ماهواره کپستون ناسا نخستین عکس خویش را از ماه گرفت

ماهواره کپستون ناسا نخستین عکس خویش را از ماه گرفت

به گزارش با فناوری، ماهواره «کپستون» ناسا که به دور ماه می چرخد، نخستین عکس خویش را از نزدیک ترین همسایه زمین گرفته است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ماهواره کوچک ناسا معروف به «کپستون»(CAPSTONE) که توسط شرکت «ادونسد اسپیس»(Advanced Space) برای این آژانس فضایی ساخته شده و مدیریت می شود، برای کمک کردن به ایجاد پایه و اساس ایستگاه فضایی آینده «دروازه ماه»(Lunar Gateway) طراحی شده است که بعنوان بخشی از برنامه «آرتمیس»(Artemis) به دور ماه خواهد چرخید.
کپستون درحال آزمایش کردن یک مدار منحصربه فرد معروف به «NRHO» به دور ماه است که مورد استفاده ایستگاه فضایی دروازه ماه قرار خواهد گرفت.
مدار NRHO بسیار بیضوی است و در نقطه تعادل دقیقی در گرانش زمین و ماه قرار دارد. ماندن در این مدار به انرژی کمی نیاز دارد و مدار می تواند پایداری بلندمدت را برای ایستگاه های فضایی مانند دروازه ماه فراهم آورد.
در مدار NRHO، کپستون هر هفت روز یک مرتبه به یک قطب ماه نزدیک می شود و بعد از آن، هر هفت روز تا ۷۰ هزار کیلومتر از قطب دیگر فاصله می گیرد. این ماهواره که به اندازه مایکروویو است، اولین بار در سوم مه از سطح ماه تصویربرداری کرد چونکه درحال عبور از قطب شمال آن بود.
شش روز بعد، گروه کپستون از یک کیوب ست برای آزمایش کردن یک فناوری ناوبری مشابه GPS به نام «سیستم موقعیت یابی خودکار سیسلونار»(CAPS) بهره برد.
طی آزمایش موفقیت آمیز ۹ مه، کپستون با «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا که از سال ۲۰۰۹ دور ماه می چرخد، همکاری کرد. کپستون یک سیگنال را به مدارگرد شناسایی ماه فرستاد که به اندازه گیری فاصله و سرعت نسبی بین دو کاوشگر کمک کرد.


مقامات ناسا در مورد این مأموریت نوشتند: این آزمایش، توانایی جمع آوری اطلاعاتی را اثبات کرد که توسط نرم افزار کپستون برای تعیین موقعیت هر دو فضاپیما استفاده می شود. این قابلیت می تواند اطلاعات مسیریابی خودکار را برای مأموریت های آینده ماه فراهم آورد.
آزمایش ۹ مه فقط چند روز قبل از ششمین ماه ورود کپستون به مدار ماه انجام شد. نقطه عطف شش ماهه که در ۱۳ مه محقق شد، مأموریت اصلی کیوب ست کوچک را رسما به پایان رساند اما این آزمایش نشان داده است که کپستون هنوز هم می تواند به تلاشهای ناسا برای رسیدن به ماه کمک نماید.1402/03/02
12:30:57
5.0 / 5
349
تگهای خبر: آزمایش , شركت , طراحی , فضاپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است