كاربردی خارق العاده از یك ساختار 2بعدی؛

تصفیه یك مرحله ای آب با گرافن

تصفیه یك مرحله ای آب با گرافن

با فناوری: محققان استرالیایی با استفاده از ماده گرافن یك فیلتر تصفیه آب ابداع نموده اند كه آب كثیف را در یك مرحله تصفیه و قابل آشامیدن می كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، هر ساله میلیون ها نفر از مردم دنیا به خاطر نوشیدن آب غیرآشامیدنی و كثیف می میرند. اكنون محققان یك فرآیند را توسعه داده اند كه می تواند آب را بدون توجه به میزان كثیف بودن آن در یك مرحله تصفیه كند.
دانشمندان سازمان تحقیقاتی استرالیا موسوم به "CSIRO" یك تكنیك تصفیه آب را با استفاده از یك فیلتر گرافن با نانوكانال های میكروسكوپی بوجود آورده اند كه آب از آن عبور می كند و تصفیه می گردد.
گرافین ساختار دو بعدی از یك لایه منفرد شبكه لانه زنبوری كربنی می باشد. گرافین به دلیل داشتن خواص فوق العاده در رسانندگی الكتریكی و رسانندگی گرمایی، چگالی بالا و تحرك پذیری حامل های بار، رسانندگی اپتیكی و خواص مكانیكی به ماده ای منحصربفرد تبدیل گشته است.این فرآیند كه "گراف ایر"(Graphair) نامیده می شود، بسیار موثر است، زیرا نمونه های آب برداشته شده از بندر سیدنی بعد از استفاده از این فیلتر قابل نوشیدن شد.
"گراف ایر" نسبتا ارزان تر، سریع تر، راحت تر و با محیط زیست سازگارتر است، زیرا جزء اصلی آن روغن سویا است كه تجدیدپذیر است و همینطور سبب بالاترین كارایی فیلتر تصفیه می گردد.
در تصفیه كننده های كنونی با گذشت زمان، آلاینده های نفتی می توانند فیلترهای آب را مختل كنند، ازاین رو پیش از فیلتر كردن باید از آب حذف شوند، اما استفاده از "گراف ایر" این آلاینده ها را هم سریع تر از هر روش دیگر حذف می كند.


تصفیه آب معمولا یك فرآیند پیچیده شامل چندین مرحله است، ازاین رو این پیشرفت محققان استرالیایی می تواند تاثیر قابل توجهی روی حدود 2.1 میلیارد نفر داشته باشد كه به آب آشامیدنی تمیز و مطمئن دسترسی ندارند.
دكتر "دونگ هان سئو" سرپرت این پروژه اظهار داشت: همه چیزی كه مورد نیاز است، گرما است. گرافن ما یك فیلتر پوسته ای و یك پمپ آب كوچك است. ما امیدواریم در سال آینده توسعه این فیلتر در جهان آغاز شود.


وی اضافه كرد: گروه ما به دنبال شركای صنعتی و حامی مالی برای كمك به تولید انبوه و توسعه این فناوری است. همینطور در حال پیگیری برنامه های دیگر با استفاده از "گراف ایر" مانند تصفیه آب دریا و فاضلاب صنعتی هستیم.1396/11/29
13:21:06
5.0 / 5
4983
تگهای خبر: صنعت , فیلتر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است