چین به دنبال استقرار صورت فلکی ماهواره ای خود است

چین به دنبال استقرار صورت فلکی ماهواره ای خود است

به گزارش با فناوری، چین در واکنش به استقرار ماهواره های اینترنتی استارلینک، می خواهد با استفاده از موشک های بزرگ «لانگ مارچ ۸» یک صورت فلکی ماهواره ای جدید را متشکل از ۱۳ هزار ماهواره در فضا مستقر کند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آژانس ملی فضایی چین(CNSA) اخیرا اعلام نمود که به دنبال توسعه گسترده تولید سیستم پرتاب جدید لانگ مارچ ۸(Long March ۸) با تأسیساتی است که قادر به تولید ۵۰ موشک در سال است.
این موشک به چین کمک می نماید تا یک صورت فلکی ماهواره ای جدید را به مدار زمین برساند که به آن اجازه می دهد با قابلیت های اینترنتی استارلینک(Starlink) متعلق به شرکت اسپیس ایکس رقابت کند.
چین درحال ساخت یک کارخانه مونتاژ با قابلیت تولید ۵۰ موشک لانگ مارچ ۸ در سال است که در سال ۲۰۲۴ تکمیل خواهد شد.
این کارخانه در جزیره گرمسیری هاینان(Hainan) واقع شده است و ظرفیت پرتاب سالانه چین را تقریبا دو برابر می کند.
راه اندازی این کارخانه در حالی صورت می گیرد که چین تضمین می نماید که هیچ تأسیسات موجود دیگری در جهان نمی تواند با این سرعت موشک بسازد.
موشک لانگ مارچ ۸ می تواند بیشتر از ۲۰ ماهواره ارتباطی به اندازه ماهواره های استارلینک را با خود حمل کند و چین می خواهد از این وسیله نقلیه برای ارسال بیشتر از ۱۰۰۰ ماهواره به فضا در هر سال استفاده نماید.
صورت فلکی ماهواره ای چین که گاهی به آن «گووانگ»(Guowang) یا شبکه ملی هم گفته می شود، از حدود ۱۳ هزار ماهواره در مدار نزدیک زمین تشکیل می شود و بسیار شبیه به استارلینک اسپیس ایکس، نگرانی هایی را در مورد تأثیراتی که می تواند بر جامعه نجومی جهان داشته باشد، برانگیخته است.
چین هم اکنون بیشتر از ۴۰۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد و می خواهد ۱۳ هزار ماهواره دیگر را برای رقابت با پروژه اینترنت ماهواره های استارلینک پرتاب کند.
شاید نکته جالب تر، این حقیقت باشد که این موشک جدید برای قرار دادن ماهواره ها در مداری بالاتر از ماهواره های فعلی استارلینک طراحی شده است که به ماهواره های چینی اجازه می دهد بتوانند علاوه بر انجام وظایف خود، بر ماهواره های آمریکایی هم نظارت کنند.
آمادگی چین برای استقرار صورت فلکی ۱۳ هزار ماهواره ای
انتظار می رود چین نخستین ماهواره های شبکه جدید خویش را اواخر سالجاری میلادی به فضا پرتاب کند.
بر اساس گزارش ها، نخستین ماهواره ها برای نخستین بار بر فراز مرحله دوم یوانژنگ-۲(Yuanzheng-۲) متصل به موشک لانگ مارچ ۵بی(Long March ۵B) پرتاب خواهند شد.
حالا شرکت علوم و فناوری هوافضای چین(CASC) درحال افزایش تولید موشک لانگ مارچ ۸ است تا به این کشور کمک نماید تا به ظرفیت مورد نیاز برای پرتاب تمام صورت فلکی خود برسد و برای انجام این کار، درحال ساخت یک مرکز جدید و سکوهای پرتاب در فرودگاه فضایی ونچانگ(Wenchang) در جزیره هاینان است.
موشک لانگ مارچ ۸ به روزترین موشک عملیاتی چین است. این موشک، عنوانِ متمایزِ نخستین موشک در جهان را یدک می کشد که بدون احتیاج به آزمایش کیفی در مقیاس کامل با موفقیت پرواز کرده است.
این کشور در عین حال درحال توسعه موشک لانگ مارچ ۹ است و اخیراً اعلام نموده است که این موشک جدید دقیقا مانند موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس کاملا قابل استفاده مجدد خواهد بود.
در عین حال انتظار می رود که موشک لانگ مارچ ۱۰ به ارسال فضانوردان به ماه پیش از سال ۲۰۳۰ کمک نماید.
در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ موشک لانگ مارچ ۸ طی یک پرتاب، ۲۲ ماهواره را به مدار برد و یک رکورد ملی را ثبت نمود. این پرتاب به چین اجازه داد تا سیستم پرتاب خویش را برای مأموریت های آتی «گووانگ» تأیید کند.
تابحال اطلاعات کمی در مورد مشخصات ماهواره های «گووانگ» وجود دارد و فقط می دانیم که آنها تحت نظر آکادمی علوم چین درحال توسعه هستند.
ماهواره های «گووانگ» می توانند مشکل تراکم آسمان را بدتر کنند
با برنامه های چین برای پرتاب ۱۳ هزار ماهواره به مدار زمین، احتمالا نگرانی هایی در مورد تاثیر بالقوه آنها بر مشاهدات نجومی و همینطور نگرانی های امنیتی احتمالی بخصوص بعد از حادثه بالن چین در آسمان آمریکا وجود خواهد داشت.
اسپیس ایکس با فاصله زیاد در رتبه نخست شرکت ها و سازمان هایی است که هم اکنون بیشترین ماهواره را در فضا دارند و تابحال بیشتر از ۴۴۰۰ ماهواره استارلینک خویش را به مدار زمین رسانده است. این شرکت هم اکنون منتظر تایید سازمان هوانوردی فدرال آمریکا برای پرتاب ۳۰ هزار ماهواره دیگر است.
دکتر سامانتا لاولر، ستاره شناس دانشگاه رجینا در یک مصاحبه در سال قبل اخطار داد که به سبب تعداد بالای ماهواره ها در مدار زمین، ما هم اکنون در آستانه وقوع سندرم کسلر هستیم.
سندرم کسلر، سناریویی را توصیف می کند که در آن یک قطعه ماشینی در فضا شکسته می شود و ترکش هایی به وجود می آورد که به اجسام دیگر صدمه می رساند و منجر به یک اثر مخرب متوالی و آبشاری می شود.
لاولر توضیح داد که اگر این اتفاق بیفتد، احساس می نماییم در یک کره برفی با چند ساعت طلوع یا غروب خورشید هستیم و هر تلاشی برای رفع این مشکل، شبیه به جمع آوری گلوله است.
منبع:

1402/03/14
13:23:14
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است