امروز 25 خرداد؛

سالروز انجام اولین انتقال خون به بدن انسان

سالروز انجام اولین انتقال خون به بدن انسان

با فناوری: اولین انتقال خون به انسان، در 15 ژوئن سال 1667 انجام شد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، داستان های متناقضی در مورد شكل گیری ایده انتقال خون و كوشش برای انتقال خون به بدن حیوانات وجود دارد اما اولین تلاش موفقیت آمیز برای انتقال خون به انسان، در سال 1667 توسط یك پزشك فرانسوی صورت گرفت.
انتقال خون، به فرآیند انتقال خون یا فرآورده های خونی از شخص اهدا كننده به دستگاه گردش خون فرد دیگر گفته می گردد. این فرآیند، هنگامی صورت می گیرد كه خون اهدا شده، بعد از تجویز پزشك با تزریق در سیاهرگ دریافت كننده، مستقیما به جریان خون او وارد شود.
در گذشته با كشف گردش خون، تلاش های بسیاری برای انتقال خون صورت گرفت و دانشمندان بارها تلاش كردند برای نجات یك حیوان بیمار، خون یك حیوان دیگر را به او منتقل كنند كه در چند مورد هم با موفقیت مواجه گردید.
با وجود همه این تلاش ها، هنوز هیچ كس، انتقال خون به بدن انسان را آزمایش نكرده بود؛ تا این كه در 15 ژوئن سال 1667، "ژان باتیسته دنیس" (Jean-Baptiste Denys)، پزشك فرانسوی موفق شد برای اولین بار، خون گوسفند را به بدن یك پسر نوجوان منتقل كند و جان او را نجات دهد.
دنیس، در مون پلیه تحصیل كرده و پزشك مخصوص لویی چهاردهم بود. وی در آزمایش خود، حدود 12 اونس از خون گوسفند را به بدن یك پسر 15 ساله كه در اثر گزیدگی زالو خونریزی كرده بود، منتقل كرد و به این ترتیب، او را از مرگ نجات داد.


دنیس، این آزمایش را روی یك كارگر هم انجام داد و توانست او را نجات دهد. هر دو بیمار این آزمایش، احیانا به كم خونی دچار بودند و با انتقال خون توانستند در برابر واكنش های آلرژیك مقاومت كنند.
سومین بیمار دنیس، یك سیاستمدار سوئدی به نام "بارن گوستاو بونده" (Baron Gustaf Bonde) بود كه بعد از انجام دو مرحله انتقال خون درگذشت.
در زمستان سال 1667، دنیس، خون یك گوساله را به مردی به نام "آنتونیو ماوری" (Antoine Mauroy) منتقل كرد. ماوری در خلال سومین انتقال خون درگذشت و مشاجرات بسیاری در مورد مرگ او پیش آمد. همسر ماوری، دنیس را مسئول مرگ همسرش دانست و دنیس را به ارتكاب قتل متهم كرد اما دنیس از این افترا تبرئه شد. او بعد از این اتفاق، آزمایش های پزشكی را كنار گذاشت اما بعدها مشخص شد كه ماوری در اثر مسمومیت با آرسنیك، از دنیا رفته است.
آزمایشات دنیس با خون حیوانات، به مشاجرات بسیاری در فرانسه دامن زد و سرانجام در سال 1670 این كار، ممنوع اعلام شد؛ تا این كه در سال 1902 با كشف چهار گروه خونی توسط "كارل لندشتاینر" (Karl Landsteiner)، زیست شناس اتریشی، انتقال خون، به روشی ایمن و مورد اطمینان تبدیل شد.1397/03/25
12:21:17
5.0 / 5
4960
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است