امروز 17 اردیبهشت؛

سالروز اولین پرتاب فضاپیمای اندیور

سالروز اولین پرتاب فضاپیمای اندیور

با فناوری: فضاپیمای ˮاِندیورˮ، برای اولین بار در تاریخ 7 می سال 1992 به فضا پرتاب شد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، فضاپیمای "اندیور" (Endeavour)، یكی از سه فضاپیمای باقی مانده از ناوگان شاتل "ناسا" (NASA) است كه از سال 1992 تا 2011، وظیفه انتقال فضانوردان و قطعات فنی به "ایستگاه بین المللی فضایی" (ISS) را به عهده داشت.
این فضاپیما به یاد نخستین كشتی "جیمز كوك" (James Cook)، دریانورد، كاشف و ستاره شناس انگلیسی قرن 18 نام گذاری شد. كوك، در اولین سفرهای خود با كشتی "اِندیور"، برای دیدن گذر زهره از بین زمین و خورشید به جنوب اقیانوس آرام رفت. در سال 1769، كوك موفق شد برای اولین بار، نقشه ی نیوزلند را به صورت كامل ترسیم و بعد از آن، به هاوایی سفر كند.


در سال 1986 و یك سال بعد از فاجعه انهدام فضاپیمای "چلنجر" (Challenger)، ساخت یك فضاپیمای جایگزین برای آن شروع شد. فضاپیمای چلنجر، دومین فضاپیمای مدارگرد ناسا بعد از فضاپیمای كلمبیا بود. نخستین پرواز آزمایشی این فضاپیما، در 4 آوریل 1983 صورت گرفت و پیش از نابودی، در 9 مأموریت فضایی استفاده شد. فضاپیمای چلنجر، در 28 ژانویه 1986، در آغاز مأموریت "اس تی اس-51-ال" (STS-51-L) و بعد از گذشت 73 ثانیه از پرتاب منفجر شد و تمام هفت سرنشین آن كشته شدند.


با آغاز ساخت فضاپیمای اندیور، برای اولین بار، مسابقه ای برای نامگذاری یك فضاپیما میان دبستان ها و دبیرستان های آمریكا برگزار گردید و در نهایت، در سال 1989، نام اندیور را برای این فضاپیما انتخاب كردند. ساخت اندیور، در سال 1991 به آخر رسید و در همان سال، برای تحویل به ناسا، به پایگاه فضایی كندی در فلوریدا انتقال یافت. اولین پرواز شاتل فضایی اندیور، در سال 1992 صورت گرفت. در این پرواز، خدمه شاتل٬ ماهواره مخابراتی "Intelsat VI F-3"را در مدار تعمیر كردند. در هفتم ماه می 1992، هنگامی كه اندیور، برای اولین بار راهی مدار زمین شد، كمتر از دو سال از پرتاب ناموفق ماهواره مخابراتی "Intelsat VI F-3" می گذشت. موتور مرحله سوم این ماهواره روشن نشده بود، چرخش آن در ارتفاع حدود 300 كیلومتری به دور زمین همچنان ادامه داشت و نتوانسته بود خویش را به "مدار زمین آهنگ" (GSO) در 36000 كیلومتری سطح زمین برساند. سه فضانورد از هفت خدمه ماموریت " STS49 "، به مدت 8 ساعت و در قالب چندین راهپیمایی فضایی موفق شدند موتور مرحله سوم این ماهواره را تعویض و مجدداً آن را در مدار رها كنند تا راهی مقصد نهایی خود در مدار زمین آهنگ شود.


اندیور، از مجهزترین فضاپیماهای شاتل ناسا است. البته، در دوره بررسی دوباره شاتل، امكانات این فضاپیما به دو فضاپیمای دیگر هم افزوده شد. كامپیوتر های قوی تر و همینطور سیستم پیشرانه اندیور، در نوع خود منحصر به فرد هستند. بازوی رباتیك آن كه مجهز به یك دوربین پیشرفته و لیزر است، شاتل را برای پیدا كردن هرگونه آسیب ای بر بال ها و دماغه شاتل بازرسی می كند. فضاپیمای اندیور، بعد از بازسازی های مفصل، اكنون مجهز به ابزاری است كه می تواند به شبكه برق ایستگاه بین المللی فضایی متصل شده و امكان تمدید مأموریت خود از 11 روز به 28 روز را داشته باشد.
این فضاپیما برای آخرین بار در تاریخ 16 مه 2011، برای یك مأموریت 16 روزه به فضا پرتاب شد. این پرواز قرار بود روز 29 آوریل صورت گیرد اما تنها سه ساعت و نیم پیش از به آخر رسیدن شمارش معكوس، كارشناسان در یكی از سیستم های پیشران این فضاپیما، یك نقص فنی را تشخیص دادند و در نهایت، اجازه پرواز این فضاپیما لغو شد. پنجره بعدی پرواز هم به علت ترافیكی كه در برنامه پروازهای فضایی دیگر به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی وجود داشت، از دست رفت و اندیور تا دوشنبه بعدی بر سكوی پرواز باقی ماند تا سرانجام راهی آخرین مأموریت خود شد.1397/02/17
12:42:06
5.0 / 5
5177
تگهای خبر: فضاپیما , مخابرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است