با آزمایش فوتون ها؛

تولید شكل جدیدی از نور

تولید شكل جدیدی از نور

به گزارش با فناوری محققان دانشگاهی شكل جدیدی از نور را ساخته اند كه به كمك آن می توان اطلاعات كوانتومی را توزیع كرد.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه MIT و هاروارد شكل جدیدی از نور ساخته اند. آنها توانستند فعل و انفعالی میان گروه هایی از فوتون ها بوجود بیاورند و به تدریج حجم شان بیشتر شود.
این تحقیق با توحه به تحقیق پیشین گروه درباره تولید مولكول های فوتونیك و مربوط به جفت كردن دو فوتون بود تا به این وسیله با یكدیگر تعامل كنند.
آنها به دنبال بررسی آن بودند كه اگر تعاملی غیر منتظره میان دو فوتون صورت گیرد، آیا امكان حدوث آن میان سه یا چهار فوتون هم وجود دارد یا خیر.
ولادان وولتیك محقق ارشد این پژوهش می گوید: بعنوان مثال می توان مولكول های اكسیژن را با تركیب و O۲ و O۳ (ازن) بوجود آورد. اما امكان تولید O۴ وجود ندارد. ازاین رو ما از خود پرسیدیم؛ آیا می توان فوتون های بیشتری به یك مولكول اضافه كرد و مواد بزرگتری ساخت؟
برای این منظور گروه ابری از اتم های روبیدیم را به شدت سرد كردند به طوریكه دمای آن به حدود صفر درجه سانتیگراد رسید. سپس اشعه بسیار خفیفی از لیزر را به اتم های ثابت در این ابر تاباندند. این اشعه در هر مرحله فقط چند فوتون ارسال می كرد. دانشمندان این فوتون ها را بعد از ظهور در ابر اندازه گیری كردند.
به طور معمول رشته از فوتون ها در فواصل زمانی مختلف از ابر خارج می گردد. اما در این آزمایش فوتون ها به شكل گروه های دو و سه تایی از ابر خارج می شدند. نه تنها فوتون ها خاصیت جذب را از خود نشان دادند، بلكه حجمشان هم اضافه گردید. با افزایش حجم از سرعت حركت آنها كاسته شد. به طوریكه این فوتون ها ۱۰۰ هزار بار كندتر از سرعت معمول نور حركت می كردند.
در همین راستا وولتیك می گوید: فوتون ها مسافت های طولانی را سریع طی می كنند. بنابراین دانشمندان با استفاده از نور اطلاعات را ارسال می كردند (مانند ارسال اطلاعات با فیبر نوری). اگر فوتون ها روی یكدیگر تاثیر بگذارند، می توان آنها را در هم تنید و برای توزیع اطلاعات كوانتومی به كار برد.
 

1396/11/27
14:39:27
5.0 / 5
5336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است