نظر یكی از مسافران ششمین ماموریت سرنشین دار شركت بلواوریجین؛

سفر به فضا هیجان انگیز و برای من آخرین مرز بود

سفر به فضا هیجان انگیز و برای من آخرین مرز بود

با فناوری سفر به فضا هیجان انگیز و برای من آخرین مرز بود


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ماموریت موسوم به "NS-22" بیست و دومین پرتاب موشک "نیوشپرد" بود و در تاریخ ۴ اوت به لبه فضا رفت.
"ونسا اوبراین" یک کاشف بریتانیایی-آمریکایی است که با این سفر تبدیل به نخستین زنی شد که سه گانه کاوشگران را تکمیل می کند. او پیش از این به قله اورست صعود کرده است و عمیق ترین نقطه سیاره ما یعنی گودال چلنجر را کاوش کرده است. "اوبراین" بعد از ویکتور ویسکوو که در چهارم ژوئن در ماموریت NS-21 به فضا رفت، دومین فردی بود که این سه چالش را تکمیل می کند.
"ونسا" پیش از پرتاب به فضا مجبور بود در آزمون کتبی فضانوردی شرکت نماید و امتیاز ۱۰۰ درصد بگیرد. "ونسا اوبراین" بتازگی درباره ی این سفر گفت این سفر ۱۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه ای واقعا هیجان انگیز بود.


"اوبراین" حالا و بعد از آن سفر اظهار داشت: بزرگترین شگفتی برای من بازگشت به جو زمین بعد از عبور از خط کارمان بود. برای من، فضا آخرین مرز بود. زمانی که از گودال چلنجر در اقیانوس آرام غربی بازدید کردم، زمین را از بلندترین کوه ها، قطب شمال و جنوب و اقیانوس دیده بودم. هر یک از این محل ها نشانه هایی از تغییرات آب و هوایی را نشان دادند و من حتی توانستم به اندازه گیری این اثرات مانند ذوب یخچال ها و اسیدی شدن اقیانوس ها کمک کنم.
این ماجراجو فاش نکرد که این سفر چقدر برای او هزینه داشته است، بااینکه توضیح داد که حامیان مالی مختلفی همچون شرکت "امگا واچز" به او برای سفر کمک کرده اند.
"اوبراین" پیش از ماموریت فضایی خود، یک برنامه آموزشی دقیق ترتیب داد. وی در کوشش برای تجربه بی وزنی و عادت به این احساس، پروازی را در مرکز فضایی کندی با شرکت Zero-G رزرو کرد. این شرکت از هواپیماهای بوئینگ ۷۲۷ اصلاح شده استفاده می نماید که این امر به مسافران اجازه می دهد تا شرایط بی وزنی را تجربه کنند و مانند فضانوردان، شناور شوند، بچرخند و اوج بگیرند. هزینه بلیط هر پرواز ۹۰ دقیقه ای حدود ۸۰۰۰ دلار (۶۹۲۰ پوند) همراه با آموزش است.
"اوبراین" در توضیح این که تجربه Zero-G چگونه بود، اظهار داشت: این پروسه در سطح افق در ارتفاع ۲۴۰۰۰ فوتی آغاز می شود. به تدریج زاویه هواپیما نسبت به افق به حدود ۴۵ درجه افزایش خواهد یافت تا به ارتفاع ۳۲۰۰۰ فوتی برسد. بعد، هواپیما از بالای قوس سهموی فشار می آورد و فاز گرانش صفر شروع می شود. برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه آینده، همه چیز در هواپیما بی وزن است. در نهایت، هواپیما به آرامی از مانور خارج می شود و به پروازکنندگان اجازه می دهد به تدریج به کف هواپیما برگردند.


