پرورش ماهی کپور بدون استخوان در چین

پرورش ماهی کپور بدون استخوان در چین

پژوهشگران ˮموسسه تحقیقات ماهیگیری هیلونگ جیانگ آکادمی علوم و مهندسی شیلات چینˮ در مطالعه اخیرشان نخستین ماهی ˮکاراسˮ (crucian carp) بدون استخوان را پرورش داده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، دیگر نیازی نیست که افراد نگران گیر کردن استخوان ماهی در گلوی خود باشند چونکه پژوهشگران چینی از تولید نوعی ماهی کپور آگاهی داده اند که بدون استخوان است.
پژوهشگران چینی در مطالعه اخیرشان نخستین ماهی "کاراس"(crucian carp) بدون استخوان را پرورش داده اند.
"کاراس"(Crucian carp) جز کپور ماهیان می باشد. فاقد سبیلک و دارای فلس های درشتی است. باله پشتی ممتدی داشته و ماده زایی در آنها رایج است. این ماهی کف زی بوده و در آب های شیرین و لب شور به سر می برد. ماهی کف زی به ماهی گفته می شود که در نزدیکی کف دریاها، دریاچه ها و رودها زندگی و تغذیه می کند. این دسته از ماهی ها کف دریاها و رودخانه هایی را که از شن، ماسه، صخره و گل پوشیده شده اند را به اشغال خود در آورده اند.
پژوهشگران موسسه تحقیقات ماهی گیری هیلونگ جیانگ آکادمی علوم و مهندسی شیلات چین در مطالعه اخیرشان به رهبری "گوی جیان فانگ"(Gui Jianfang) و "چن سونگلین"(Chen Songlin) اینگونه جدید ماهی را ۱۴ ژانویه بررسی کردند. بنابر گزارش ها پژوهشگران اینگونه جدید را با روش های ویرایش ژن به وجود آورده اند.
کپور کاراس یک ماهی آب شیرین محبوب با گوشتی لطیف و طعمی دلپذیر است اما استخوان های بسیار ریز آن، خوردن یا فرآوری صنعتی آنرا دشوار می کند. این ماهی یکی از اعضای خانواده کپور ماهیان به شمار می روند. خانواده کپورماهیان(Cyprinidae) یکی از مهم ترین خانواده های ماهی های آب شیرین هستند. این خانواده بزرگ ترین خانواده ماهی ها بوده و شامل ۲۲۰ جنس و ۲۴۲۰ گونه است. حدودا تمام اعضای آن متعلق به آب شیرین بوده یا در صورت زندگی در آب لب شور، برای تولید مثل نیازمند ورود به آب شیرین هستند.
از آنجائیکه استخوان های ماهی کاراس بسیار زیاد است یک تیم تحقیقاتی در این موسسه پروژه ای را برای مقابله با این مشکل در سال ۲۰۰۹ شروع کردند و توانستند از میان ۱۶۰۰ ژن مورد بررسی یک ژن کلیدی که در کنترل رشد ستون فقرات بین ماهیچه ای این ماهی نقش دارد را شناسایی نمودند.
بعد از یک دهه تحقیق، پژوهشگران با بهره گیری از تکنیک های ویرایش ژن، این جمعیت جهش یافته از ماهی کاراس را ایجاد کردند. گونه جدید به خوبی رشد می کند و از نظر ظاهری از ماهی کپور معمولی قابل تشخیص نیست.
پژوهشگران گفتند که ایجاد آن یک پیشرفت بزرگ در بهبود کیفیت گونه های کپور است و موجب افزایش مصرف محصولات آبزی خواهد شد. آنها از زیست شناسان خواستند که به انجام تحقیقات اساسی و ترویج صنعتی شدن ادامه دهند تا مردم دیگر مجبور نباشند استخوان ماهی را جدا کنند.
پژوهشگران دانشگاه کشاورزی "هاژونگ" نیز در اواخر ماه گذشته در حساب "وی چت" خود اعلام نمودند که تیم تحقیقاتی دانشگاه کشاورزی هاژونگ ژن کلیدی را که رشد استخوان بین ماهیچه ای ماهی را در ماهی سیم ووچانگ(Wuchang bream) (گونه دیگری از کپور ماهیان که در آب های سراسر حوضه رودخانه یانگ هستند)، کنترل می کند را شناسایی کرده اند. سیم نامی عمومی برای اشاره به شماری از ماهیان آب شیرین خصوصاً برای اشاره به ماهی سیم است.
پروفسور "گائو زکسیا"(Gao Zexia) رهبر تیم تحقیقاتی دانشگاه هاژونگ، اظهار داشت که از سال ۲۰۱۲ درحال بررسی و مطالعه این مساله است.
گائو در این زمینه اظهار داشت: خیلی از مردم استخوان های ماهی را بلعیده اند و استخوان ها در گلوی این افراد گیر کرده اند، بدین سبب من می خواستم گونه ای از ماهی های بدون استخوان را پرورش دهم که بتوانم صنعت پرورش ماهی را متحول کند.
تیم او نخستین بیان ژن استخوان ماهی را پیدا کردند و این کشف را در قالب "پَتِنت " به نام خود ثبت کردند. آنها هفت سال با بهره گیری از تکنیک های ویرایش ژن، ۵۰ ژن را روی گورخرماهی، یک گونه از کپورماهیان با رشد سریع، با حذف یک به یک ژن ها و سپس مشاهده رشد و تغییرات رخ داده در استخوان های ماهی، آزمایش کردند.
گائو اظهار داشت که تیم تحقیقاتی آنها در سال ۲۰۱۸ ژن موثری را پیدا کرد که می توانست استخوان ماهی سیم را تا ۷۰ درصد کم کند، اما این ژن کلیدی نبود که بتواند کاملا پروسه ایجاد استخوان را متوقف نماید. سرانجام در سال ۲۰۱۹ آن ژن کلیدی مد نظر پژوهشگران کشف شد و صدها گورخر ماهی و فرزندان آنها که مورد آزمایش قرار گرفته بودند، ثابت کردند که همگی ماهی های بدون استخوان هستند. گائو اظهار داشت که این ژن کلیدی در همه ماهی های استخوان دار مشترک است.
بعد از یافتن ژن کلیدی، پژوهشگران این ژن را به ماهی های بدون استخوان پیوند زدند تا ببینند آیا باردیگر استخوان ها رشد می کنند یا خیر که باردیگر با انجام این کار، عملکرد آن ژن کلیدی را تایید کردند. عملیات حذف ژن کلیدی روی ماهی کپور ووچانگ، ماهی آمور یا کپور علف خوار و ماهی کاراس آزمایش شده است.1400/11/03
23:40:27
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است