زیر سطح ماه آب یخ زده وجود دارد

زیر سطح ماه آب یخ زده وجود دارد

با فناوری: محققان ژاپنی با بررسی یك شهاب سنگ ماه به این نتیجه رسیدند كه احیانا زیر سطح این سیاره آب یخ زده وجود دارد.به گزارش با فناوری به نقل از اسپیس، میل آنلاین، تحقیقات جدید نشان داده است احیانا زیر پوسته ماه، یخ وجود دارد. بنابراین دانشمندان امیدوارند انسان بتواند در این سیاره خاكی زندگی كند.
محققان دانشگاه توهوكو در ژاپن نشانه هایی از مواد معدنی نادر به نام Mogamite را در یك شهاب سنگ ماه كشف كرده اند كه ۱۳ سال قبل در شمال آفریقا فرود آمد.
برای تشكیل Mogamite كه كریستالی شبیه كوارتز است، به آب نیاز است. ازاین رو كشف آن دلیلی جدید از وجود آب یخ زده زیر سطح ماه است.
البته محققان از وجود آب در قطب شمال و جنوب ماه اطلاع دارند. اما كشف جدید به این نظریه اعتبار می دهد كه آب یخ زده زیر پوسته بخشی از مناطق ماه هم وجود دارد.
به هرحال محققان ژاپنی معتقدند ماده معدنی مذكور روی سطح ماه در منطقه ای به نام Procellarum Terrane تشكیل شده است. احیانا مدت ها قبل آب روی سطح ماه وجود داشته اما اشعه های شدید خورشید سبب تبخیر آن شده است. امایافته های تحقیق روی شهاب سنگ ماه نشان داده است احیانا مقداری آب زیر سطح ماه وجود دارد كه هنوز تبخیر نشده است.
ماساهیرو كایاما یكی از محققان شركت كننده در این پژوهش می گوید: برای اولین بار می توان ثابت كرد یخ در مواد تشكیل دهنده ماه وجود دارد.


1397/02/16
12:05:19
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است