تصویر روز ناسا از سحابی پنجه گربه

تصویر روز ناسا از سحابی پنجه گربه

با فناوری: ناسا اخیر تصویر باشكوهی كه توسط ˮتلسكوپ فضایی اسپیتزرˮ (Spitzer Space Telescope) ثبت شده را منتشر نموده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این تصویر بی نظیر كه توسط تلسكوپ فضایی اسپیتزر ناسا ثبت شده است، سحابی "پنجه گربه" یا "ان جی سی ۶۳۳۴" (NGC ۶۳۳۴) را نشان داده است.
"ان جی سی ۶۳۳۴" یك سحابی گسیلشی در صورت فلكی كژدم است كه در سال ۱۸۳۷ میلادی توسط جان هرشل ستاره شناس انگلستانی در دماغه امیدنیك رصد شد.
تلسكوپ فضایی اسپیتزر چهارمین و آخرین مرحله از پروژه برنامه بزرگ تلسكوپ های ناسا است. هم اكنون تیم نجومی این تلسكوپ تحت سرپرستی "دكتر رابرت گوترموث" از مركز اخترفیزیك هاروارد-اسمیت سونیان اداره می گردد.
اسپیتزر دوشنبه ۲۵ اوت ۲۰۰۳ از سكوی پرتاب كیپ كاناورال همراه باموشك دلتا ۲ ۷۹۲۰H ELV پرتاب شد.
حباب های قرمز روشن و ابرهای سبز، خصوصیت های زیبا این تصویر هستند كه با استفاده از داده های دو ابزار تلسكوپ فضایی اسپیتزر ثبت شده است.
ناسا اظهار داشت: پس از اینكه گاز و گرد و غبار داخل سحابی به منظور تشكیل ستاره ها فرو ریختند، ستارگان به نوبه خود می توانند گاز تحت فشار در اطراف خویش را گرم كنند و سبب گسترش آن به فضا و تولید حباب ها شوند.
نقاط سبز مناطقی را نشان می دهند كه تابش ستارگان داغ با مولكول های بزرگ به نام "هیدروكربن آروماتیك چندحلقه ای " ('polycyclic aromatic hydrocarbons) برخورد می كنند و باعث فلورسانس می شوند.
فِلورسانس یا فِلوئورسانس (Fluorescence) خاصیتی فیزیكی است كه برخی مواد شیمیایی آنرا دارند. فِلورسانس یكی از زیرمجموعه های خاصیت تابناكی است و مخالف این خاصیت فسفرسانس است.
اسپیترز یك تلسكوپ مادون قرمز است و نور مادون قرمز برای ستاره شناسان مفید می باشد چونكه این نور می تواند به ابرهای ضخیم متشكل از گاز و گرد و غبار نفوذ كند.
رشته های سیاه و سفید كه در تصویر نمایان هستند، توده های گاز و گرد و غبار هستند كه به اندازه كافی متراكم نیستند، حتی نور مادون قرمز هم با استفاده از آنها عبور نمی كند.
در سمت چپ این تصاویر سحابی گسیلشی" ان جی سی ۶۳۵۷" قرار دارد. " ان جی سی ۶۳۵۷" یك سحابی گسیلشی در نزدیكی ان جی سی ۶۳۳۴ در صورت فلكی كژدم قرار دارد به این سحابی، سحابی جنگ و صلح هم گفته می گردد. بخش غربی این سحابی مشابه یك اسكلت است.1397/08/02
19:09:01
5.0 / 5
5219
تگهای خبر: تلسكوپ , تولید , موشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است