محققان اعلام كردند؛

گرمای بی سابقه زمین تا ۹ شهریور ادامه دارد

گرمای بی سابقه زمین تا ۹ شهریور ادامه دارد

با فناوری: به قول محققان همزمانی چند رویداد آب و هوایی سبب شده دمای هوای جهان به حد بی سابقه ای افزایش یابد و با عنایت به شرایط موجود این روند تا آخر ماه آگوست یا نهم شهریور ادامه می یابد.به گزارش با فناوری به نقل از دیلی میل، نقشه ای جدید دمای مناطق مختلف جهان را به دقت نشان داده است. این نقشه با استفاده از اطلاعات بعضی از قدرتمندترین ابررایانه های جهان همچون GFS و سازمان ملی اقیانوسی جوی آمریكا یا NOAA نقشه جهان را تركیب می كند.
در همین راستا طبق آخرین خوانش های این نقشه دمای انگلیس در هفته جاری به ۳۳ درجه سانتیگراد رسیده است. از جانب دیگر سوئد هم گرمترین تابستان طی یك قرن گذشته را می گذراند. در بخش هایی از جنوب كالیفرنیا هم دما به ۳۸ درجه سانتیگراد رسیده است. دمای هوا در عربستان سعودی هم ۴۶ درجه سانتیگراد است.
حال آنكه در ژاپن ۶۵ نفر به علت گرمای بیش از اندازه جان خویش را از دست داده اند و ۲۲ هزار نفر به علت گرما زدگی در بیمارستان بستری شده اند. این درحالی است كه دمای هوای توكیو به ۴۱.۱ درجه سانتیگراد بالغ می گردد.
موج گرما كه از ماه گذشته ركوردهای بی سابقه ای در سراسر جهان ثبت كرده، پیش بینی می گردد تا آخر ماه آگوست(۹ شهریور) ادامه یابد. به قول دانشمندان این موج به علت افزایش فشار هوا به وجود آمده است.
حوزه های هوایی ثابت با فشار زیاد در سراسر جهان اجازه نمی دهند الگوهای آب و هوایی به سمت شرق حركت كنند.
این بی تحركی جبهه های آب وهوا در نتیجه جریان های هوایی ضعیف، دمای بالا در اقیانوس آرام و افزایش مداوم دما به علت گرمایش جهانی به وجود آمده اند. این تركیب رویدادهای جوی سبب شده گرمایی فزاینده برای مدتی طولانی در نیمكره شمالی زمین ادامه یابد.
لن شافری استاد علوم هواشناسی در دانشگاه ریدینگ در این باره می گوید: فشار بالای آب وهوا بدان معناست كه تندبادهایی كه در این موقع سال به وجود می آیند، به سمت شمال و ایسلند حركت می كنند.
سیستم فشار بالای آب و هوا به طرز غیر معمولی ادامه دار و از بهار شروع شده است.
بازه های زمانی فشار بالای آب و هوا روی زمین سبب می شوند دمای هوا بالاتر از حد میانگین برود. اما این فشار به ندرت برای چنین بازه زمانی طولانی مدتی و در چنین منطقه وسیعی از جهان ادامه یافته است.

1397/05/03
14:31:50
5.0 / 5
4898
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است