استفاده از نانوذرات ضد ویروسی پیشرفته

استفاده از نانوذرات ضد ویروسی پیشرفته

به گزارش با فناوری محققان دانشگاه ایلی نوی شیكاگو موفق به تولید نانوذرات ضد ویروسی پیشرفته شدند كه قادر به نابود كردن دامنه وسیعی از ویروس ها است.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پیشرفت در فناوری نانو در دهه گذشته باعث شد تا دانشمندان نانوذرات شگفت آوری تولید كنند كه می توانند با حركت در بدن انسان، در سلول های مشخصی خانه كنند.

جدیدترین نوآوری در نانوذرات كه برپایه تكنولوژی های پیشرفته مدل سازی كامپیوتری طراحی شده، دامنه وسیعی از ویروس های ویرانگر را هدف قرار می دهد و نه تنها به آنها متصل می گردد و آنها را غیرفعال می كند، بلكه آنها را كاملا از بین می برد.

مرحله اول حمله برای خیلی از ویروس ها شامل اتصال به یك پروتئین بر روی سطح سلول هایی موسوم به هپارین سولفات پروتئوگلیكان (HSPG) می گردد.

برخی از داروهای ضد ویروسی موجود، با استفاده از تقلید از اتصال HSPG، برای جلوگیری از اتصال ویروس با سلول ها، از عفونت جلوگیری می كنند. محدودیت عمده این داروهای ضد ویروسی این است كه این پیوند ضد ویروسی نه تنها ضعیف است، بلكه ویروس را از بین نمی برد.

این مطالعه جدید یك تیم بین المللی از محققان برای طراحی یك نانوذره جدید ضد ویروسی انجام شد كه بتواند از این فرایند اتصال HSPG استفاده كند تا اینكه نه تنها محكم به ذرات ویروسی بچسبد، بلكه آنها را نابود كند.

این كار توسط محققان مختلف از متخصصان بیوشیمی گرفته تا متخصصان مدل سازی كامپیوتری انجام شد، تا این كه تیم توانست نانوذرات موثری را تولید كند كه از لحاظ نظریه می تواند ذرات ویروسی مشخص را دقیقا هدف قرار داده و نابود كند.

"پتر كرال" یكی از محققان پروژه اظهار داشت: ما می دانستیم كه تركیب كلی دامنه های ویروسی مرتبط با HSPG باید به ساختارهای نانوذرات متصل شوند، اما نمی فهمیدیم كه چرا نانوذرات مختلف رفتارهای متفاوتی دارند.

پس از طراحی یك نمونه اولیه از نانوذرات، تیم تحقیقاتی چند آزمایش انجام داد كه در پیوند با طیف وسیعی از ویروس ها و نابودی آنها موفق عمل كرد.

این تحقیق هنوز در مراحل اولیه خود و در حال گذراندن آزمایشات حیوانی است و آزمایشات حیوانی بیشتری برای بررسی ایمنی نانوذرات موردنیاز است، اما این یك مسیر جدید امیدوار كننده برای درمان های ضد ویروسی موثر است كه می تواند سالیانه جان میلیون ها نفر را از عفونت های ویروسی كشنده نجات دهد.

این مطالعه در مجله Nature Materials انتشار یافته است. 

1396/09/28
15:47:46
5.0 / 5
4896
تگهای خبر: تولید , تكنولوژی , محقق , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است