با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

مقابله با گسترش كووید- ۱۹ به كمك مدلهای ریاضی

مقابله با گسترش كووید- ۱۹ به كمك مدلهای ریاضی

به گزارش با فناوری پژوهشگران آمریكایی با ادغام مدلهای ریاضی، چارچوبی عرضه كرده اند كه می تواند به جلوگیری از گسترش كووید- ۱۹ كمك نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه تگزاس در آستین، شیوع کروناویروس در جوامع همچنان ادامه دارد و آمار افراد بستری شده در بیمارستان ها را زیاد می کند. پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در آستین" (UT Austin)، چارچوبی را با استفاده از مدلهای ریاضی ابداع نموده اند که به سیاست گذاران کمک می نماید تا به داده های مورد نیاز برای ردیابی شیوع کروناویروس دست یابند و بتوانند اقدامات لازم را برای محافظت از جوامع خود انجام دهند.
این مدل، نکاتی را به مقامات محلی عرضه می دهد تا از زمان مناسب برای اعمال قوانین فاصله گذاری اجتماعی آگاه شوند و بدین ترتیب، میزان مبتلا شدن و بستری شدن در بیمارستان ها کاهش پیدا کند. هدف از عرضه این مدل، به حداقل رساندن اثرات اقتصادی گسترش کووید- ۱۹ در جوامع با اعمال محدودیت بموقع است.
"لورن انکل میرز" (Lauren Ancel Meyers)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما این چارچوب را ابداع کرده ایم تا اطمینان یابیم که کووید- ۱۹ هیچگاه نمی تواند بر سلامت جوامع غلبه کند و همینطور هزینه های اقتصادی و اجتماعی ناشی از گسترش این بیماری را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: پیگیری داده های مربوط به بستری شدن افراد مبتلا به کووید- ۱۹ در بیمارستان، مبحث مهمی در ردیابی سرعت شیوع بیماری و تصمیم گیری درست برای مقابله با آن است.
پژوهشگران در این پروژه، دو مدل ریاضی را ادغام کردند. یکی از مدلها، نحوه گسترش بیماری را پیشبینی می کند و مدل دیگر، به گردآوری داده های به دست آمده از سیستم بیمارستان ها می پردازد.
"دیوید مورتون" (David Morton)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مدلی که ما عرضه کرده ایم، یک چارچوب کلی است که نه تنها در شرایط قرنطینه بلکه در مراحل گوناگون گسترش بیماری هم کارآمد خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1399/05/10
13:49:25
5.0 / 5
2346
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است