محققان دانشگاه كاردیف :

به علت نبود فسفر موجودات فرازمینی وجود نخواهند داشت

به علت نبود فسفر موجودات فرازمینی وجود نخواهند داشت

با فناوری: محققان دانشگاه ˮكاردیفˮ نشان دادند كه وجود عنصر ˮفسفرˮ برای حیات تمام موجودات ضروری می باشد و بدون این عنصر، موجودات فضایی وجود خارجی نخواهند داشت.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از اینهبیتت، "زیست فرازمینی" شكل های زیست در جاهای غیر از كره زمین است و همواره این مسئله كه آیا تمدن ماورای زمینی وجود دارد، مبحث مهمی برای دانشمندان و عموم مردم بوده است. بر همین مبنا مطالعات اخیر محققان دانشگاه "كاردیف" نشان داده است كه وجود موجودات فضایی بدون وجود عنصر" فسفر" مشكل خواهد بود.
"فسفر"یكی از شش عنصر اساسی است كه وجود موجودات به آن بستگی دارد.


جین گریوز از محققان علوم نجوم اظهار داشت: عنصر "فسفر" برای تشكیل "آدنوزین تری فسفات" (ATP) ( تركیب شیمیایی خاصی است كه در تمام جانداران برای تبدیل انرژی به كار می رود) ضروری می باشد.
ستاره شناسان ریشه وجودی عنصر "فسفر" را بررسی نموده و دریافتند كه این عنصر به هنگام "ابرنواختر "(انفجار پرجرم ترین ستاره های عالم كه زندگی آنها را به آخر می رساند) تشكیل شده است.
گریوز به همراه همكارش سیگان، با استفاده از تلسكوپ " هرشل " اشعه مادون قرمز حاصل از فسفر موجود در" سحابی خرچنگ " را بررسی كردند. این دانشمندان همینطور دو" انفجار ستاره ای " كه باعث انتشار "فسفر" به اتمسفر شده است را هم بررسی و با هم مقایسه كردند. البته مطالعه پیشین دانشمندان دیگر در بررسی فسفر حاصل از "ذات الكرسی آ" ( باقی مانده ابرنواختر كه در صورت فلكی ذات الكرسی صورت می گیرد) هم به روند تحقیقات آن ها كمك كرد.
نتایج مقدماتی تحقیقات آن ها نشان داد، موادی كه به فضا راه پیدا می كنند، در تركیبات شیمیایی متفاوت هستند.
گریوز اظهار داشت: مسیر انتقال فسفر به سیاره های جدید قابل اطمینان نیست، زیرا اگر در ابتدا منشا فسفر، انفجار "ابرنواختر" بوده باشد كه بعد از آن توسط شهاب سنگ ها به سراسر فضا انتقال یافته، ممكن است یك سیاره تازه به وجود آمده، حاوی فسفر كمی باشد. به همین جهت، به واسطه كمبود عنصر "فسفر"، حیات در سیارات دیگر دچار اختلال می گردد.


1397/01/18
14:24:43
5.0 / 5
4815
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است