نجات جان سانحه دیدگان حوادث با سنسوری جدید

نجات جان سانحه دیدگان حوادث با سنسوری جدید

به گزارش با فناوری گروهی از محققان اتریشی، سوئیسی و قبرسی با همكاری هم موفق به طراحی سنسورهای سبك و ارزان قیمتی شده اند كه از آن می توان برای یافتن افراد صدمه دیده در سوانح مختلف بهره برد.به گزارش با فناوری به نقل از دیجیتال ترندز، سنسور یادشده سبك و قابل حمل بوده و می توان آن را به بدن نیروهای امداد و نجات یا پهپادهای مختلف نصب كرد.
حسگرهای مذكور با بررسی علائم حیاتی از انسان ها در محیط اطراف قادر به شناسایی سریع بازماندگان سوانح در كوتاه ترین زمان ممكن است، امری كه شانس زنده ماندن صدمه دیدگان را به میزان قابل توجهی بالا می برد.
به عنوان مثال در شرایط دشوار و هولناك پس از وقوع یك زلزله كه خیلی از مردم در زیر آوار گیر كرده و نیاز به كمك دارند، این حسگرها می توانند به كمك سگ های زنده یاب و نیروهای امدادی بیایند و افراد سانحه دیده كه وضعیت خطرناكی دارند را بیابند.
حسگرهای طراحی شده به این منظور در واقع متشكل از ۵ سنسور هستند كه هر یك وظیفه ای خاص را بر عهده دارند. دو سنسور برای شناسایی رطوبت و دی اكسیدكربن به كار می روند. سه سنسور دیگر هم برای تشخیص تنفس، مواد شیمیایی متشكل از استون، آمونیاك یا ایزوپرن كه از پوست بدن ساطع می گردد تولید شده اند.
این محصول جدید در شرایط آزمایشگاهی با موفقیت آزمایش شده و با سرعت بالایی حضور انسان ها را حتی در محیط های شلوغ و آلوده تشخیص داده است. با این حال هنوز باید آزمایش های بیشتری در شرایط غیرعادی به منظور ارتقای كیفیت این ابزار صورت گیرد.
 

1397/02/04
14:50:23
5.0 / 5
4874
تگهای خبر: آزمایش , محقق , حسگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است