پژوهشگران دانشگاه استنفورد مطرح كردند؛

نشست زمین و افزایش آرسنیك آب در اثر تخلیه آب های زیرزمینی

نشست زمین و افزایش آرسنیك آب در اثر تخلیه آب های زیرزمینی

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند تخلیه بیش از اندازه آب های زیرزمینی، باعث فرونشست زمین و افزایش آرسنیك آب می گردد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، تخلیه آب های زیرزمینی برای دهه ها، باعث فرونشست زمین در دره "سن هواكین ولی" كالیفرنیا و تخریب زیرساخت ها شده است.
پژوهش جدیدی كه اخیرا در "دانشگاه استنفورد" (Stanford University) انجام شده است، نشان داده است كه تخلیه آب های زیرزمینی، علاوه بر فرونشست زمین، تهدیدی برای سلامتی و تولید غذا به حساب می آید زیرا باعث انتقال آرسنیك به سفره های آب زیرزمینی و صدمه رسیدن به محصولات كشاورزی می گردد.
این گروه پژوهشی دریافت كه میزان نشست زمین، می تواند تراكم آرسنیك را در آب های زیرزمینی نشان دهد. این موضوع، یك اخطار ابتدایی برای پیشگیری از سطوح خطرناك تراكم آرسنیك در سفره های آب زیرزمینی است.
"رایان اسمیت"(Ryan Smith)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: وجود آرسنیك در آب های زیرزمینی، همیشه یك مشكل جدی بوده است. این عنصر، به صورت طبیعی در پوسته زمین وجود دارد و باعث بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و دیگر بیماری ها می گردد. در هر حال، این ایده كه پمپاژ بیش از اندازه آب، باعث صدمه به محصولات كشاورزی و افزایش تراكم آرسنیك می شود، ایده جدیدی است.
پژوهشگران دریافتند كه بهبود سفره های آب زیرزمینی، با توقف تخلیه آب ممكن خواهد بود. مناطقی كه در مقایسه با 15 سال پیش، به فرونشست كمتری دچار شده بودند، سطوح پایین تری از آرسنیك داشتند. "اسكات فندورف" (Scott Fendorf)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: باید به طور گسترده برای بازگرداندن سفره های زیرزمینی كوشش كرد.
این گروه پژوهشی، داده های ماهواره ای مربوط به آرسنیك موجود در صدها چاه را در دو دهه متفاوت خشكسالی تحلیل كردند و دریافتند با فرونشست زمین در دره " سن هواكین ولی" بیش از سه اینچ در سال، خطر بالا رفتن سطوح آرسنیك در سفره های آب زیرزمینی، تا سه برابر افزایش یافته است.
سفره های آب زیرزمینی این ناحیه، از ماسه تشكیل شده و این قسمت ها با لایه هایی از خاك رس از هم جدا شده اند. خاك رس، مانند اسفنج عمل می كند و علاوه بر جذب آرسنیك از رسوبات رودخانه، آب را در خود نگه می دارد. این لایه ها برخلاف ماسه، اكسیژن نسبتا كمی را شامل می شوند كه شرایط لازم را برای حل شدن آرسنیك در آب فراهم می كند. با تخلیه بیش از اندازه آب از نواحی ماسه ای، سفره های آب زیرزمینی فشرده و زمین دچار نشست می گردد.

بررسی های ماهواره ای
داده های ماهواره ای، هشداری برای انسان به حساب می آید تا پیش از تهدید جدی سلامتی خود، راهی برای نظارت بهتر بر وضعیت آب پیدا كند. "رزماری نایت"(Rosemary Knight)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما به جای حفر چاه و گرفتن نمونه های آب، از یك ماهواره برای به دست آوردن داده های مورد نیاز استفاده كردیم.
داده ها، برای اعتبارسنجی و بررسی موارد پژوهشی مهم هستند و بررسی روی زمین هیچگاه با دامنه و سرعت سنجش از طریق دور منطبق نمی شوند. نایت اضافه كرد: هیچگاه نمی توان نمونه آرسنیك كافی برای بررسی را فورا به دست آورد؛ ازاین رو استفاده از این سیستم ماهواره ای برای سنجش از طریق دور بسیار جالب است. با این كار، می توان مردم را از نزدیك شدن به شرایط بحرانی كیفیت آب، آگاه كرد.
این پژوهش، در مجله " Nature Communications" به چاپ رسید.1397/03/27
14:49:00
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: پژوهش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است