كارشناس نجوم به مهر خبر داد؛

تحویل سال از دریچه علم نجوم، جشنواره سیاره و سیارك ها در آسمان

تحویل سال از دریچه علم نجوم، جشنواره سیاره و سیارك ها در آسمان

با فناوری: كارشناس نجوم با توضیحاتی در مورد تحویل سال از دیدگاه اخترشناسی اظهار داشت: پیش بینی شده كه فروردین ماه جشنواره ای از سیاره ها و سیاركها در آسمان به پا خواهد شد.علی آزادگان كارشناس نجوم در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تحویل سال نو از دیدگاه نجوم اظهار داشت: لحظه تحویل امسال ( ۱۳۹۷ خورشیدی ) ساعت ۱۹: ۴۵: ۲۸ روز سه شنبه ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۶ است.
وی با تاكید بر اینكه تقویم هجری شمسی دقیق ترین تقویم جهان است، تصریح كرد: این تقویم میراث حكیم عمر خیام و خیلی از منجمان و دانشمندان دیگر است كه در طول قرنها آن را مراقبت كرده و توسعه داده اند.
آزادگان بیان داشت: لحظه تحویل سال هجری خورشیدی برابر با لحظه آغاز بهار یا اعتدال بهاری است و همیشه آغاز سال جدید كمتر از ۱۲ ساعت از این لحظه فاصله دارد.
وی با اشاره به اتفاقات نجومی كه در آسمان برای اعتدال بهاری رخ می دهد، اضافه كرد: زمانی كه خورشید حین حركت خود بر روی دایرة البروج (از دید شخصی كه روی زمین قرار دارد و به نظرش می رسد كه خورشید به دور او می گردد) به نقطه اعتدال بهاری می رسد، سال نو شمسی تحویل می گردد. در این زمان خورشید بر سر اهالی استوای زمین عمود می تابد.
به گفته این كارشناس نجوم، پس از اعتدال بهاری، طول روز و شب حدودا برابر می شوند، از این پس به تدریج روزها طولانی تر از شبها خواهند شد؛ در این صورت، زمین در مداری بیضی شكل (كه البته خیلی به دایره نزدیك است) به دور خورشید چرخیده و همزمان به دور خود هم می چرخند. چرخش زمین به دور خود عامل تولید روز و شب است و گردش زمین به دور خورشید هم فصلها را بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینكه از دید ما كه روی زمین قرار داریم چرخش زمین به دور خود سبب می گردد خورشید در هر شبانه روز یك بار دور ما بچرخد، اظهار نمود: اگر با دقت بیشتری حركت خورشید را در آسمان دنبال كنیم؛ گردش زمین به دور خورشید باعث می گردد كه علاوه بر این حركت روزانه، خورشید حركت ظریف دیگری هم داشته باشد كه خیلی جزئی است و در طول یك سال مسیری به نام دایرة البروج را در آسمان طی می كند.
وی ادامه داد: نماد معروف این دایره همان برجهای دوازده گانه هستند كه خورشید در طول سال از میان آنها می گذرد.
آزادگان با اشاره به اینكه در آسمان علاوه بر این دایره فرضی (دایرة البروج) دایره فرضی معروف دیگری هم به نام اِستوای سماوی وجود دارد، عنوان كرد: استوای سماوی را می توان امتداد همان استوای زمین در آسمان دانست. این دو دایره فرضی با هم اختلاف زاویه ای ۲۳.۵ درجه ای دارند و یكدیگر را در دونقطه قطع می كنند كه این دو نقطه اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است.

رصد ۳ سیاره كوتوله
آزادگان در ادامه با اشاره به رویدادهای مهمی كه مقرر است در فروردین ماه رخ دهد، تصریح كرد: شبهای آغازین سال ۹۷ مانند اسفند ماه ۹۶، همچنان جشنواره ای از سیاره ها و سیاركها در آسمان به پاست.
وی اضافه كرد: كمی بعد از غروب خورشید در افق غربی همان جایی كه خورشید غروب كرده، می توان زهره و عُطارد را كمی پایینتر از هلال ماه با چشم غیر مسلح دید. اگر تلسكوپ هم داشته باشید در همان منطقه می توانید سیاره اورانوس و سیارك «اریس» را هم رصد كرد.
این كارشناس نجوم با اشاره به اینكه نیمه شب با تلسكوپ می توان سه سیاره كوتوله «سرس»، «ماكه ماكه» و «هائومه ئا» را هم رویت كرد.
به گفته وی، سحرگاه ساعتی پیش از طلوع خورشید در افق شرقی می توان سیاره های مشتری، مریخ، زحل را با چشم غیر مسلح و پلوتو را با تلسكوپی مناسب یافت.این جمع سیاره ها تا مدتها میهمان آسمان خواهند بود.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر اینها پنجشنبه دوم فروردین فرصتی خواهد بود تا هلال ماه را در بین ستاره های زیبای خوشه «قلائص» ببینیم؛ اگر در این روز یك ساعت بعد از غروب به آسمان نگاه نماییم، در افق غربی ماه را در بین ستاره های ریز و درشت این خوشه می بینیم كه البته پرنورترین ستاره در كنار ماه ستاره دبران است.
وی ادامه داد: با كمی دقت، پایینتر از ماه می توان خوشه پروین را هم رصد كرد كه این وضعیت تا ساعتی برقرار خواهد بود تا به تدریج ماه غروب كند.
این كارشناس نجوم عنوان كرد: سه شنبه هفتم فروردین هم ماه به نزدیكی خوشه كندوی عسل می رسد و كمی پیش از نیمه شب اگر ماه را در آسمان رصد نماییم، در نزدیكی سمت تاریك ماه این خوشه ستاره « M۴۴ » را می توان رصد كرد.
وی تاكید داشت: از آنجایی كه اغلب ایرانیان در ایام عید نوروز در مسافرت هستند شاید از آسمانهای درخشان شهرها كمی دور باشند، و این می تواند فرصت خوبی باشد كه آسمان تاریك واقعی را تجربه كرده و از دیدن سیارات و ستاره با دانستن نامشان لذت برد.

1396/12/29
15:55:09
5.0 / 5
4930
تگهای خبر: تلسكوپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است