پرورش قارچ در تفاله قهوه توسط یک استارتاپ بلژیکی

پرورش قارچ در تفاله قهوه توسط یک استارتاپ بلژیکی

به گزارش با فناوری، شرکت بلژیکی ˮPermaFungiˮ درحال پرورش قارچ در تفاله قهوه استفاده شده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، تفاله قهوه، پسماند قهوه بعد از دم کردن آن در آخرین مرحله آماده سازی قهوه است. به تازگی یک شرکت بلژیکی تصمیم گرفته تا از تفاله آن برای پرورش قارچ استفاده نماید. ماهیانه بیشتر از دو هزار کیلوگرم قارچ توسط این شرکت کشت و برداشت می شود. شرکت "PermaFungi" می تواند بیشتر از ۲۰ تن از ۱۸ میلیون تن تفاله قهوه ساخته شده در سال را بازیافت کند.
شرکت "PermaFungi" می گوید این کار را برای حذف دور ریختن تفاله قهوه طراحی شده است. تیم PermaFungi به جای این که اجازه دهند تفاله های قهوه در محل های دفن زباله جمع شود، با دوچرخه به کافی شاپ های محلی در بروکسل می روند تا ۱۰۰ کیلوگرم تفاله قهوه را از آنها جمع آوری کنند.
تفاله ها به مرکز رشد بازگردانده می شوند و در آنجا آنها را در کیسه هایی با کاه بسته بندی می کنند تا یک خاک مغذی برای هاگ های قارچ ایجاد شود.
"جولیان جکت"(Julian Jacquet) یکی از بنیانگذاران این شرکت اظهار داشت: قارچ می تواند تفاله های قهوه را تجزیه کند و از نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن و کربن آن استفاده نماید و از این روش برای بدست آوردن آنچه نیاز دارد استفاده می نماید.
بعد از حدود دو هفته در یک اتاق تاریک و مرطوب، کیسه ها به فضای روشن تری آورده می شوند، جایی که قارچ ها آغاز به جوانه زدن می کنند. بعد از برداشت، افراد قارچ ها را به فروشگاه ها و رستوران های ارگانیک تحویل می دهند.
این یک فرایند دایره ای است که در آن محصولات جانبی به جای هدر رفتن باردیگر استفاده می شوند.
ژاکت اظهار داشت: ایده اینست که آن چیزی را که می تواند مجموعه ای از کارایی های دیگر داشته باشد، بازیابی نماییم تا چیزی جدید از آن بسازیم.
هر سال، مصرف کنندگان قهوه در سرتاسر جهان حدود شش میلیون تن تفاله استفاده شده تولید می کنند. در سال ۲۰۱۸، این شرکت ۳۹ تن از آنرا بازیافت کرد.
در آن سوی مرز، در پاریس، سرآشپز ستاره دار "سیمون زانونی"(Simone Zanoni) درحال استفاده از تفاله های قهوه جهت استفاده در غذاهایی مانند تورتلی قارچ است.
خیلی از صنایع قرن هاست که از ساختار "بخر، بپز، دور بریز" پیروی می کنند و به جمع آوری میلیونها تن زباله که هر ساله به محل های دفن زباله ختم می شود، کمک می کنند. هدف این سیستم پرورش قارچ، دور شدن از این فرایند خطی و حرکت به سمت مدل دایره ای تر است.
منبع:

1401/08/25
08:09:44
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است