گوگل دنبال می كند؛

استفاده از هوش مصنوعی جهت درك فرآیند تفكر

استفاده از هوش مصنوعی جهت درك فرآیند تفكر

به گزارش با فناوری یك شركت وابسته به گوگل، نرم افزار هوش مصنوعی خود كه قادر به درك فرآیند تفكر پشت تصمیمات دیگران و تشخیص عقاید اشتباه است، مورد آزمایش قرار داد.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، هوش مصنوعی جدیدی كه افكار دیگران را درك می كند، توسط شركت پژوهشی موسوم به ˮذهن عمیقˮ (DeepMind)متعلق به گوگل تولید شده است.

شركت ˮدیپ مایندˮ كه گروهی از پژوهشگران هوش مصنوعی در لندن آن را تشكیل داده اند، رباتی با هدف گسترش نظریه پایه ای ذهن ابداع كرده است.

این نرم افزار، قابلیت پیش بینی كار دیگر سیستم های هوش مصنوعی را دارد و حتی می تواند بفهمد آیا عقاید آنها در مورد دنیای اطرافشان اشتباه است یا خیر.

این نظریه، كلید تعاملات پیچیده اجتماعی به حساب می آید و تقلید هوش مصنوعی از انسان یك لزوم است.

این ربات موسوم به ˮنظریه شبكه ذهنˮ (Theory of Mind-net) یا ˮ ToM-netˮ قادر است كار دیگر عاملان هوش مصنوعی را در محیط مجازی پیش بینی نماید.

در این آزمایش ها، دو نفر مورد بررسی قرار می گیرند كه یكی از آنها به نام ˮآنˮ (Anne)، دیگری را كه ˮسالیˮ (Sally) نام دارد، تماشا می كند. همچنین، توپی هم در جایی از اتاق مخفی شده است.

یك نفر، بدون اینكه سالی ببیند توپ را به نقطه متفاوتی می برد و از ˮآنˮ كه شاهد این ماجراست، سوال می گردد به نظر او، سالی كجا را برای پیدا كردن توپ خواهد گشت.

ˮآنˮ برای گذشتن از این آزمایش باید نشان دهد كه می تواند بین محل قرار گرفتن توپ و جایی كه سالی فكر می كند توپ آنجاست، تمیز دهد و این یعنی آن باید بفهمد سالی عقیده اشتباهی درباره جای توپ دارد.

پژوهشگران شركت ˮدیپ مایندˮ برای آزمایش هوش مصنوعی جدید خود، این آزمایش روان شناختی را در محیط مجازی تكرار كردند.

در این آزمایش، به ˮ ToM-netˮ كه نقش آن را بازی می كند، یك توری 11 در 11 با چهار شیء رنگی و تعداد زیادی دیواره داخلی عرضه شد.

بدون اطلاع ˮ ToM-net ˮ، یك عامل هوش مصنوعی به سمت یكی از چهار شیء حركت كرد و از ˮ ToM-netˮ خواسته شد آنچه مقرر است رخ دهد پیش بینی نماید.

ˮToM-netˮ توانست برپایه اطلاعات عرضه شده، كار این عامل را دقیقا پیش بینی نماید و همان آزمایش سالی و آن را پشت سر بگذارد.

امكان دارد كارایی آزمایش ˮنظریه ذهنˮ، به ساخت ربات هایی بیانجامد كه می توانند بیشتر مانند انسان ها فكر كنند. 

1396/12/13
16:54:59
5.0 / 5
5111
تگهای خبر: شركت , گوگل , هوش مصنوعی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است