پس از یك سال زندگی در فضا؛

۷ درصد ژن های یك فضانورد تغییر نمود

۷ درصد ژن های یك فضانورد تغییر نمود

با فناوری: ۷ درصد ژن های بدن یك فضانورد بعد از گذراندن یك سال در فضا تغییر كرده است.به گزارش با فناوری به نقل از نیوزویك، نتایج تحقیق ناسا نشان داده است دی ان ای اسكات كلی، در فضا تغییر كرده است. طبق نتایج تحقیقات، ۷ درصد از ژن های وی بعد از فرود به زمین به حالت اولیه برنگشتند.
اسكات كلی و برادرش (مارك كلی كه او هم فضانورد است) تحت پژوهشی قرار داشتند تا مشخص شود بعد از گذراندن یك سال در فضا، برای بدن انسان چه اتفاقی می افتد.
اسكات از مارس ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ در ایستگاه فضایی بین المللی ماند و از جانب دیگر برادر او تمام این مدت در زمین بود. این آخرین ماموریت او بود. اسكات در كل دوران كاری خود ۵۲۰ را در فضا گذراند.
محققان وضعیت اسكات را از لحاظ روانی و بدنی در فضا مورد بررسی قرار دادند و نتایج آن را با وضعیت برادرش در زمین مقایسه كردند.
آنها پروتئین های مختلف را در بدن دو برادر اندازه گیری كردند.
نتایج اولیه این تحقیقات در ۲۰۱۷ عرضه شد. اما آخرین نتایج كه در 2018 Investigators' Workshop عرضه شد یافته های قبلی را تایید كرد و همینطور اطلاعاتی جدید از اسكات بعد از بازگشت به زمین را هم دربر داشت.
محققان سفر فضایی را دلیل كاهش اكسیژن در زمان اضطراب، افزایش التهاب و تغییر مواد مغذی اثرگذار روی فعالیت ژن ها اعلام نمودند. بعضی از این تغییرات بعد از بازگشت به زمین برطرف شد. اما اسكات ۶ ماه بعد از بازگشت هنوز تحت تاثیر تغییرات زندگی در فضا بود.
به هرحال بعد از بازگشت به زمین ۹۳ درصد ژن اسكات كلی به وضعیت نرمال بازگشت اما ۷ درصد آن همچنان تغییر یافته باقی ماند. این امر نشان دهنده تغییر دراز مدت در ژن های مربوط به سیستم ایمنی، ترمیم دی ان ای، شبكه تشكیل استخوان، كاهش اكسیژن و افزایش سطح دی اكسید كربن است.
درهمین راستا ناسا اعلام نموده نتایج ماموریت یك ساله اسكات كلی در فضا مانعی برای اجرای ماموریت سه ساله به مریخ به حساب می آید. هم اكنون فضانوردان فقط ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی می كنند.

1396/12/19
17:21:00
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: تحقیقات , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است