توسط نشر نو صورت گرفت؛

چاپ كتاب پژوهش های عمیق درباره زندگی در عصر هوش مصنوعی

چاپ كتاب پژوهش های عمیق درباره زندگی در عصر هوش مصنوعی

با فناوری: ترجمه كتاب زندگی ۳/۰: انسان بودن در عصر هوش مصنوعی نوشته مكس تگمارك با محوریت مبحث هوش مصنوعی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، كتاب «زندگی ۳/۰: انسان بودن در عصر هوش مصنوعی» نوشته مكس تگمارك اخیرا با ترجمه میثم محمدامینی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این كتاب در سال ۲۰۱۷ انتشار یافته است.
درباره مطالب این كتاب باید اظهار داشت كه انسان در عصر جدیدی از زندگی خود قرار گرفته و آن چیزهایی كه تا چندی قبل، داستان های علمی تخیلی محسوب می شدند، به سرعت رنگ واقعیت به خود می گیرند. دلیلش هم این است كه هوش مصنوعی در همه حوزه ها در حال تولید تحول است؛ از جنگ و جرم و جنایت گرفته تا عدالت، مشاغل، جامعه و حتی برداشت انسان ها از انسان بودنشان. هوش مصنوعی بیشتر از هر فناوری دیگری توان دگرگون كردن آینده مشترك انسان را دارد.
مكس تگمارك نویسنده كتاب پیشِ رو، استاد MIT و یكی از بنیانگذاران موسسه آینده زندگی است كه مكتوبات و پژوهش های زیادی در نحوه سودمند نگه داشتن هوش مصنوعی دارد. وی در این كتاب، مطالبی را با تاكید بر پژوهش های عمیق مطرح كرده و ژرفای اندیشه و تفكرات درباره هوش مصنوعی و وضع بشر را به مخاطب خود نشان داده است. استیون هاوكینگ دانشمند نامدار درباره این كتاب گفته است: «این مهم ترین بحث زمانه ما است، و كتاب تامل برانگیز مكس تگمارك به شما كمك می نماید به آن بپیوندید.»
این كتاب ۸ فصل اصلی دارد كه عناوین شان بدین سان است: «به مهم ترین بحث زمانه ما خوش آمدید»، «ماده هوشمند می شود»، «آینده نزدیك: پیشرفت های شگرف،...»، «انفجار هوش؟»، «پیامدها در ۱۰۰۰۰ سال آینده»، «استعداد كیهانی ما: چند میلیارد سال آینده و فراتر از آن»، «اهداف» و «آگاهی». میثم محمدامینی مترجم این اثر هم از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی است.
در این فصول درباره مسائلی چون ایرادهای نرم افزاری و هوش مصنوعی مستحكم، پیشرفت آهسته و سناریوهای چندقطبی، آرمانشهر برابری خواهانه، مناقشات در باب آگاهی، سرنخ های تجربی درباره آگاهی، سلسله مراتب كیهانی، تاریخچه مختصری از پیچیدگی، هوش، حافظه، محاسبه، یادگیری و... بحث شده است.
در قسمتی از این كتاب می خوانیم:
حتی در گستره عظیم و تاریك فضای میان كهكشان ها امكان دارد تعداد قابل توجهی ستاره میان كهكشانی وجود داشته باشد (ستاره هایی كه زمانی از كهكشانِ میزبانِ خود رانده شده اند) و از آنها می توان در نقش ایستگاه های بین راه بهره برد و با این روشِ جزیره به جزیره، به سفر میان كهكشان ها با بادبان لیزری ادامه داد.
وقتی كه هوش مصنوعیِ ابرهوشمند در منظومه خورشیدی یا كهكشان دیگری مستقر شد، بردن انسان ها به آنجا راحت خواهد بود _ البته اگر انسان ها توانسته باشند هوش مصنوعی ای بسازند كه چنین هدفی داشته باشد. همه اطلاعات لازم درباره انسان را می توان با سرعت نور مخابره كرد، و بعد از آن، هوش مصنوعی می تواند كوارك ها و الكترون ها را طوری كنار هم قرار دهد كه انسان های مطلوب پدید آیند. این كار را می گردد با فناوری ابتدایی و صرفا با استفاده از انتقال دو گیگابایت اطلاعات ذخیره شده در DNA انسان و سپس پرورش جنین و بعد تربیت كودك با هوش مصنوعی انجام داد، یا آنكه هوش مصنوعی می تواند كوارك ها و الكترون ها را با استفاده از فناوری نانو طوری كنار هم قرار دهد كه انسان های بالغی به وجود آیند كه همه خاطراتِ نمونه های اصلی شان در زمین را در ذهن داشته باشند.
این یعنی اگر انفجار هوش رخ دهد، پرسش اصلی این نخواهد بود كه آیا استقرار در كهكشان ها امكان پذیر است، بلكه فقط این خواهد بود كه این فرایند با چه سرعتی می تواند پیش برود. همه اندیشه هایی كه تا اینجا بررسی كردیم محصول ذهن انسان است، ازاین رو باید آنها را صرفا حد پایین سرعت گسترش حیات بدانیم؛ موجودات زنده ابرهوشمند بلندپرواز احیانا فكرهای بسیار بهتر و انگیزه ای قوی برای جابه جا كردن مرزها خواهند داشت، چون در مسابقه با زمان و انرژی تاریك، هر ۱% افزایش در سرعت متوسط استقرار در فضا معادل خواهد بود با ۳% افزایش در تعداد كهكشان هایی كه در آنها سكونتگاه ایجاد می شود.
این كتاب با ۵۴۷ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۶۵ هزار تومان انتشار یافته است.

1397/07/27
18:56:36
5.0 / 5
4881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است