استفاده باشگاه انگلیسی از علم داده برای در اوج ماندن

آیا علم داده لیورپول را قهرمان می كند؟

آیا علم داده لیورپول را قهرمان می كند؟

به گزارش با فناوری نوار پیروزی ها و دریافت تعداد كمی گل در فصل جاری فوتبال، باشگاه لیورپول را به یكی از موفق ترین باشگاه های حال حاضر دنیا تبدیل نموده است، اما همه چیز مربوط به بازیكنان و تاكتیك های سرمربی این تیم نیست، بلكه علم داده نقش موثری در كسب این نتایج ایفا می كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مهارت های فوتبال تنها چیزی نیستند كه برای پیروزی در یك مسابقه فوتبال نیاز است. "علم داده"(Data science) الان نقش بزرگی در دنیای فوتبال بازی می كند و به نظر می آید كه باشگاه لیورپول در این حوزه پیشرو است.
این باشگاه تنها در فصل جاری حداقل ۷ گل كمتر از سایر تیم های لیگ برتر جزیره دریافت كرده است. اعتقاد بر این است كه این ركورد به لطف علم داده و در نتیجه توانایی لیورپول در كنترل زمین بازی به دست آمده است.
شاید برای برخی حیرت انگیز باشد كه امروزه اغلب تیم های فوتبال از علم داده برای بهبود بازی خود استفاده می نمایند.


گفته می شود تعداد بسیار كمی از تیم ها در واقع از علم داده بگونه ای كه باشگاه لیورپول از آن بهره می برد، استفاده می نمایند. شاید یكی از امتیازات آنها در این حوزه در این واقعیت نهفته باشد كه "مایكل ادواردز" مدیر ورزشی باشگاه لیورپول قبلا یك تحلیلگر داده بوده است.
با این وجود این مورد تنها به خاطر داشتن اعضایی مانند ادواردز در باشگاه نیست كه قرمزها را قادر می سازد زمین را با علم داده شخم بزنند و كنترل آنرا در اختیار بگیرند، بلكه "یورگن كلوپ" سرمربی این تیم در راس همگان است و علم داده و تحلیل را در سطح بالا در امور باشگاه و تیم داری به خدمت گرفته است.
علاوه بر این، گروه ورزشی فن وی(Fenway)، گروهی كه مالك باشگاه لیورپول است، حالا مدتی است كه از داده ها استفاده می نماید. "ایان گراهام" مدیر كل بخش تحقیقات دارای مدرك دكترای فیزیك نظری است و بازیكنان و تمرینات را به دقت ارزیابی می نماید.


این امر سبب شده است كه قرمزها درك درستی از آنچه "كنترل زمین" نامیده می شود، كسب كنند. تیم لیورپول با استفاده از تصاویر گرافیكی مانند تصاویر موجود در این گزارش می تواند چگونگی بهترین بهره برداری از زمین را ببیند، از همین رو "كنترل زمین" نام گرفته است.
تلفیقی از داده های بازی و ردیابی داده ها، كلید موفقیت لیورپول است. این تیم بر این اساس می تواند بفهمد كه هر عملكرد در زمین بازی چگونه بر احتمال رسیدن به گل آنها تاثیر می گذارد.


هنوز اطلاعات دقیقی درباره میزان اتكای این تیم به علم داده در دست نیست، با این وجود با عنایت به پیروزی های متوالی و شكست ناپذیری آنها در فصل جاری و رسیدن بعنوان قهرمانی اروپا و جهان و تنها یك شكست در لیگ جزیره از ماه مه سال ۲۰۱۸، احتمال بالایی وجود دارد كه علم داده نقش تاثیرگذاری در این موفقیت ها داشته باشد.
علم داده دانشی میان رشته ای پیرامون استخراج دانش و آگاهی از مجموعه ای داده و اطلاعات است. علم داده از تركیب مباحث مختلفی به وجود آمده و بر مبانی و روش های موجود در حوزه های مختلف علمی بنا شده است. برخی از این حوزه ها عبارتند از ریاضیات، آمار، مهندسی داده، بازشناخت الگو و غیره. هدف این علم، استخراج مفهوم از داده و تولید محصولات داده محور است.
آقایان "توماس دونپورت" و "دی جی پاتیل" در سال ۲۰۱۲ در مقاله «علم داده: جذاب ترین شغل قرن بیست و یكم» متخصصین علم داده را این طور تعریف می كنند: كسانی كه می دانند چگونه می توان از انبوه اطلاعات بدون ساختار، پاسخ سوال های كسب و كار را پیدا كرد. "استنتون" در سال ۲۰۱۳ علم داده را این طور تعریف می كند: علم داده رشته در حال ظهوری است كه به جمع آوری، آماده سازی، تحلیل، بصری سازی، مدیریت و نگه داشت اطلاعات در حجم بالا می پردازد. "دریسكول" هم در سال ۲۰۱۴ علم داده را این طور تعریف می كند: علم داده مهندسی عمران داده ها است. متخصص علم داده دانشی كاربردی از داده ها و ابزارها دارد، بعلاوه درك تئوریكی دارد كه مشخص می كند چه چیزی از نظر علمی امكان دارد.1398/11/10
11:03:07
5.0 / 5
4187
تگهای خبر: بازی , تحقیقات , تولید , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است