تاثیر دارونماها بر بیماران؛

دارویی كه بی اثر است اما جواب می دهد!

دارویی كه بی اثر است اما جواب می دهد!

با فناوری: پژوهش های جدید نشان داده است بیمارانی كه از دارونماها استفاده می نمایند، حتی با وجود اطلاع از بی اثر بودن آنها، باز هم بهبود می یابند!به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك مطالعه جدید نشان داده است كه بیماران مبتلا به عوارض در رابطه با سرطان، بعد از استعمال یك داروی بی اثر یا دارونما، بهبود قابل توجهی را نشان داده اند.

در این آزمایش به همه افراد در ابتدای مطالعه گفته شد كه قرص هایی كه به آنها داده شده است، حاوی هیچ ماده دارویی موثری نیست، اما اثرات بهبود دهنده این دارونماها معروف به "پلاسیبو"(Placebo) هنوز هم دیده می گردد.

این مطالعه تایید می كند كه تجویز دارونما برای بیماران، حتی با وجود آگاه كردن آنها از بی اثر بودن آنها، می تواند در بعضی از انواع درمان های بالینی نقش داشته باشد.

"تد كاپچوك" استاد پزشكی دانشگاه هاروارد نتایج یك آزمایش كوچك را منتشر نمود كه فرضیه ای را كه در دهه های گذشته در علم قوی بود، به چالش كشید. وی ضرورت استفاده از دارونما را بررسی كرد.

یك گروه ۸۰ نفره از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریك پذیر (IBS) جمع آوری شد. نیمی از آنها بعنوان گروه كنترل، درمانی دریافت نمی كردند، در حالیكه نیم دیگر با قرص های دارونما تحت درمان قرار گرفتند و از آنها خواسته روزانه دو عدد از این قرص ها را به مدت سه هفته استفاده كنند.

كاپچوك اظهار داشت: ما نه تنها برای بیماران كاملا روشن كردیم كه این قرص ها حاوی هیچ دارویی نیستند، بلكه حتی عبارت دارونما (پلاسیبو) را روی جعبه قرص ها چاپ كردیم.

وی اضافه كرد: ما به بیماران گفتیم كه نیازی نیست به اثر پلاسیبو اعتقاد داشته باشند و فقط قرص ها را مصرف كنند.

نتایج آزمایش، همه را غافلگیر كرد و ۵۹ درصد از آنها كه قرص های جعلی را مصرف كرده بودند، بهبود علائم بالینی را گزارش دادند، در حالیكه گروه كنترل تنها ۳۵ درصد بهبود علائم را نشان می دادند.

دروغی كه درمان می كند!

پس از انتشار مطالعه كاپچوك، دانشمندان آغاز به تحقیق كردند كه آیا امكان استفاده از دارونماها در برخی از روش های درمان بالینی وجود دارد یا خیر!؟

در طول هفت یا هشت سال گذشته، تعدادی از آزمایشات مختلف در مورد اثرات دارونماها در شرایط مختلف انجام شده است.

بررسی های انجام شده درباره اثر پلاسبو در بعضی از شرایط بالینی در سال ۲۰۱۰ به این نتیجه رسید كه به صورت كلی، دارونما هیچ اثر مهمی ندارند. با این وجود، هر چند دارونماها در شرایط بحرانی اثر قابل توجهی ندارند، اما بر اساس گزارش بیماران، در مواردی همچون احساس درد و حالت تهوع موثر واقع شده اند.

تا كنون، مطالعه راجع به تجویز دارونماها با ذكر عبارت دارونما روی آن، اثرات مثبتی در بیماران مبتلا به كمر درد، تهوع، IBS و میگرن را نشان داده است.

هر پزشك خوب باید چند دارونما در آستین داشته باشد

یك گزارش شگفت انگیز كه توسط انجمن پزشكی آلمانی تهیه شده و در سال ۲۰۱۱ انتشار یافته است، نشان داد كه بیشتر از نیمی از پزشكان این كشور، در بعضی از موارد برای بیماران خود، دارونما تجویز می كنند.

"رابرت جوت" نویسنده اصلی این گزارش اظهار داشت: اثر پلاسیبو نقش مهمی ایفا می كند. هر پزشك خوب باید دارونما درآستین داشته باشد.

البته برخی این كار را نقض اصول اخلاق پزشكی می دانند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ روی بیشتر از ۷۰۰ پزشك عمومی در انگلستان نشان داد كه حدودا همه آنها از پلاسیبو در برخی از مراحل درمانی خود بهره برده اند.

به طور خاص، ۱۰ درصد از آنها دارونماهای خالص تجویز كرده بودند. بدین مفهوم كه قرص ها حاوی شكر یا برخی دیگر از مواد غیر فعال بودند كه ارزش دارویی ندارند.

در حالی كه ۹۰ درصد از آنها از دارونماهای غیرفعال یا ناخالص بهره برده بودند. بدین مفهوم كه دارونما حاوی برخی مواد دارویی است كه ارتباطی با بیماری بیمار ندارد. این دارونماهای ناخالص شامل پروبیوتیك ها برای اسهال و آنتی بیوتیك ها برای عفونت های ویروسی بودند.

بحث اخلاقی راجع به تجویز دارونماها از جانب پزشكان حل نشده و همچنان مورد بحث است. با این وجود، تحقیقات نشان داده است كه در بعضی موارد، مفید واقع شده اند و در واقع باعث سودرسانی به بیماران شده است.

كاپچوك می گوید: دارونماها روی همه كار نمی كنند. این كاملا روشن است. ما نمی دانیم كه این فرآیند دقیقا چطور كار می كند، اما می دانیم كه این كار با بعضی از مناطق مغز مرتبط می باشد كه باعث حصول این اثرات مثبت در بیمار می گردد.

این مطالعه در مجله Supportive Care in Cancer انتشار یافته است.
1397/07/20
22:55:25
5.0 / 5
4978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است