گرافن با جذب نور بیشتر منبع تامین انرژی می گردد

گرافن با جذب نور بیشتر منبع تامین انرژی می گردد

با فناوری: محققان دانشگاه فلوریدا روش جدیدی برای جذب نور بیشتر توسط گرافن ابداع نموده اند كه می تواند این ماده اسرارآمیز را به منبعی تازه برای تامین انرژی دستگاه های برقی مبدل كند.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، گرافن همچون مواد پركاربرد در طبیعت است كه بخش عمده آن را كربن تشكیل می دهد و خواص اعجاب آوری دارد. اما یكی از نقاط ضعف آن جذب اندك نور است كه به همت پژوهشگران برطرف شده است.
گرافن در مجموع تنها كمتر از دو درصد از طیف نور مرئی قابل مشاهده در طبیعت را جذب می كند. تاكنون از روش هایی مانند افزودن برخی فلزات به گرافن برای افزایش جذب نور توسط این ماده استفاده شده بود. اما روش یادشده در عمل منجر به جذب نور توسط این فلزات و نه خود گرافن شده است.
در روش جدید تغییراتی در ساختار اتم های خود گرافن بوجود آمده و بدین منظور ابتدا این ماده بر روی یك بستر پلیمری قرار گرفته است و سپس از الگویی در مقیاس نانو برای تغییرات در آن استفاده شده است. نتیجه این تغییرات تولید یك حفره نوری در گرافن است كه در زمان تاباندن نور به این ماده به جذب بیشتر آن توسط گرافن كمك می نماید.
محققان می گویند با استفاده از این شیوه گرافن می تواند تا ۴۵ درصد از نور موجود در محیط اطراف را جذب نماید و با بهینه سازی روش یادشده این رقم به ۹۰ درصد افزایش می یابد. با افزایش این رقم تحولاتی بی سابقه در زمینه طراحی و تولید محصولات اپتوالكترونیك مانند سیستم های دید در شب، دوربین های مادون قرمز، سنسورهای گازی و شیمیایی، نمایشگرهای لمسی و غیره پدید خواهد آمد.

1396/10/25
12:44:27
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است