دستگاه توالی ژنوم به اندازه یك موبایل ساخته شد

دستگاه توالی ژنوم به اندازه یك موبایل ساخته شد

با فناوری: دستگاهی به اندازه یك موبایل برای توالی یابی ژنوم انسان تولید شده است.به گزارش با فناوری به نقل از میل آنلاین، دانشمندان با استفاده از یك اسكنر جیبی دی ان ای توانستند كامل ترین فرایند توالی یابی ژنوم انسان را با یك دستگاه انجام دهند.
این گجت جیبی هزار دلاری به اندازه یك موبایل است و در آینده به ردیابی بیماری های مختلف به دانشمندان كمك می نماید. گجت مذكور MinION نام گرفته و Oxford Nanopore Technologies آن را ساخته است.
متیو لوز محقق ارشد این تحقیق در دانشگاه ناتینگهام در این باره می گوید: در آینده نزدیك به نقطه ای می رسیم كه توالی یابی ژنوم ها به بخشی روتین از آزمایش های كلینیكی تبدیل می گردد.
روش جدید برای توالی یابی ژنتیك، اولین متدی است كه قابلیت خوانش رشته های بلند دی ان ای را با دقت ۹۹.۸۸ درصد دارد.
نیكلاس لومان یكی دیگر از محققان این پژوهش از دانشگاه بیرمنگام می گوید: فرایند تركیب ژنوم مانند كنار هم قراردادن یك پازل است. توانایی خوانش توالی های طولانی ژنوم به حل این پازل كمك می نماید.
این تكنولوژی جدید به درك بهتر محققان از بخشی از ژنوم است كه به عكس العمل های سیستم ایمنی و رشد تومورها مربوط می گردد.
با كمك این روش می توان دی ان ای سرطانی را در خون ردیابی كرد و با روش های رادیولوژیكالی تومورها را پیش از رشد از بین برد.
در این تحقیق محققان رشته های دی ان ای را از ساختارهای ریز لوله مانندی رد كردند كه حاوی اتم های دارای شارژ الكتریكی بود. تغییرات در جریان الكتریكی مولكول های دی ان ای را شناسایی و در مرحله بعد آنها را مكانیابی كرد.
این دستگاه قطعات متحرك كوچكی دارد و به صورت مستقیم به لپ تاپ تای كامپیوتر متصل می گردد.

1396/11/11
15:32:23
5.0 / 5
5367
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است