محققان كشف كردند؛

پیوند سلول های بنیادی برای درمان نوعی بیماری نادر پوستی

پیوند سلول های بنیادی برای درمان نوعی بیماری نادر پوستی

با فناوری: یك بیماری اتوایمن نادر كه منجر به صدمه های پوستی و ریوی می شود، می تواند به صورت موثری به كمك پیوند سلول های بنیادی درمان گردد.به گزارش با فناوری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان نشان دادند كه پیوند سلول های بنیادی می تواند به صورت موثری بیماران مبتلا به یك بیماری اتوایمن نادر را درمان كند؛ این رویكرد درمانی نخستین درمان جدید را برای بهبود بقای در بیماران مبتلا به اسكلرودرمای شدید طی چهار دهه گذشته عرضه می دهد.
این رویكرد آزمایشی عرضه شده بوسیله محققان در مركز سرطان دانشگاه ویرجینیا، از شیمی درمانی و پرتو درمانی برای تخریب سیستم ایمنی معیوب استفاده می نماید و سپس آن را با استفاده از پیوند سلول های بنیادی جایگزین می كند.
سلول های بنیادی از خون خود بیمار گرفته می شوند و پس از شیمی درمانی مجددا به بیمار بازگردانده می شوند. استفاده از این روش در چندین مركز نشان دهنده موفقیت امیدوار كننده آن بوده است و بقا و كیفیت زندگی بیماران را افزایش داده است.
این مطالعه به مقایسه موثرترین درمان موجود یعنی داروی سیكلوفسفامید با پیوند سلول های بنیادی پرداخت. سی و چهار نفر در این مطالعه داروی سیكلوفسفامید را دریافت نمودند و ۳۳ نفر هم مورد پیوند سلول های بنیادی قرار گرفتند. پس از ۷۲ ماه، ۸۶ درصد آنهایی كه مورد سلول درمانی قرار گرفته بودند، زنده ماندند و این درحالی بود كه این آمار برای آن هایی كه تنها از سیكلوفسفامید استفاده كردند، ۵۱ درصد بود.
بعد از چهار سال و نیم تحت نظر بودن، آنهایی كه تحت سلول درمانی قرار گرفتند نتایج بهتری را نشان دادند و این در حالی بود كه ۴۴ درصد از بیمارانی كه داروی سیكلوفسفامید را دریافت نمودند به علت پیشرفت بیماری ناچار به استفاده از داروهای ضد روماتیسمی كردند. این آمار برای بیماران سلول درمانی شده ۹ درصد بود. احتمال عفونت های ویروسی برای هر دو نوع درمان یكسان بود.
به عقیده محققان استفاده از پیوند سلول های بنیادی می تواند گزینه موثری برای درمان بیماران مبتلا به اسكلرودرما باشد.

1396/10/29
18:32:21
5.0 / 5
5033
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است