این بخش اول کاملاً جدا از تمرین من با بلواوریجین بود. من فقط می خواستم پیش از رسیدن به محل در تگزاس، بفهمم که در گرانش صفر چه اتفاقی رخ می دهد.
بخش دوم آموزش وی در Launch Site One، مرکز پرتاب بلواوریجین در غرب تگزاس برگزار گردید. در صورتیکه تجربه وی در شرکت Zero-G بیشتر جنبه سرگرم کننده داشت؛ اما او متوجه شد که تمرینات بلواوریجین نیاز به تمرکز زیاد و صرف زمان بسیار طولانی دارد.
او توضیح داد: آموزش فضانوردان تقریباً به سه بخش تقسیم می شود. بخش اول در داخل کپسول است، بخش دوم آکادمیک است و بخش سوم این است که فضانوردان با محل پرتاب همچون سکوی پرتاب، سکوی فرود و انبار که موشک در آن نگهداری می شود، آشنا گردند. هدف آموزش این است که ما را با هر چیز بالقوه ناآشنا، آشنا کند. ما در مورد اصول موشک قابل استفاده مجدد همچون ماژول نیروی محرکه و کپسول خدمه آموزش می بینیم. ما همین طور یاد می گیریم که چگونه کنترل پنل ها را مهار نماییم، با مامور کنترل صحبت نماییم، هر صدای ناآشنا را عیب یابی نماییم، به درستی وارد کپسول شویم و از آن خارج شویم.


وی ادامه داد: اگر در امتحان کتبی نهایی ۱۰۰ درصد نشویم، نمی توانیم پرواز نماییم. تمرین ها برای انجام پرواز طولانی است. ساعت ۴ بامداد بیدار می شدیم و حدود ساعت ۱۹ برمی گشتیم. برای فضا، شما به اعتماد به نفس و توانایی سریع یادگیری نیاز دارید.
در این ماموریت موشک موسوم به "نیو شپرد" (New Shepard) شرکت بلو اوریجین، 6 مسافر را طی یک پرواز تقریباً ۱۰ دقیقه ای که شامل گذراندن چندین دقیقه در فضای زیر مداری بود، با خود حمل کرد. حتی همین چند دقیقه کوتاه نیز برای تغییر دادن زندگی مسافران کافی بود.


"سارا صبری" (Sara Sabry)، پژوهشگر مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی که اولین فرد مصری در این سفر به فضا بود، اظهار داشت: این پرواز بیش از حد ای بود که بتوانم کلماتی را در مورد آن بیان کنم. صادقانه بگویم، انتظار نداشتم این قدر احساسی باشد.
صبری، بنیان گذار مؤسسه "Deep Space Initiative" است که هدف افزایش دسترسی به فضا برای انجام تحقیقات فضایی را دنبال می کند. وی ادامه داد: نمی توانستم جلوی گریه ام را بگیرم، چون غیر قابل کنترل بود. لحظه زیبایی بود و فکر می کنم بیشترین حسی را که من از همه جریان گرفتم، این است که باور دارم همه مردم روی زمین باید آنرا تجربه کنند. همه باید بتوانند این تجربه را داشته باشند.
"کوبی کاتن" (Coby Cotton)، یکی از بنیان گذاران کانال یوتیوب "Dude Perfect" اظهار داشت: تنها چیزی که می توانم به آن فکر کنم، این است که آن دقایق، سرگرم کننده ترین دقایق زندگی من بودند. اینکه آنجا بودم و زمین را به این شکل می دیدم، به طرز بسیار جالبی، احساس کوچک بودن را در من ایجاد کرد.
"کاتن" اضافه کرد که قصد داشته از این پرواز فیلمبرداری کند و آنرا برای محتوای کانال یوتیوب خود به کار ببرد، اما زمانی که کپسول وارد فضا شد، همه چیز را فراموش کرد.
"کاتن" افزود: من تمام این برنامه ها را برای تولید محتوای یوتیوب و برای انجام دادن تعدادی از شیرین کاری ها در فضا داشتم. من این راکت های کوچک پینگ پنگ را با خود بردم. "مارتی" و من قرار بود پینگ پنگ بازی نماییم. همین طور من و "استیو" قرار بود یک بازی مینی بسکتبال داشته باشیم، اما هیچ کدام از این وسایل از جیب من خارج نشدند. من می خواستم به بیرون نگاه کنم و فقط در اطراف شناور باشم. من نمی خواستم آن لحظه را با چیزی عوض کنم. باورنکردنی بود.
"ماریو فریرا" (Mário Ferreira)، کارآفرین و سرمایه گذار و اولین شخص پرتغالی که به فضا رسید، اظهار داشت که بسیار هیجان زده بوده است. وی ادامه داد: انتظار داشتم کمی از انحنای زمین را ببینم، اما فضا بسیار تاریک بود. همانطور که منتظرش بودم، این یک تجربه باورنکردنی بود و ارزش داشت که ۱۸ سال برای آن صبر کنم.
"کلینت کلی سوم" (Clint Kelly III)، یکی از پیشگامان فناوری که در زمینه توسعه خودرو های خودران فعال است، اظهار داشت که این تجربه او را وادار کرد تا به تاریخچه اکتشافات بشری فکر کند.


