نقش سلول های ایمنی در مبتلاشدن به كووید-19 شدید

نقش سلول های ایمنی در مبتلاشدن به كووید-19 شدید

با فناوری: پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی، نقش نوعی از سلول های ایمنی را در مبتلاشدن به كووید-19 متوسط و شدید ارزیابی كردند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institute) سوئد، گام دیگری به سمت درک نقش سیستم ایمنی بدن در مبتلاشدن به کووید-۱۹ شدید برداشته اند. آنها در این بررسی نشان داده اند که سلول های موسوم به "سلول های کشنده طبیعی"(NK cells) بعد از مبتلاشدن به کروناویروس، به شدت فعال می شوند اما این نوع فعالیت، در بیمارانی که به دو نوع متوسط و شدید کووید-۱۹ مبتلا شده اند، متفاوت است. این کشف می تواند درک ما را در مورد گسترش بیش از اندازه التهاب در بعضی بیماران افزایش دهد.
کروناویروس در بعضی از موارد می تواند به بروز نوع شدید کووید-۱۹ منجر شود. بااینکه تصور بر این است که این مساله تا حدودی توسط یک پاسخ ایمنی ذاتی غیرمستقیم هدایت میشود اما یافتن خیلی از جنبه های واکنش ایمنی اولیه نسبت به عفونت، دشوار است.
پژوهشگران کارولینسکا حالا در این پروژه، واکنش ابتدایی سلول های کشنده طبیعی را نسبت به عفونت ناشی از کروناویروس بررسی نموده اند. سلول کشنده طبیعی، نوعی سلول در سیستم ایمنی است که نقش مهمی در کنترل عفونت های ویروسی بر عهده دارد.
آنها در این پژوهش، نمونه خون ۲۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را بررسی کردند که بیماری ۱۰ نفر از آنها متوسط و بیماری ۱۷ نفر شدید بود. پژوهشگران، نمونه خون ۱۷ فرد سالم را نیز بعنوان گروه کنترل شده مورد بررسی قرار دادند. نتایج این بررسی نشان داد که سلول های کشنده طبیعی، اندکی بعد از ابتلا، به شدت فعال می شوند.
"نیکلاس بژورکستروم"(Niklas Björkström)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: فعال شدن سلول های کشنده طبیعی در بیماران سطح متوسط کووید-۱۹، با فعالیت آنها در افراد مبتلا به نوع شدید این بیماری متفاوت می باشد.
به گفته پژوهشگران، احتمال دارد که این نوع واکنش سلول های کشنده طبیعی که در بیماران مبتلا به سطح متوسط کووید-۱۹ وجود دارد، به واکنش این سلول ها در خیلی از گونه های عفونت ویروسی، شبیه باشد.
در هر حال، واکنش سلول های کشنده طبیعی در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ شدید، متفاوت می باشد. سلول های کشنده طبیعی این بیماران معمولا پروتئین های perforin، NKG2C و Ksp37 را بیان می کنند که بگفته پژوهشگران، نشان دهنده وجود سلول های موسوم به "سلول های کشنده طبیعی انطباقی"(adaptive NK cells) است. این سلول ها نسبت به سلول های کشنده طبیعی، توانایی بیشتری در از بین بردن سلول های مورد نظر دارند.
پژوهشگران هم اکنون به بررسی این مساله مشغول هستند که واکنش سلول های کشنده طبیعی تا چه اندازه ممکنست با شدت کووید-۱۹ در ارتباط باشند و این واکنش تا چه اندازه می تواند مزایایی به همراه داشته باشد.
بژورکستروم افزود: یافته های ما می توانند بینش هایی را در مورد واکنش های ایمنی که در اوایل مبتلاشدن به کروناویروس خودرا نشان می دهند، فراهم آورند. ما امیدواریم که این بینش ها بتوانند به بهبود مراقبت و درمان بیمارانی منجر شوند که به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا هستند.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/02
17:27:05
5.0 / 5
1715
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است