سرور مجازی چیست؟ تفاوت آن با سرور اختصاصی

سرور مجازی چیست؟ تفاوت آن با سرور اختصاصی

سرور مجازی ماشینی است که تمام نرم افزارها و داده های مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا وب سایت را میزبانی می کند.


سرور مجازی (VPS) ماشینی است که تمام نرم افزارها و داده های مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا وب سایت را میزبانی می کند. مجازی نامیده می شود زیرا فقط بخشی از منابع فیزیکی زیربنایی سرور را مصرف می کند که توسط یک ارائه دهنده شخص ثالث مدیریت می شود. با این حال، شما به منابع اختصاصی خود در آن سخت افزار دسترسی خواهید داشت.

VPS برای چه مواردی استفاده می شود؟

1- برنامه های وب را راه اندازی کنید

هر کسی می تواند از سرورهای VPS برای راه اندازی و اجرای برنامه های وب استفاده کند. به عنوان مثال، Gourmeat، یک فروشگاه گوشت لذیذ در ایالات متحده از خدمات Amazon VPS برای راه اندازی یک سیستم مدیریت موجودی در عرض چند هفته استفاده کرد.

قبل از این، آنها موجودی را با استفاده از گزارش های صفحه گسترده از تامین کنندگان فردی مدیریت می کردند. برنامه موجودی مبتنی بر ابر آنها گزارش ها را یکپارچه می کند، زمان صرف شده برای مدیریت موجودی را کاهش می دهد و به تصمیم گیرندگان کلیدی دسترسی همزمان به داده ها را می دهد.

2- ساخت محیط های آزمایشی

با یک سرور VPS، می توانید برنامه های جدید را به صورت مقرون به صرفه توسعه و آزمایش کنید. به عنوان مثال، Bugout.dev، یک استارت آپ آمریکایی، یک موتور جستجو برای توسعه دهندگان ساخت. آنها به طور منظم آزمایش هایی را برای آزمایش ویژگی های جدید و بهبود عملکرد جستجو برای کاربران خود انجام می دهند. با توجه به میزان رد این آزمایش‌ها، آن‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، آن‌ها را در یک محیط سرور خصوصی مجازی اجرا می‌کنند.

3- ذخیره سازی ثانویه

یک سرور خصوصی مجازی می تواند ذخیره سازی ثانویه برای فایل های داده فراهم کند. به عنوان مثال، می تواند به عنوان یک فایل، تصویر یا سرور ایمیل با ایجاد فضای ذخیره سازی امن، در دسترس و متمرکز برای گروهی از کاربران عمل کند.

VPS چیست؟

هنگام ایجاد یک وب سایت یا برنامه وب، مشتریان معمولاً باید یک پایگاه داده راه اندازی کنند، یک وب سرور را پیکربندی کنند و کد خود را اضافه کنند. خرید سرور فیزیکی و مدیریت سخت افزار می تواند پیچیده و گران باشد. برای حل این مشکل، ارائه دهندگان هاستینگ سخت افزار زیربنایی را مدیریت می کنند و به کاربران اجازه می دهند این منابع را مصرف کنند.

در میزبانی VPS، هر کاربر یک ماشین مجازی با منابع اختصاصی دریافت می کند که آماده استقرار و پیکربندی برنامه یا وب سایت خود است. به این ترتیب، مشتریانی که از میزبانی VPS استفاده می کنند، می توانند بدون اتلاف وقت و انرژی با سرورهای فیزیکی میزبان کد خود، روی برنامه ها یا وب سایت های خود تمرکز کنند. ارائه دهندگان هاست VPS عملکرد ایمن، قابل اعتماد و ثابت برای وب سایت های خود دارند.

