پژوهشگران انگلیسی مطرح كردند؛

میادین مغناطیسی، راز چگونگی شكل گیری ستارگان

میادین مغناطیسی، راز چگونگی شكل گیری ستارگان

با فناوری: پژوهشگران انگلیسی، در بررسی جدید خود ادعا كردند كه شاید میادین مغناطیسی موجود در فضا، عامل شكل گیری ستارگان باشند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ستاره شناسان، میادین مغناطیسی جدیدی در فضا كشف كرده اند كه ممكن است راز چگونگی شكل گیری ستارگان و مشهورترین تصاویر آسمانی را آشكار كنند.
این اولین بار می باشد كه میادین مغناطیسی بسیار ظریفی در تصویر "ستون های آفرینش"(Pillars of Creation) كشف و نقشه برداری شده اند. ستون های آفرینش، تصویری شناخته شده است كه توسط تلسكوپ فضایی هابل از خرطوم فیل هایی واقع در سحابی عقاب گرفته شد. این خرطوم فیل ها از گازهای میان اختری و ذرات كیهانی تشكیل شده اند و در فاصله هفت هزار سال نوری از زمین قرار دارند.


این ساختار، از غبار كیهانی و گاز سرد متراكم تشكیل شده كه محل شكل گیری ستارگان در راس آنها قرار دارد. پژوهش جدید نشان داده است این میادین مغناطیسی واقع در امتداد ستون ها، نسبت به نواحی اطراف آنها در زاویه متفاوتی قرار گرفته اند و این موضوع، دلیل ساختار ناهموارشان است.
این كشف غیرمنتظره نشان داده است كه ستون ها، در اثر قدرت میدان مغناطیسی تكامل یافته اند و پا بر جا هستند. همینطور ادعا می كند كه ممكن است ستارگان، با از بین رفتن توده های گاز شكل گرفته باشند كه توسط میادین مغناطیسی كاهش می یابند و شكل های ستون مانند تولید می كنند.
این بررسی، توسط گروهی از پژوهشگران "دانشگاه لانكاشر مركزی" (UCLan) در انگلستان صورت گرفته است. آنها بررسی خویش را با استفاده از " تلسكوپ جیمز كلرك ماكسول" (JCMT) كه در هاوایی قرار دارد، انجام دادند و دریافتند نور انتشار یافته از ستون های آفرینش، مسیر میدان مغناطیسی را نشان داده است.


پروفسور "درك وارد تامپسون"(Derek Ward-Thompson)، رئیس دانشكده علوم فیزیك و كامپیوتر دانشگاه لانكاشر اظهار داشت: این فناوری، برای دیدن جزئیات میادین مغناطیسی مورد استفاده قرار گرفت. توانایی ما برای مشاهده این میدان بسیار ضعیف با چنین ابزار حساسی، به كشف راز شكل گیری ستاره ها كمك خواهد نمود.1397/03/20
23:36:49
5.0 / 5
5107
تگهای خبر: پژوهش , تلسكوپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است