حاوی نانوذرات؛

ساخت پوشش ضدباکتری با قابلیت خودترمیمی

ساخت پوشش ضدباکتری با قابلیت خودترمیمی

با فناوری: پژوهشگران موفق به ساخت پوششی شدند که حاوی نانوذرات اکسید مس بوده و علاوه برخاصیت آنتی باکتریال، توانایی خودترمیمی نیز دارد.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، پوشش ضدباکتریایی نانوذرات CuO ساخته شد. در این پروژه، با استفاده از یک پوشش پلیمری با قابلیت خودترمیمی و بهره گیری از خصوصیت های آنتی باکتریال اکسید مس، پوششی ساخته شده که همانند یک محفظه عمل کرده و ترکیب روغن پلی (اوره-فرمالدئید) را در بر می گیرد. از این پوشش ضدباکتریایی برای کاهش عفونت میتوان استفاده نمود.
این میکروکپسول های سنتز شده (MCS) با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و تحلیل و بررسی طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR) مطالعات قطبی سازی پتانسیلودینامیکی در محلول NaCl ۳.۵ درصد وزنی NaCl مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان داد که عملکرد خوردگی پوشش بالاترین مقاومت در مقابل خوردگی (ICORR = ۴۹.۵ میکرومتر در سانتی متر مربع، ECORR = ۰.۵۶ ولت) است که این حالت با اضافه کردن ۱۵ درصد وزنی MC و با افزایش غلظت MCS به دست می آید. در این شرایط، میزان خوردگی بهبود یافته، در حالیکه خصوصیات مکانیکی کاسته می شود.
علاوه بر این، این پوشش با قابلیت خودترمیمی، عملکرد ضدباکتریایی کارآمد در مقابل اشرشیاکلی (E. coli) و استافیلوکوکوس اورئوس (S. aureus) دارد که این امر به علت آزاد شدن نانوذرات CuO در مناطق صدمه دیده است. با استفاده از فرمولاسیونی حاوی ۴ گرم در لیتر CuO در ماده خودترمیمی، فعالیت ضدباکتریایی به صورت کامل مهار می شود. علاوه بر این، نانوذرات اکسید مس در مقابل باکتری های S. aureus مؤثرتر از زمانی بودند که با باکتری E. coli مقابله می کنند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings به چاپ رسیده است.


منبع:

1402/08/28
21:32:16
5.0 / 5
241
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است