هابل ثبت كرد

بادبان های یک کشتی فضایی در دل کیهان

بادبان های یک کشتی فضایی در دل کیهان

به گزارش با فناوری تلسکوپ فضایی هابل تصویر خیره کننده دیگری از اعماق فضا ثبت کرده و این بار کهکشان ˮان جی سی ۳۳۸۱ˮ(NGC ۳۳۱۸) را نمایش می دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، این کهکشان در فاصله ۱۱۵ سال نوری از زمین در صورت فلکی "بادبان" قرار گفته و ظاهر مارپیچی کلاسیکی دارد.
صورت فلکی بادبان تاریخچه ی جالبی در رابطه با دریا دارد. همانطور که دانشمندان هابل در اطلاعیه ای ناسا توضیح داده اند، بادبان در اصل بخشی از یک صورت فلکی بسیار بزرگ تر به نام "آرگو ناویس"(Argo Navis) بوده که نام آن برگرفته از کشتی افسانه ای اساطیر یونانی است اما مشخص شد که این صورت فلکی به صورت ناکارآمدی بزرگ است. "آرگو ناویس" به سه بخش مجزا با نامهای "شاه تخته"(Carina)، کشتی دم(Puppis) و بادبان(Vela) تقسیم شد که نام هر یک برگرفته از بخش های مختلف "آرگو" است. لبه های کهکشان "ان جی سی ۳۳۱۸" شبیه به بادبان های کشتی است که باد از میان آنها می وزد.
تلسکوپ فضایی هابل بیشتر از ۳۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شده است. این تلسکوپ همچنان ابزار ارزشمندی برای تحقیق در حوزه نجوم و به اشتراک گذاری تصاویر چشم گیر از فضا است.
هابل اخیرا یک میلیاردمین ثانیه خویش را در فضا گذرانده و در مدت فعالیت خود اطلاعاتی حیاتی در مورد انبساط کیهان جمع آوری کرده و از اهداف دور و نزدیک در منظومه شمسی ما تصویربرداری کرده است.
سال گذشته بروز دو مشکل این تلسکوپ را در حالت ایمن قرار داده بود. یکی از این مشکل ها خطا در سیستم سخت افزار و دیگری مشکل همگام سازی بود. هردوی این موارد به طول عمر بالای تلسکوپ مربوط می شوند. باآنکه هر دو این مشکلات حل شدند و هابل هم اکنون کار خویش را از سر گرفته است.1400/11/04
22:05:32
5.0 / 5
357
تگهای خبر: تلسكوپ , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است