كشف یك قند اولیه موثر در تشكیل حیات در شهاب سنگ ها

شكر با شهاب سنگ ها به زمین آمده است!

شكر با شهاب سنگ ها به زمین آمده است!

به گزارش با فناوری آمدن عناصر از سیارك ها در اثر برخورد به زمین امكان دارد به این سوال پاسخ دهد كه چگونه زیست شناسی می تواند ناشی از فرآیندهای شیمیایی غیربیولوژیكی باشد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، شهاب سنگ ها از دیرباز بعنوان حامل های اصلی عناصر بیولوژیكی بعنوان عوامل زمینه بخش پدید آمدن حیات در سیاره زمین شناخته می شوند، اما قند تابحال جزئی از آنها نبود.
حالا ناسا فاش كرده است كه یك گروه بین المللی از محققان، قندهای اساسی را در شهاب سنگ ها یافته اند، كشفی كه می تواند به پاسخ های جدیدی درباره چگونگی آغاز حیات روی كره زمین منجر شود.
"یوشیهیرو فروكاوا" از دانشگاه توهوكو در ژاپن و سرپرست این مطالعه می گوید: تابحال سایر خشت های مهم اولیه زمینه ساز حیات در شهاب سنگ ها همچون اسیدهای آمینه(اجزای پروتئین) و "باز نوكلئوتیدی (اجزای DNA و RNA) یافت شده است، اما قندها در بین بخش های اصلی زمینه ساز حیات، قطعه گمشده این پازل بودند.
این تحقیق نخستین شواهد مستقیم از وجود "ریبوز"(ribose) در فضا و آمدن قند به زمین توسط شهاب سنگ ها را عرضه می دهد.
شكر فرازمینی امكان دارد به شكل گیری RNA در زمین اولیه كه احتمالاً به منشأ ظهور حیات منجر گردیده است، ارتباط داشته باشد.
محققان "ریبوز" و سایر قندهای ضروری بیولوژیكی شامل "آرابینوز"(arabinose) و "زایلوز"(xylose) را در دو شهاب سنگ مختلف به نامهای "NWA 801" و "Murchison" پیدا كردند.
"ریبوز" یكی از اجزای مهم RNA (ریبونوكلئیك اسید) است كه بعنوان یك مولكول قاصد در ساخت پروتئین های خاص مورد نیاز برای سپری شدن مراحل حیات عمل می كند.
"جیسون دوركین" یكی از محققان این مطالعه از مركز پرواز فضایی گودارد ناسا می گوید: قابل توجه است كه یك مولكول به شكنندگی ریبوز در یك ماده باستانی یافت شود. این نتایج به هدایت ما در تجزیه و تحلیل نمونه های بكر از سیارك های اولیه "ریوگو"(Ryugu) و "بنو"(Bennu) كه توسط كاوشگر "هایابوسا2"(Hayabusa2) متعلق به آژانس اكتشاف هوافضای ژاپن و فضاپیمای "OSIRIS-Rex" متعلق به ناسا جمع آوری و به زمین آورده شده اند، كمك می نماید.
دانشمندان تابحال نتوانسته بودند توضیح دهند كه چگونه زیست شناسی می تواند ناشی از فرآیندهای شیمیایی غیربیولوژیكی باشد. حالا محققان حدس می زنند كه RNA امكان دارد ابتدا تكامل یافته باشد تا بعداً توسط DNA جایگزین شود.
مولكول های RNA مانند توانایی كپی كردن خود بدون كمك سایر مولكول ها، دارای قابلیت هایی هستند كه در DNA یافت نمی گردد. یافته های جدید می تواند نشان دهد كه RNA امكان دارد مسئول هماهنگی اجزای تشكیل دهنده حیات پیش از ظهور DNA باشد.
"دنی گلاوین" یكی دیگر از نویسندگان این مطالعه از ناسا می گوید: قند در دی. ان. ای(2-deoxyribose) در هیچ یك از شهاب سنگ های مورد بررسی در این مطالعه مشاهده نشد و این خود می تواند نشان دهنده این باشد كه ابتدا آر. ان. ای تكامل یافته است و اول ریبوزهای فرازمینی توسط شهاب سنگ ها به زمین اولیه رسیده اند.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.1398/09/05
20:29:06
5.0 / 5
5184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است