رئیسی در مراسم افتتاح ۷ طرح فیبر نوری:

ظرفیت های بسیار خوبی برای رشد اقتصاد دیجیتال کشور داریم

ظرفیت های بسیار خوبی برای رشد اقتصاد دیجیتال کشور داریم

به گزارش با فناوری، رئیس جمهور اظهار داشت: ظرفیت های بسیار خوبی برای رشد اقتصاد دیجیتال کشور داریم.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان عصر امروز چهارشنبه همزمان با روز جهانی ارتباطات در آیین افتتاح ۶ پروژه ملی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اجرای این طرح ها و بهره برداری از این دستاوردها را مایه افتخار توصیف و اشاره کرد: دنیای امروز، دنیای ارتباطات و اطلاعات است.
رئیس جمهور اضافه کرد: دستاوردهایی مثل برق و تلفن نیز از دستاوردهای فناورانه بشری است، اما اولاً فراگیر شدن آنها زمان بسیاری به طول انجامید ولی فناوری های ارتباطی خیلی سریع فراگیر شدند و ثانیا فناوری های ارتباطی همه لایه های زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده اند و امروز جزو متن زندگی انسان شده است.
رئیسی با اشاره به اهمیت پیشرفت در حوزه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی گفت: جمهوری اسلامی ایران تا مدتی پیش در حوزه فناوری ارتباطات فقط مصرف کننده بود اما امروز با تلاش مجاهدانه دانشمندان جوان کشور در عرصه های سخت افزاری، نرم افزاری و مغزافزاری به پیشرفت های بسیار خوبی رسیده ایم.
رئیس جمهور همین طور با اشاره به بازید خود از نمایشگاه دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اظهار داشت: آن چه امروز در این نمایشگاه و نیز در جریان افتتاح پروژه های اجرا شده مشاهده کردیم که حاصل ضمیمه کردن دانایی به توانایی است، بسیار قابل تقدیر و مایه امیدواری بود اما بطور قطع تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری باقی مانده است.
رئیسی در ادامه با قدردانی از زمینه سازی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مشارکت موثر و سازنده تشکل های تخصصی و فعالان بخش خصوصی در تصمیم سازی و تصمیم گیری کارهای این عرصه اشاره کرد: احساس مشارکت واقعی فعالان و متخصصان عرصه فناوری های ارتباطی در کارهای این بخش، احساس بسیار سازنده ای است که اندیشه و انگیزهای آنان را در راه رشد و تعالی این عرصه به کار می گیرد.
رئیس جمهور افزود: این مشارکت سازنده تا حالا نیز موجب ایجاد رقابت سالم و سازنده در راه ارتقای کیفی دستاوردهای این بخش شده و این همان چیزی است که در همه عرصه های کشور به آن نیاز داریم. دولت باید در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد و زمینه مشارکت واقعی و سازنده بخش خصوصی در همه فعالیت ها برقرار شود.
رئیسی در ادامه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی به لزوم توجه به کارهای دانش بنیان و فناورانه اظهار داشت: رهبری تاکید دارند که پیشرفت کشور در گرو کارهای دانش بنیان است. اگر نگاهی به همین کشورهای همسایه و نزدیک خود بیاندازیم خواهیم دید که تعدادی از آنها به خوبی ارزش و اهمیت کارهای دانش بنیان در پیشرفت و درآمدزایی پی برده و در این حوزه قدمهای خوبی برداشته اند.
