در آزمایشگاه پروفسور ایرانی دانشگاه استنفورد انجام شد

ساخت یك گیرنده بیداركننده برای دستگاه های هوشمند

ساخت یك گیرنده بیداركننده برای دستگاه های هوشمند

با فناوری: پروفسور امین اربابیان به همراه یك دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد، یك ˮگیرنده بیداركندهˮ را در آزمایشگاه این محقق ایرانی در دانشگاه استنفورد تولید كردند كه در دستگاه های هوشمند الكترونیكی قابل استفاده می باشد.



به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلور، یك راه حل برای گسترش عمر باتری ˮدستگاه های بی سیمˮ توسط محققان دانشگاه استنفورد در حال توسعه است. دراین روش، یك ˮگیرنده بیداركنندهˮ به یك دستگاه الكترونیكی اضافه می شود، كه می تواند با یك پیام در لحظه، دكمه خاموش دستگاه را فعال كند.

پروفسورامین اربابیان فارغ التحصیل دانشگاه شریف و استادیار مهندسی برق دانشگاه استنفورد، به همراه انجاد رخی، دانشجوی فارغ التحیصل این دانشگاه، یك گیرنده ˮبیداركنندهˮ را در آزمایشگاه اربابیان در این دانشگاه توسعه دادند كه یك دستگاه را در پاسخ به سیگنال های اولتراسونیك روشن می كند. این سیگنال ها در خارج از محدوده شنوایی انسان هستند. این گیرنده با كار روی طول موج های كوتاه تر و تبدیل ˮامواج رادیوییˮ به ˮاولتراسوندˮ(امواج صوتی كه خارج از محدوده شنوایی انسان هستند) بسیار كوچك تر از گیرنده های بیدار كننده مشابه است كه پاسخگوی سیگنال های رادیویی هستند. این گیرنده با قدرت بسیار كمی كار می كند و در محدوده گسترده ای كاربرد دارد. این گروه تحقیقاتی این اختراع را روز 14 فوریه (فردا) در كنفرانس ˮمدارهای جامدˮ عرضه خواهند داد.

این گیرنده بیداركننده دارای كاربردهای بالقوه فراوانی به خصوص در طراحی نسل آینده دستگاه های شبكه شده، شامل دستگاه هایˮهوشمندˮ است كه می توانند به صورت مستقیم و بدون دخالت انسان با یكدیگر ارتباط برقرار كنند.

رخی اظهار نمود: ˮاینترنتˮ و ˮموبایلˮ دو مثال بارز در این حوزه هستند. من بسیار شگفت زده هستم تا ببینم مردم از این گیرنده بیداركننده استفاده می نمایند تا نسل آینده اینترنت اشیاء را فعال سازند.

این گیرنده هنگامی كه به یك دستگاه متصل می شود، به یك الگوی اولتراسونیك گوش می دهد و زمان روشن شدن دستگاه را اعلام می كند. این گیرنده برای تداوم در گوش دادن دائمی به الگوی اولتراسونیك دستگاه، تنها نیازمند میزان كمی انرژی است. بنابراین، با افزایش عمر باتری دستگاه های بزرگتر، همواره در مصرف انرژی صرفه جویی می كند. این گیرنده بیدار كننده همینطور به دستگاه این امكان را می دهد كه از یك مسافت دور روشن شوند.

اربابیان اظهار داشت: طراحی این دستگاه های الكترونیك با چالش های متعددی مواجه بوده است. كاهش در مصرف انرژی و اندازه گیرنده های بیداركننده، در عین حال حفظ یا گسترش دامنه فعالیت آنها، از چالش های اساسی بوده است.

وی ادامه داد، ولی این چالش ارزش پیگیری را داشت. زیرا حل این مشكل می تواند شبكه های مقیاس پذیر گیرنده های بیداركننده را كه هر روزه با آن ها سركار داریم، فعال كند.

با توجه به افزایش علاقه به دستگاه های شبكه، محققان و سازمان های صنعتی آغاز به تعریف خصوصیت ها و تكنیك های استاندارد آن ها می كنند.

رخی بیان كرد: صرف نظر از این كه آیا این گیرنده بیداركننده اولتراسوند در بین نمونه های استاندارد است یا خیر، به احتمال زیاد این گیرنده بزودی به یكی از برنامه های تجاری تبدیل خواهد شد.




1396/11/25
12:51:50
5.0 / 5
5089
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است