشخیص پزشکی تاثیر بگذارند.
ماریسا مک دونالد یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: این تکنیک در شرایطی مفید خواهد بود که پزشک در تلاش است منبع عفونت را محدود کند تا تجویز آنتی بیوتیک بهتری داشته باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، ما امیدواریم که این رویکرد در نهایت منجر به دسترسی گسترده به تشخیص های پیشرفته در محیط های دارای منابع محدود شود.
پژوهشگران هم اکنون درحال توسعه یک دستگاه قابل حمل هستند که می تواند فرایند تشخیص طیف وسیعی از پاتوژن های باکتریایی را تسریع بخشد.
همانطور که مهندسان MIT مسیر سریع تری را برای تأیید وجود پاتوژن ها پیدا می کنند، چشم انداز تشخیص پزشکی در آستانه تحول است.
با استفاده نوآورانه آنها از طیف سنجی رامان، زمان انتظار برای نتایج حیاتی ممکنست بزودی بسیار کوتاه شود و انتظار کشیدن برای دریافت نتایج آزمایش ها به تاریخ بپیوندد.
همچنین که این تیم به اصلاح تکنیک خود ادامه می دهد، جهان آینده ای را پیش رو دارد که در آن تشخیص فوری و قابل اعتماد یک امکان جدید و در دسترس باشد.
منبع:

1402/06/09
13:10:35
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است