هاست VPS چگونه با سایر انواع هاست مقایسه می شود؟

سرورها معمولاً حافظه، قدرت پردازش و ذخیره سازی بیشتری نسبت به موارد مورد نیاز یک وب سایت دارند. ارائه دهندگان میزبانی وب با استفاده از ترتیبات میزبانی مختلف، این منابع را بین مشتریان مختلف به اشتراک می گذارند. به غیر از میزبانی VPS، دو نوع راه حل میزبانی وب در دسترس است.

هاست اشتراکی

در راه حل هاست اشتراکی، همه وب سایت ها از یک سرور فیزیکی استفاده می کنند و برای منابع حیاتی مانند حافظه داخلی، فضای هارد دیسک و قدرت پردازش رقابت می کنند. نقطه ضعف این سرویس میزبانی وب این است که سایر وب سایت هایی که سخت افزار را به اشتراک می گذارند می توانند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارند.

استفاده از سرویس میزبانی اشتراکی با تماشای فیلم در حالی که با گروهی از دوستان روی مبل نشسته اید قابل مقایسه است. گاهی اوقات یکی از دوستان ممکن است کشش بکشد و فضای بیشتری را اشغال کند، در حالی که باعث شود دیگران به طرز ناراحت کننده ای بنشینند تا زمانی که دوباره خودش را تنظیم کند.

سرور اختصاصی

در سرور اختصاصی می توانید کل سخت افزار فیزیکی را برای خود اجاره کنید. ارائه دهنده میزبانی وب به شما دسترسی انحصاری به کل سرور فیزیکی را می دهد. عملکرد وب سایت شما تحت تأثیر رفتار هیچ وب سایت دیگری قرار نمی گیرد.

میزبانی اختصاصی مانند این است که کل کاناپه را برای خود داشته باشید. راحت است اما گران است - و شما واقعاً به این همه فضای اضافی نیاز ندارید.

میزبانی VPS در مقابل هاست اشتراکی در مقابل میزبانی اختصاصی

هاست VPS جایی بین هاست اشتراکی و اختصاصی قرار دارد. این کار با تقسیم یک سرور فیزیکی منفرد انجام می شود تا هر صاحب وب سایت آن را به عنوان یک سرور اختصاصی درک کند. شما دسترسی انحصاری به سهم خود از سخت افزار و منابع دارید حتی اگر بقیه سرور فیزیکی هنوز به اشتراک گذاشته شود.

 

یک سرویس میزبانی VPS مانند استخدام یک کابین درجه یک در یک پرواز لوکس است. در حالی که ممکن است مسافران دیگری در پرواز باشند، هیچ کس نمی تواند کابین شما را به اشتراک بگذارد. حتی بهتر از آن، کابین شما می تواند با توجه به نیازهای شما بزرگ یا کوچک شود، بنابراین دقیقاً برای آنچه نیاز دارید هزینه می پردازید!

چه زمانی باید به هاست را به VPS تغییر دهید؟

اگر در حال حاضر از یک سرویس میزبانی اشتراکی استفاده می کنید و یک سرور اختصاصی بودجه ندارد، اگر می خواهید موارد زیر را انجام دهید، می توانید به برنامه میزبانی VPS تغییر دهید.

1- ترافیک وب سایت بیشتری را مدیریت کنید

هاست اشتراکی ممکن است زمانی که شما تازه شروع به کار کرده اید به خوبی کار کند، اما عملکرد وب سایت شما ممکن است با افزایش ترافیک شروع به تنزل کند. همانطور که وب سایت شما رشد می کند و حجم بازدیدکنندگان افزایش می یابد، بازدیدکنندگان وب سایت می توانند زمان بارگذاری صفحه طولانی تر و زمان انتظار بیشتری را تجربه کنند. از طرف دیگر، با میزبانی VPS، سایت شما عملکرد بهتری نسبت به هاست اشتراکی خواهد داشت زیرا می تواند حجم بیشتری از درخواست ها را انجام دهد.

