یك پژوهش نشان داد

گیاهانی که هوای خانه را در عرض 8 ساعت تمیز می کنند

گیاهانی که هوای خانه را در عرض 8 ساعت تمیز می کنند

با فناوری: یک پژوهش نشان میدهد که گیاهان اداری تا چه اندازه می توانند هوای سمی را در یک روز کاری تصفیه کنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، این نخستین باری است که گیاهان جهت بررسی توانایی حذف ترکیبات در رابطه با بنزین مورد آزمایش قرار می گیرند.
بر طبق این مطالعه جدید، یک دیوار سبز کوچک حاوی طیف وسیعی از گیاهان آپارتمانی می تواند بطور موثری آلاینده های سمی هوا را تنها در عرض هشت ساعت پاک کند.
سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که ۶.۷ میلیون نفر در سرتاسر جهان به سبب آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند.
از آنجا که مردم در سرتاسر جهان حدود ۹۰ درصد از زمان خودرا در داخل ساختمان، همچون در ادارات، خانه ها یا مدارس می گذرانند، کارشناسان خواهان اتخاذ استراتژی های جدیدی برای بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان ها شده اند.
در صورتیکه مطالعات قبلی نشان داده است که گیاهان می توانند طیف وسیعی از آلاینده های هوای داخل ساختمان را حذف نمایند، تازه ترین مطالعه از این دست برای نخستین بار نشان میدهد که آنها می توانند بخارات بنزین را که یکی از بزرگترین منابع ترکیبات سمی در ساختمان ها در سرتاسر جهان است، پاک کنند.
دفاتر اغلب بطور مستقیم بوسیله درها و کانال های آسانسور(lift well) با پارکینگ ها ارتباط دارند و این جلوگیری از نفوذ ترکیبات مضر در رابطه با بنزین به محل کار و واحدهای مسکونی را دشوار می کند.
مطالعات نشان داده است که خیلی از ساختمان ها نیز در معرض دود سمی بنزین از جاده ها و بزرگراه های مجاور قرار دارند.
فریزر تورپی(Fraser Torpy) یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه فناوری سیدنی(UTS) در استرالیا در اطلاعیه ای اظهار داشت: این نخستین باری است که گیاهان از نظر توانایی حذف ترکیبات در رابطه با بنزین آزمایش می شوند و نتایج اعجاب انگیز است.
تحقیقات جدید که با مشارکت شرکت آمبیوس(Ambius) انجام شد، نشان داد که یک دیوار سبز کوچک حاوی تلفیقی از گیاهان آپارتمانی می تواند بطور موثر آلاینده های مضر و سرطان زا را از بین ببرد.
دانشمندان توانایی سیستم دیواره ی گیاه آمبیوس را که در داخل محفظه هایی با حجم کمی از بنزین بخار شده قرار داده شده بودند، آزمایش کردند و آنرا با محفظه هایی که هیچ گیاهی در داخل آن نبود، مقایسه کردند.
در صورتیکه نمی توان از نشتی هر یک از محفظه ها چشم پوشی کرد، پژوهشگران ابراز اطمینان کردند که گیاهان همچنان بیش از ۴۰ درصد از کل ترکیبات آلی فرار را در دوره ی آزمایشی هشت ساعته حذف کردند.
آنها خاطرنشان کردند که تقریباً تمام مواد شیمیایی مضر مانند آلکان ها، مشتقات بنزن و سیکلوپنتان ها حذف شدند.
بااینکه مطالعات قبلی نشان داده است که گیاهان می توانند مواد شیمیایی سمی را از هوا حذف نمایند، اما در این مطالعات اغلب به توانایی گیاهان در تصفیه تک گونه های شیمیایی و نه توانایی آنها در فیلتر کردن مخلوط های پیچیده توجه شده بود.
پژوهشگران می گویند، دیوار سبز آمبیوس می تواند تنها در عرض هشت ساعت ۹۷ درصد از سمی ترین ترکیبات را از هوای اطراف حذف کند.
گیاه گندمی، سینگونیوم پودوفیلوم و پتوس


منبع:

1402/03/18
16:38:20
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است