رئیس جمهور با اشاره به آمار ارائه شده از طرف وزیر ارتباطات، رشد اقتصادی ۱، ۵ درصدی در عرصه اقتصاد دیجیتال را قابل قبول اما ناکافی دانست و افزود: باتوجه به ظرفیت های موجود در کشور و نیروی جوان و مستعدی که داریم بطور قطع رشد اقتصادی ما در بخش اقتصاد دیجیتال می تواند بالاتر و برتر از این باشد و از سویی زمینه اشتغال برای جوانان تحصیل کرده کشور هم فراهم خواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به رشد ۳۷ درصدی شبکه ملی اطلاعات در دولت سیزدهم اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات از برنامه های دولت و یکی از زیرساخت های مهم برای هرگونه پیشرفت در کشور است و باتوجه به تاکیدات رهبری معظم انقلاب درباره ی تکمیل این شبکه، ادامه کار بدون آنکه از کیفیت آن کاسته شود با سرعت باید دنبال شود.
رئیسی با اشاره به رقابت جدی کشورها به سمت هوشمندسازی نظام اداری، تحقق دولت هوشمند را از اولویت های دولت مردمی برشمرد و اشاره کرد: برمبنای آمارهای ارائه شده ۹۵ درصد از دستگاهها به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند متصل شدند و دستگاه های باقی مانده نیز باید حداکثر ظرف مدت یک ماه آتی به این سامانه بپیوندند چونکه غیبت یک دستگاه نیز در نتیجه کار بی نظمی ایجاد خواهدنمود.
رئیس جمهور حفظ کرامت انسانی مردم در ادارات، ارزیابی عملکرد کارکنان اداری، شفافیت و دسترسی سریع به اطلاعات را همچون مزایای تحقق دولت هوشمند عنوان نمود و اظهار داشت: تحقق دولت هوشمند همین طور باتوجه به سرعت و سهولت جمع آوری و دسترسی قضات به مدارک و اسناد می تواند در امر مبارزه با مفاسد در دستگاه قضا مفید باشد.
رئیسی در ادامه با تأکید بر اهمیت کیفیت خدمات رسانی در جلب رضایت مردم اشاره کرد: باید تمام تلاش وزارت ارتباطات و دستگاه های در رابطه با این وزارتخانه ارائه خدمات با کیفیت و پر سرعت به مردم باشد، چونکه امروز خیلی از خدمت رسانی ها به مردم بوسیله فضای مجازی به مردم میسر است.
رئیسی افزود: به عنوان مثال سامانه آموزشی شاد در روزهای کرونا به رغم برخی مشکلاتی که داشت تا حدی توانست خلاء تعطیلی مدارس را پر کند و از این جهت که تجربه ای نو در نظام آموزشی ما بود متوقف نشد و در کنار آموزش حضوری برای ارتباطات بیشتر همچنان مورد استفاده است.
رئیس جمهور در ادامه همین طور بر ضرورت تبیین اقدامات و ارائه گزارش پیشرفت های انجام شده در اقدامات دولت برای مردم تاکید نمود.
رئیسی با ذکر خاطره ای از سفر به یکی از روستاهای دور افتاده و اهمیت گسترش فناوری اطلاعات در توسعه روستایی اظهار داشت: به رغم تحقق مطالبات مردم در ساخت مدرسه، راه اندازی جاده و همین طور خانه بهداشت به تعبیر یکی از مسئولان آن روستا تا آن زمان که این مناطق به اینترنت متصل نشوند، گویی کاری صورت نگرفته است.
رئیسی با تأکید بر اهمیت پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و محصولات استاندارد و با کیفیت آنها با تجاری سازی و بازاریابی در کشورهای منطقه و صادرات اضافه کرد: باز هم تاکید می کنم هیچ دستگاهی در کشور حق ندارد نمونه کالا و محصول باکیفیتی را که توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود، وارد کند چونکه مصداق واردات بی رویه و جفای به تولید و اشتغال و لطمه زدن به اقتصاد کشور است.
رئیس جمهور پیوند بین صنعت با پژوهش و دانشگاه را اتفاقی مبارک خواند و اظهار داشت: تشویق عملی پژوهشگران، اساتید و دانشگاهیان در آنست که احساس کنند نتیجه تلاش هایشان بصورت کاربردی در صنعت مورد استفاده قرار گرفته که این اقدامی بسیار باارزش است.


منبع:

1402/02/28
12:30:09
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است