تركیب نانولوله و آنتی ژن برای تولید واكسن خوراكی هپاتیت B

تركیب نانولوله و آنتی ژن برای تولید واكسن خوراكی هپاتیت B

به گزارش با فناوری واكسن خوراكی برای مقابله با بیماری هپاتیت B در برزیل ساخته شد كه در آن از تركیب نانولوله سیلیكا و آنتی ژن ویژه ای استفاده شده است.به گزارش با فناوری به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك تیم تحقیقات بین المللی از اروپا و برزیل نشان دادند كه چگونه می توان با كمك فناوری نانو واكسن خوراكی برای بیماری هپاتیت B تولید كرد. در این فناوری ذرات حاوی سیلیكا و آنتی ژن با هم تركیب شده و می توانند از سیستم گوارش عبور كنند بدون این كه محیط اسیدی تاثیر منفی روی آن بگذارد و دارو را از بین ببرد.
پژوهشگران در این پروژه از تركیب نانوساختارهای سیلكای SBA-۱۵ و آنتی ژن HBsAg استفاده كردند. نانوذرات سیلیكا در دانشگاه سائوپائولو در برزیل سنتز شده است. آنتی ژن هم در موسسه بوتانتان سائوپائول تولید شده است.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.
هدف از این پروژه، درك بهتر چگونگی اتصال آنتی ژن های ۲۲ نانومتری به نانولوله سلیكا با قطر ۱۰ نانومتر بود. محققان برزیلی با استفاده از پراش اشعه ایكس زاویه پایین، تفرق نور پویا و میكروسكوپ الكترونی عبوری موفق شدند ساختار این دارو را مشخصه یابی كنند.
مارسیا فانتینی از محققان این پروژه می گوید: «برخلاف ابعاد متنوع این ذرات، آزمایش های انجام شده روی حیوانات در آزمایشگاه پاسخ ایمنی بسیار عالی ایجاد كرد. این واكسن خوراكی از نمونه های تزریقی عملكرد بهتری داشت.»
تصاویر سه بعدی به دست آمده از روش های مشخصه یابی نظیر تصویربرداری نوترونی و اشعه ایكس، نشان داد هرچند آنتی ژن ها وارد نانولوله ها نشده اند اما جاگیری آنها میان نانولوله ها باعث محافظت آنتی ژن از سیستم گوارش شده است كه محیط اسیدی دارد.
این تصاویر به محققان نشان داد كه نسبت ایده آل برای سیلیكا و آنتی ژن چقدر باشد تا تجمع آنتی ژن صورت نگیرد. قبل از انجام آزمون های بالینی، این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا از پلیمرها بعنوان لایه محافظ ثانویه برای این سامانه دارویی استفاده كنند تا زمانی كه این دارو وارد معده بیمار شد دوام بیشتری داشته باشد. در مطالعه حیوانی اثربخشی این دارو نسبت به روش های تزریقی ثابت شد.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در حدود ۲۵۷ میلیون بیمار مبتلا به هپاتیت B در جهان وجود دارد.
نتایج آزمایش روی حیوانات موفقیت آمیز بوده و آزمون های بالینی روی انسان در دست طراحی است.


منبع:

1398/05/07
21:09:04
5.0 / 5
4416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است