كشف شواهد جدید از احتمال وجود سیاره نهم

كشف شواهد جدید از احتمال وجود سیاره نهم

با فناوری: دانشمندان شواهد جدیدی در خصوص احتمال وجود ˮسیاره نهمˮ(ninth planet) در منظومه شمسی كشف كرده اند. آنها یك ˮجسم فرانپتونیˮ (Trans Neptunian object) را یافته اند كه از الگوی حركتی عجیبی برخوردار می باشد. اكنون با این حال شواهد جدید احتمال هایی در خصوص وجود سیاره نهم وجود دارد.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، جسم فرانپتونی به اجرامی گفته می گردد كه در مدارهای دورتر از فاصله میانگین نپتون تا خورشید به دور خورشید در حال گردش باشند. اولین جسم فرانپتونی، پلوتو بود كه در سال 1930 كشف شد. تابحال 1200 جسم فرانپتونی كشف شده است.

در تحقیقات اخیر محققان دریافتند كه یك جسم فرانپتونی توسط سیاره نهم تحت تاثیر قرار گرفته است. سیاره نهم، نام موقتی یك سیاره ی یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی 10 برابر زمین و قطری حدو 13 هزار تا 26هزار كیلومتر در ناحیه ی بیرونی سامانه ی خورشیدی است. وجود این سیاره توجیه پیكربندی مداری غیرمعمول یك گروه از اجرام فرانپتونی در فضای بیرونی كمربند كویپر خواهد بود.
اكنون این جسم فرانپتونی كه محققان در تحقیقات اخیرشان كشف كرده اند" 2015 BP519"، نام دارد و دارای یك مدار در اطراف خورشید است كه 35 تا 862 برابر شعاع مدار زمین در اطراف خورشید است. بر خلاف بقیه سیارات كه در یك زاویه مشابه به نام صفحه مداری به دور خورشید می چرخند، 2015 BP519 با زاویه 54 درجه با صفحه مداری معمول می چرخد.
محققان می گویند 2015 BP519 بزرگترین جسم فضایی فرانپتونی تابحال كشف شده است. این جسم فرانپتونی با استفاده از داده های "پروژه بررسی توسعه جهان با بررسی عمیق فضا" (Dark Energy Survey) كشف شده است.
محققان "موسسه فناوری كالیفرنیا" (CalTech) با انجام شبیه سازی ها به دنبال كشف دلیل مدار غیرمعمول این جرم بوده اند اما تنها دلیلی كه بتواند این الگوی حركت غیرمعمول را توجیه كند وجود سیاره ی نهم بود.
"دیوید گردز" (David Gerdes ) یكی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: این شواهد به صورت قطعی وجود سیاره نهم را نشان نمی دهد اما حضور 2015 BP519 گویای احتمال وجود یك سیاره نهم است.

احتمال وجود این سیاره فرانپتونی در 20 ژانویه 2016 با بیان نتیجه های بررسی رفتار گروهی از اجرام كمربند كویپر بسیار بیشتر شد. محققان شواهد غیر مستقیم بیشتری از سیاره نهم بر مبنای یك مدل جدید علمی از مدار غیرمعمول چند جرم فرانپتونی دیگر عرضه كردند. در بحث خود، نویسندگان مدل از شكل گیری سیاره كه ممكن است شامل مهاجرت از منظوم شمسی داخلی، مانند "فرضیهٔ سیاره غول پیكر پنجم" باشد را در نظر گرفته اند.

نخستین نشانه های وجود سیاره نهم در سال 2014 انتشار یافت، كه در آن ستاره شناسان از مؤسسه كارنگی و "رصدخانه جمینای هاوایی" نشان دادند كه مدار غیرمعمول جرم های خاصی در كمربند كویپر ممكن است تحت تأثیر گرانشی یك سیاره عظیم ناشناخته در لبه منظومه شمسی پدید آمده باشد.

فرض بر این است كه سیاره ی نهم در مسیر یك مدار بسیار بیضوی به دور خورشید، بادوره مداری از 10 هزار تا 20 هزار سال زمینی می چرخد. مدار این سیاره با طول نیم قطر بزرگش كه در حدود 700 واحد نجومی یا در حدود 20 برابر فاصله سیاره نپتون تا خورشید است هر چند كه این فاصله را تا نزدیك به 200 واحد نجومی كه حدود 30 بیلیون كیلومتر است هم تخمین زده اند. انحراف مداری این مسیر در حدود 10 ±30 درجه است. خروج از مركز مدار سیاره نهم آن را در جریان اوج و حضیض خورشیدی خود تا حدود 1200 واحد نجومی در هنگام اوج دور می كند.

تخمین زده می گردد كه این سیاره جرمی برابر جرم زمین و قطر آن دو تا چهار برابر قطر زمین باشد. یك بررسی فروسرخ توسط كاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع در سال 2009 وجود چنین جرمی را در جمع بندی های خود برای یك جسم هم اندازه نپتون فراتر از فاصله 700 واحد نجومی رد نمی نماید. بررسی مشابه دیگری كه در سال 2014 با تمركز بر احتمال و امكان وجود جرم هایی با مقدار بالا در قسمت بیرونی سامانه خورشیدی صورت گرفت. این بررسی امكان وجود جرمی در سطح و مقیاس سیاره مشتری را تا برد 26 هزار واحد نجومی را رد كرده است.

در اوت 2014 "لورنزو آیریو" در مجله (MNARS) در نوشتن متن فرضیه وجود یك سیاره احتمالی با جرمی 9 تا 55 برابر جرم زمین كه مسئول مدار غیرمعمول چند جرم فرانپتونی است نام «ثِی لیستو» یا «تِی لیستو» را به كار برده است.

در ماه اكتبر 2017 هم ناسا یك مقاله ای در خصوص وجود احتمالی سیاره نهم منتشر نمود. آنها در این مقاله اعلام نمودند كه احیانا سیاره دیگری به منظومه شمسی اضافه شده است و آن را "سیاره 9" نامیدند كه در فاصله بسیار دوری از خورشید در حال گردش به دور آن است. وجود این سیاره توجیه پیكربندی مداری غیرمعمول یك گروه از اجرام فرانپتونی در فضای بیرونی كمربند كوئیپر خواهد بود.

مایكل براون معتقد می باشد كه این سیاره به احتمال زیاد یك غول یخی خارجی است كه تركیب آن به اورانوس و نپتون كه مخلوطی از سنگ و یخ است، شباهت دارد.
1397/02/31
15:29:07
5.0 / 5
4692
تگهای خبر: تحقیقات , سیاره , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است