نتایج پژوهشی جدید نشان داد؛

استفاده زیاد از شبكه های اجتماعی، دختران را غمگین می كند

استفاده زیاد از شبكه های اجتماعی، دختران را غمگین می كند

با فناوری: بر مبنای نتایج پژوهشی جدید، استفاده زیاد از رسانه ها و شبكه های اجتماعی می تواند اثرات متفاوتی روی بهزیستی نوجوانان داشته باشد. بنا بر این نتایج، استفاده از رسانه های اجتماعی در ده سالگی می تواند به زیستی را در دختران نوجوان كم كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، به نقل از BMC Public Health، پژوهشگران در دانشگاه اسكس و UCL رابطه ای میان افزایش زمان صرف شده در شبكه های اجتماعی در اوایل نوجوانی (10 سالگی) و كاهش به زیستی در اواخر نوجوانی (10 تا 15 سالگی) در دختران نوجوان یافته اند.
دكتر كارا بوكر، یكی از پژوهشگران فوق، در این خصوص می گوید: «یافته های ما نشان می دهند كه نظارت بر تعاملات اولیه در رسانه های اجتماعی، به خصوص برای دختران، اهمیت زیادی دارد. چراكه این مورد می تواند بعدها در به زیستی آن ها در دوران نوجوانی و شاید حتی در طول بزرگ سالی تأثیر بگذارد.»
نویسندگان این مقاله دریافته اند كه دختران نوجوان، بیشتر از پسرها از رسانه ها و شبكه های اجتماعی استفاده می نمایند و تعاملات افراد فوق در چنین رسانه هایی، با افزایش سن هم در دختران و هم در پسران افزایش می یابد.
در پژوهش مورد اشاره، حدود نیمی از دختران در سن 13 سالگی، روزانه بیش از 1 ساعت در رسانه های اجتماعی تعامل می كردند، ولی در پسران این رقم، یك سوم بود.
در سن 15 سالگی، هر دو جنس استفاده از رسانه های اجتماعی را افزایش دادند اما دختران هنوز هم بیشتر از پسران از رسانه اجتماعی استفاده می كردند. بر این اساس، 59درصد از دختران و 46 درصد از پسران روزانه یك ساعت یا بیشتر، از رسانه های اجتماعی استفاده می كردند.
نتایج بررسی های تیم پژوهشی نشان داد كه به زیستی در طول نوجوانی، هم در پسران و هم در دختران كاهش پیدا كرد و این از نمرات شادی و دیگر جنبه های بهزیستی منعكس گردید.
دكتر بوكر می گوید: «بااین حال در پسران، رابطه مفهوم دار و قابل توجهی میان استفاده از رسانه های اجتماعی و به زیستی یافت نشد. بنابراین دیگر عوامل، مانند مقدار زمانی كه صرف بازی می شود، می تواند با كاهش مشاهده شده در به زیستی پسران ارتباط داشته باشد.»
در این مطالعه، از داده هایی استفاده شد كه از سال 2005 تا 2009 جمع آوری شدند و نشان می دادند كه به طوركلی 9.859 نوجوان انگلستانی بین 10 تا 15 ساله، در یك روز عادی كه به مدرسه می روند چند ساعت را صرف تعامل در سایت های رسانه های اجتماعی می كنند.
محققان دریافتند كه در طول نوجوانی، نمرات شادكامی دختران تا حدود سه نمره، از 36.9 به 33.3 و نمرات شادكامی پسران دو نمره، از 36.02 به 34.55 افت كرد. پژوهشگران نتیجه گرفتند باآنكه به زیستی كلی برای هردوی آن ها، كاسته می شود، ولی این كاهش در دختران به صورت قابل توجهی بیشتر است.
این یافته ها، بار دیگر اهمیت مراقبت بیشتر از نوجوانان به خصوص دختران را در مقابل استفاده بیش ازحد از شبكه های اجتماعی، نشان داده است.1397/01/13
16:49:05
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است