شغل افراد علمی زیر ذره بین مجله نیچر ؛

آب بازی در ایستگاه فضایی فقط سرگرمی و بازی نیست

آب بازی در ایستگاه فضایی فقط سرگرمی و بازی نیست

با فناوری: «سامانتا کریستوفورتی»، فضانورد آژانس فضایی اروپا که مدتی پیش مدتی در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشته، برای جمع آوری اطلاعات برای طراحی مخازن سوخت، مایعات را در ایستگاه فضایی بین المللی ریخت.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، وی در گفت و گو با مجله نیچر درباره ی شغل خود اظهار داشت: من فضانورد آژانس فضایی اروپا هستم. سال گذشته، من پنج ماه - از اواخر آوریل تا اواسط اکتبر -را در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) گذراندم و آخرین ماه را به عنوان فرمانده ایستگاه گذراندم. پیش از بازگشت به زمین، من و تیمم زمانی را برای بازی با آب اختصاص دادیم. در اینجا، در داخل ایستگاه فضایی بین المللی، من نحوه رفتار آب در وضعیت گرانش صفر را نشان می دهم.
می توانید از ترفندهای کوچکی استفاده کنید تا مطمئن شوید آب در جایی که می خواهید، باقی می ماند. کشش سطحی حباب آب را کنار هم نگه می دارد و می توانید با بهره گیری از نی به آرامی آنرا بکشید یا با دمیدن بر رویش، آنرا حرکت دهید. اگر حباب به اندازه کافی کوچک است، می توانید آنرا بنوشید. ما تمام آب داخل فضاپیما را بازیافت می نماییم.
بی وزنی نه فقط هیجان انگیز است، بلکه فرصتی برای مطالعه فیزیک بنیادی است. تحقیقات زیادی در مورد دینامیک سیالات در ایستگاه فضایی وجود دارد. یک مطالعه که من شخصاً در آن شرکت داشتم، به رفتار شل شدن انواع مختلف مایعات و مخلوط مایعات و گازها در ظروف می پردازد. نتایج برای طراحی مخازن سوخت، خصوصاً جهت استفاده در فضا، بسیار اهمیت دارد.
این عکس در ماژول آزمایش ژاپنی گرفته شده است. این بزرگترین ماژول واحد ایستگاه فضایی بین المللی است، بدین سبب ما اغلب از آن برای صحبت با رسانه ها یا دانش آموزان مدرسه استفاده می نماییم. وقتی با آنها ارتباط برقرار می نماییم، از وسایلی مانند توپ های پشت سرم که مدل سیارات و ماه هستند، استفاده می نماییم. جسم گرد پشت من، هوابند ماژول است. ما از آن برای استقرار ماهواره ها و همین طور سخت افزارهایی مانند اسکنر برای آزمایش های علمی استفاده می نماییم.
این دومین باری بود که به ایستگاه فضایی بین المللی رفتم. من به سرعت با فضا سازگار می شوم و از احساس بی وزنی بسیار لذت می برم. بازگشت به زمین برای من خیلی مشکل تر است.
نمی دانم کی باردیگر به آنجا می روم. ما خواهیم دید که برنامه آرتمیس به رهبری ایالات متحده که مردم را در دهه آینده به ماه باز می گرداند، چگونه تکامل می یابد. شاید باردیگر فرصتی برای من پیش بیاید.
«کریستوفورتی» عضوی از ماموریت «کرو-۴» بود که توسط شرکت «اسپیس ایکس» انجام شد. وی در آن زمان برای شروع اقامت 6 ماهه خود در تاریخ ۲۷ آوریل با کپسول «دراگون» به ایستگاه فضایی رسید. گفتنی ست که ماموریت «کرو-۴» دومین پرواز فضایی «کریستوفورتی» بوده است. وی قبلاً از نوامبر ۲۰۱۴ تا ژوئن ۲۰۱۵ در ایستگاه فضایی اقامت داشته است.
منبع:

1401/12/23
09:12:53
5.0 / 5
163
تگهای خبر: آزمایش , بازی , تحقیقات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است