وی ادامه داد: من هم مثل بقیه تحت تاثیر قرار گرفتم. انتقال از رنگ آبی به رنگ بنفش و سپس، به رنگ سیاه؛ وقتی این اتفاق افتاد، متوجه شدم که در یک مکان جدید هستم. من در آستانه ورود به مرز جدید بودم. این باید معادل همان حسی باشد که تعدادی از اجداد من در دهه ۱۷۰۰ تجربه کردند.
"استیو یانگ" (Steve Young) که طی سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۱ یک تجارت پیمانکاری مخابراتی را در فلوریدا مدیریت می کرد، اظهار داشت: من از همه شما خواستم که مرا تحت تاثیر قرار دهید و شما هم مرا تحت تاثیر قرار دادید.
برای "ونسا اوبراین" (Vanessa O'Brien)، نویسنده و کاوشگر بریتانیایی-آمریکایی، این تجربه موجب شد تا به این فکر کند که بشر چگونه به لطف ارائه دهندگان پرتاب فضایی تجاری مانند بلو اوریجین، به مرحله جدیدی از اکتشاف وارد می شود. "اوبراین" اظهار داشت: اگر پیش تر می خواستید به فضا بروید، چندین دهه برای این کار آموزش دیده بودید، شاید لازم بود به ارتش وارد شوید یا باید از روش دیگری استفاده می کردید، اما با تغییر صنعت فضایی خصوصی، میلیونها نفر به لطف شرکت هایی مانند بلو اوریجین که این امکان را فراهم می کنند، می توانند به زندگی و کار در فضا بپردازند.
پرواز NS-22 برای چندین مسافر کپسول نیو شپرد، معنای نمادینی داشت. این پرواز فضایی کوتاه برای سارا صبری، یک لحظه تاریخی برای ملت او بود. وی در اینباره اظهار داشت: داشتم فکر می کردم و برای یک لحظه ایستادم و اهتمام کردم از پنجره بیرون را ببینم و تصور کنم که تمام مصر را با خودم آورده ام.
وی ادامه داد: من می دانستم که خیلی از مصری ها درحال تماشا هستند و با خود فکر کردم پس حالا آنها هم برای اولین بار در تاریخ به فضا می روند.


برای "اوبراین" که پرچم "زنان سازمان ملل متحد" (United Nations' Women) را با خود به فضا برد، این پرواز به عنوان نمادی برای پیشبرد برابری جنسیتی در سراسر جهان عمل کرد. "اوبراین" اظهار داشت: پرچم زنان سازمان ملل که نماینده زنان سراسر جهان هستند، صرف نظر از ملیت، نژاد و مذهب، برای هر زنی است که می خواهد گام به گام جلو برود. این شعار بلو اوریجین است؛ بدین سبب زنان سازمان ملل متحد نیز از آن حمایت می کنند. همه زنان باید در مکان بهتری باشند و من بسیار مفتخرم که امروز این پرچم را با خود دارم.

1401/06/26
10:56:41
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آموزش , بازی , پژوهش , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است