تزریق نانوذرات به زانو برای درمان آرتروز

تزریق نانوذرات به زانو برای درمان آرتروز

به گزارش با فناوری محققان دانشگاه ˮپنسیلوانیاˮ می گویند، تزریق نانوذرات به زانوهای گرفتار آرتروز می تواند به کند شدن تخریب غضروف ها کمک نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آرتروز یک وضعیت دردناک، ناتوان کننده و نسبتاً شایع است که کند کردن یا متوقف کردن آن دشوار است، ازاین رو گزینه های درمانی عموما به کاهش درد محدود می شوند. اما یک مطالعه جدید بر روی موش ها حالا نشان داده است که تزریق نانوذرات به زانو تحت عنوان نانودرمانی می تواند تخریب غضروف ها را کند کند.
آرتروز(Osteoarthritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود. به این بیماری، ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان ها و آماس مفصلی استخوانی هم گفته می شود.
آرتروز یک بیماری تخریبی پیش رونده در غضروف مفاصل است، ولی برخلاف نام گذاری آن، یک بیماری التهابی نیست(بر خلاف روماتیسم مفصلی) چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه می باشد.
در آرتروز، تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی داریم که سبب التهاب بافت های اطراف می گردد. این عارضه امکان دارد هر یک از مفاصل را درگیر سازد، ولی شایع ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری بسیار شایع است و در ۲۵ درصد ویزیت های پزشکان عمومی و ۸۰ درصد رادیوگرافی افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود که البته فقط ۷۰ درصد از آنان علامت دارند.
غضروف ها در مفاصل ما بخصوص در زانوها، جایی که در معرض نیروهای وارده مادام العمر ناشی از طریق رفتن و دویدن قرار می گیرد، نقشی اساسی دارند. اما از آنجائیکه به صورت طبیعی خویش را ترمیم نمی کنند، می توانند با گذشت زمان یا به دلیل صدمه تخریب شوند و منجر به درد در رابطه با آرتروز شوند.
دانشمندان در سالهای اخیر راه هایی برای کاهش تخریب غضروف با استفاده از یک مولکول مشتق شده از جلبک ها یا حتی رشد مجدد آن با تغییر سلول های بنیادی یا تزریق مولکول های خاص پیدا کرده اند. حالا محققان در این مطالعه جدید با هدف قرار دادن یک مسیر پروتئینی که قبلاً به رشد غضروف مرتبط شده است، مولکول مخصوص خویش را تولید کردند که نویدبخشی را در بازسازی غضروف نشان داده است.
"لینگ کین" از محققان این مطالعه می گوید: "آزمایشگاه ما یکی از معدود مواردی در جهان است که "سیگنالینگ گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال"(EGFR) در غضروف را مطالعه می کند و از همان ابتدا دریافتیم که کمبود یا غیرفعال شدن "EGFR" سرعت گسترش آرتروز را در موش ها تسریع می کند.
وی ادامه داد: ازاین رو ما پیشنهاد کردیم که می توان از آن برای درمان آرتروز بهره برد و در این مطالعه برای نخستین بار ثابت کردیم که فعال شدن بیش از اندازه آن داخل زانو، پیشرفت آرتروز را می بندد.
ابتدا این تیم با استفاده از فعالیت بیش از اندازه EGFR در موش های مهندسی شده این مورد را تأیید کرد. در این آزمایش مشخص شد که غضروف این حیوانات به مرور زمان تخریب نشد و حتی وقتی محققان با جراحی مقداری از مینیسک آنها را برای شبیه سازی شرایط آرتروز برداشتند، غضروف آنها در مقابل صدمه مقاومت کرد.
این روش به شکل معکوس هم مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که موش هایی که دارویی را برای پیشگیری از عملکرد EGFR دریافت نمودند، با تسریع تخریب غضروف مواجه گشتند.
محققان در مرحله بعدی نانودرمانی جدیدی را بر طبق این مسیر ایجاد کردند. آنها یک لیگاند EGFR –لیگاند به یک یون یا مولکول متصل به یک اتم فلز گفته می شود- به نام "تبدیل کننده فاکتور رشد-آلفا"(tgf-α) را به نانوذرات مصنوعی متصل کردند که می تواند برای کاهش سرعت تخریب غضروف به زانو تزریق شود.
"شیلیانگ چنگ" از نویسندگان این مطالعه می گوید: لیگاندهای EGFR آزاد، عمر کوتاهی دارند و به علت اندازه کوچک نمی توانند درون کپسول مفصلی نگه داشته شوند. نانوذرات به محافظت از آنها در مقابل تخریب کمک می کنند، آنها را در مفصل نگه می دارند، سمیت خارج از هدف آنها را کم می کنند و آنها را در عمق غضروف های متراکم حمل می کنند تا به کندروسیت ها برسند.
کندروسیت(chondrocyte) به سلول یا یاخته غضروف گفته می شود. وظیفه کندروسیت ساخت و حفظ ماتریس غضروف است که شامل کلاژن و اگریکان و سایر گلیکوپروتئین ها می باشد.
تیم تحقیق این روش را بر روی موش هایی که دارای غضروف صدمه دیده بودند، آزمایش کردند و دریافتند که تخریب غضروف و سفت شدن استخوان کند می شود و به نظر می آید درد زانوی آنها کاسته می شود. ضمن اینکه هیچ عارضه جانبی قابل توجهی هم در آنها مشاهده نشد.
این روش هر چقدر هم که نتایج امیدوار کننده ای داشته باشد، پیش از اینکه بتواند به آزمایشات انسانی منتقل شود، راه درازی در آزمایشات حیوانات دارد.
"جیمو آن" نویسنده مسئول این تحقیق می گوید: در حالیکه خیلی از جنبه های فنی این برنامه هنوز باید بررسی شود، توانایی متوقف کردن یا کاهش روند آرتروز با این تزریق به جای عمل جراحی، چشم گیر است.
این تحقیق در مجله Science Translational Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/30
22:49:47
0.0 / 5
789
تگهای خبر: آزمایش , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است