2- برنامه ها را سفارشی کنید

در مقایسه با هاست اشتراکی، میزبانی VPS به شما کنترل بیشتری بر روی محیط وب سرور خود می دهد. می توانید نرم افزارهای سفارشی و تنظیمات سفارشی را نصب کنید. ادغام با سایر نرم افزارها، مانند سیستم های حسابداری یا CRM، با میزبانی VPS نیز بهتر عمل می کند. همچنین می توانید تدابیر امنیتی و فایروال های سفارشی را برای سیستم خود نصب کنید.

3- کاهش خطاهای سرور

همانطور که وب سایت شما رشد می کند، ممکن است مجبور شوید محتوای بیشتری یا عملکرد پیچیده ای به آن اضافه کنید، که نیاز به پردازنده یا حافظه را افزایش می دهد. این می تواند منجر به خطاهای سرور در میزبانی مشترک، مانند خطاهای سرور داخلی یا خطاهای سرویس در دسترس نباشد.

از طرف دیگر، وب سایت های محاسباتی سنگین در میزبانی VPS بسیار بهتر عمل می کنند زیرا دیگر برای قدرت پردازش با سایت های دیگر رقابت نمی کنند. با میزبانی VPS، می‌توانید هر زمان که آماده رشد باشید، به یک ماشین مجازی جدید با قدرت پردازش بیشتر مهاجرت کنید.

آیا میزبانی VPS امن است؟

بله، میزبانی VPS امن است. امنیت VPS از جداسازی هر نمونه از محیط های دیگر روی سرور ناشی می شود. در محیط‌های میزبانی مشترک، وب‌سایت شما منابعی مشابه سایر وب‌سایت‌ها دارد و می‌تواند تحت تأثیر آسیب‌پذیری‌های آنها قرار گیرد. میزبانی VPS از شما در برابر حملات منابع فشرده ای که متوجه دیگران می شود محافظت می کند. همچنین می توانید با افزودن فایروال، آنتی ویروس و سایر اقدامات نرم افزاری سرور مجازی خود را ایمن تر کنید.

به عنوان مثال، یک حمله انکار سرویس (DDoS) سعی می کند یک وب سایت را با غلبه بر سرور با هزاران درخواست به طور همزمان از بین ببرد. در یک محیط میزبانی اشتراکی، حتی اگر DDoS به وب سایت دیگری هدایت شود، باعث از کار افتادن سیستم شما نیز می شود. این به این دلیل است که هر دو وب سایت منابع اصلی یکسانی را به اشتراک می گذارند.

آیا میزبانی VPS سریع و قابل اعتماد است؟

بله، میزبانی VPS سریع و قابل اعتماد است زیرا به شما پهنای باند اختصاص داده شده است. شما می توانید عملکرد قابل اعتمادی مشابه یک سرور اختصاصی داشته باشید. همچنین می‌توانید سیستم‌عامل‌های مختلف را انتخاب کنید و پیکربندی سرور را برای مطابقت بهتر با عملکرد برنامه خود بهینه کنید.

چرا باید VPS را انتخاب کنید؟

سرور مجازی وب‌رمز به شما امکان دسترسی کم هزینه به یک تیم آموزش دیده از متخصصان را می دهد که تمام وقت بر روی مدیریت سرور تمرکز می کنند. مزایای زیر را به همراه دارد:

·         شما بهترین شیوه ها و فناوری های جدید را در میزبانی VPS دریافت می کنید.

·         برای کاهش زمان خرابی، پشتیبانی شبانه روزی دریافت می کنید.

·         ارائه دهنده هاست VPS محیط شما را برای عملکرد و امنیت بهینه می کند.

·         تیم فناوری اطلاعات شما می تواند بدون نگرانی در مورد میزبانی VPS بر روی برنامه وب شما تمرکز کند.

·         ارائه دهنده هاست VPS می تواند مشکلات رایج را خیلی سریع عیب یابی و رفع کند.

منبع: aws.amazon.com

1402/05/14
21:39:22
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است