در دانشگاه ایلی نوی انجام شد

شناسایی بیماری های چشمی با حسگر تغییر رنگ

شناسایی بیماری های چشمی با حسگر تغییر رنگ

با فناوری: محققان دانشگاه ایلی نوی (UI)، ژل حاوی نانوذرات طلا تولید كردند كه در واكنش با اشك چشم حاوی اسید اسكوربیك ناشی از زخم در چشم تغییر رنگ می دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا نیوز، این حسگر كه OjoGel نام دارد می تواند میزان اسید اسكوربیك را تعیین و صدمه به چشم را در عرض چند دقیقه تشخیص دهد.
یك قطره اشك به راحتی با OjoGel واكنش داده و باعث تغییر رنگ آن خواهد شد. میزان تغییر رنگ به غلظت اسید اسكوربیك در نمونه اشك بستگی دارد و با افزایش غلظت از زرد كم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز تیره تغییر می كند.
محققان، آزمایش های زیادی برای تعیین غلظت های در رابطه با هر درجه تغییر رنگ انجام دادند و راهنمایی برای هر رنگ و دستورالعمل استفاده از برنامه تلفن همراه با نام Pixel Picker را برای اندازه گیری دقیق غلظت نشان داده شده توسط ژل عرضه كردند.
در تحقیقات پیشین محققان UI مشخص شد كه غلظت اسید اسكوربیك در اشك، اندازه گیری مناسبی برای تعیین میزان صدمه به چشم است. اسید اسكوربیك به صورت معمول غلظت بسیار كمی در اشك دارد.
دیپانجان پان، استاد بیومهندسی و كالج پزشكی كارل ایلی نوی اظهار نمود: صدمه جدی به قرنیه ناشی از زخم و یا صدمه های جراحی باعث صدمه به غشای اشكی و افزایش غلظت اسید اسكوربیك در اشك به میزان قابل توجهی بالاتر از میزان طبیعی می گردد.
گام بعدی محققان، پردازش فناوری OjoGel و تولید دستگاه بالینی ارزان و آسان جهت استفاده است. از دیگر مواردی كه نیاز به بررسی بیشتر دارد مطالعات بالینی در تعیین دقت خواندن OjoGel در صدمه چشم است.
نتایج این تحقیق در نشریه Biosensors and Bioelectronics انتشار یافته است.1397/06/12
20:51:04
5.0 / 5
4715
تگهای خبر: آزمایش , تحقیقات , تولید , حسگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است