عكس روز ناسا؛

نگاه چاندرا به اختروش نهنگ

نگاه چاندرا به اختروش نهنگ

با فناوری: عكس امروز ناسا تصویری از یك اختروش زیبا در صورت فلكی ˮنهنگˮ است كه رصدگر پرتو ایكس چاندرا آن را شكار كرده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، هم اكنون رصدخانه پرتو ایكس چاندرا در حال بررسی یك اختروش در صورت فلكی نهنگ است.

یك جایی از پهنه این هستی، این جفت از كهكشان های مارپیچ خیره كننده قرار دارند كه اخیرا آغاز به ادغام كرده اند.

این مجموعه بعنوان "Arp 256" شناخته می گردد و این كهكشان ها حدود 350 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند.

یكی از كاربران خوش ذوق زیر این تصویر نوشته است: بخشی علم، بخشی هنر، تركیبی بی نظیر از زیبایی هستی.

اختروَش یا كوِیزار یا كوازار(Quasar) یك هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است كه وابسته به یك كهكشان جوان است. آنها در رده یك كلاس از اشیا به نام هسته كهكشانی فعال قرار دارند.

اختروش ها پیشتر بعنوان منابع انرژی الكترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مرئی با انتقال به سرخ زیاد شناخته می شدند كه به ستاره ها شبیه بودند. با وجود بحث های مختلف بر سر وجودیت این شیء آسمانی همه دانشمندان به یك توافق علمی رسیدند كه یك اختروش، هاله متراكم شده ماده است كه ابرسیاهچاله یك كهكشان جوان را احاطه كرده است.

اختروش ها دارای كاربردهای زیادی هستند، مثلا در تعیین سرعت چرخش زمین و تهییج های آن كاربرد دارند.

در مباحث زمین شناسی(ژئودزی) هم از این امكان جهت اندازه گیری فواصل بسیار بلند با دقت میلی متری و تعیین تهییج مدار چرخش زمین استفاده می نمایند.

نهنگ (Cetus) از صورت های فلكی است. ستاره مهم این پیكر آسمانی، شگفت اختر(میرا) نام دارد. شگفت اختر ستاره سرخ رنگی است كه درخشندگی متغیری دارد. شش ماه از سال در یك زمان ثابت با چشم برهنه دیده می شود، سپس از نظر ناپدید می گردد.

یك كهكشان مارپیچی(spiral galaxy) یك نوع از سه نوع اصلی كهكشان ها است كه نخستین بار توسط ادوین هابل و در سال 1936 رده بندی شد.

كهكشان های مارپیچی چند بخش اصلی دارند:
یك دیسك چرخان كه از چند بازو تشكیل شده است و ستارگان غالبا در آن قرار دارند.مركز آن كه یك برآمدگی كره مانند است و غالبا از ستارگان پیر تشكیل شده است.هاله كهكشانی كه خوشه های ستاره ای كروی زیادی در آن قرار دارند.سیاه چاله اَبَرپُرجرم كه در مركز آن قرار دارد.رصدخانه پرتو ایكس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) یا تلسكوپ پرتو ایكس چاندرا یك تلسكوپ فضایی تولید شده به وسیله ناسا است كه تمام فعالیت هایش در زمینه پرتو ایكس است.1396/12/16
18:14:39
5.0 / 5
5157
تگهای خبر: تلسكوپ , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است