ضربان قلب درک افراد را از زمان شکل می دهد

ضربان قلب درک افراد را از زمان شکل می دهد

با فناوری: مطالعه ای جدید نشان میدهد که ضربان قلب بر درک افراد از گذر زمان تاثیر می گذارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، در حال حاضر مغز شما بصورت ناخودآگاه گذر زمان را پیگیری می کند و به شما اجازه می دهد روی موارد بهتری مانند خواندن این خبر تمرکز کنید.
این فعالیت بطور خودکار اتفاق می افتد، اما نه بطور مداوم. درک مغز از زمان می تواند نوسان داشته باشد و گاهی به نظر می آید که تعدادی از لحظات نسبت به دیگر لحظات کش می آیند یا به سرعت می گذرند.
بااینکه این تغییرات در زمان ممکنست تحریف واقعیت باشند اما از نظر فنی همه ی آنها در ذهن شما اتفاق نمی افتند. بر طبق یک مطالعه جدید، تعدادی از آنها از قلب شما نشات می گیرند.
آدام کی اندرسون(Adam K. Anderson)، نویسنده ارشد و استاد روانشناسی دانشگاه کورنل، می گوید که ضربان قلب درک ما از سرعت گذر زمان را تعیین می کند و این نقش اساسی قلب ما در کمک به پیگیری زمان را نشان میدهد.
اندرسون می گوید: زمان بُعدی از کیهان و پایه ی اصلی برای تجربه ما از خود است. تحقیقات ما نشان میدهد که تجربه لحظه به لحظه زمان با طول ضربان قلب هماهنگ شده و با آن تغییر می کند.
پژوهشگران می گویند، این تغییرات در درک زمان طبیعی است. در تحقیقات قبلی نیز منشا درک ما از مان مورد بررسی قرار گرفته بود و مشخص شده بود که افکار و احساسات می توانند حس ما را از زمان تحریف کنند و موجب شوند که تعدادی از لحظات درحال کش آمدن یا کوتاه شدن به نظر برسند.
برای مثال، در مطالعه ای که سال قبل انجام شد، اندرسون و همکارانش دریافتند که به نظر می آید زمانی که قطارهای شبیه سازی شده مجازی شلوغ تر هستند، سفرهای با قطارهای واقعیت مجازی برای مسافران بیشتر طول می کشد.
اندرسون می گوید که خیلی از مطالعات قبلی بر درک فواصل زمانی نسبتا طولانی متمرکز شده اند و بدین سبب بیشتر نحوه ی تخمین زمان توسط افراد را نشان می دهند تا نحوه ی تجربه زمان در لحظه توسط آنها.
برای روشن کردن نحوه ی تجربه ی زمان، این مطالعه ی جدید با تمرکز بر نوسانات طبیعی ضربان قلب، بدنبال کشف ارتباط میان درک زمان و ریتم های بدنی بود. در صورتیکه آهنگ کلی قلب ثابت به نظر می آید، هر ضربان قلب واحد می تواند از قبلی کوتاه تر یا طولانی تر باشد.
تحقیقات نشان داده اند که ضربان قلب می تواند بر درک ما از محرک های خارجی تاثیر بگذارد و مدت هاست که گمانه زنی هایی در خصوص کمک قلب به مغز در حفظ زمان وجود داشته است.
پژوهشگران ۴۵ دانشجوی مقطع کارشناسی از دانشگاه کورنل را جهت شرکت در این مطالعه انتخاب کردند که همگی بین ۱۸ تا ۲۱ سال سن داشتند و سابقه بیماری قلبی نداشتند.
آنها از نوار قلب(ECG) برای نظارت بر فعالیت قلب با وضوح میلی ثانیه استفاده کردند و آنرا به کامپیوتری متصل کردند که صدای کوتاهی را که توسط ضربان قلب ایجاد می شود، پخش کند.
هر صدا تنها ۸۰ تا ۱۸۰ میلی ثانیه دوام می آورد. و بعد از شنیده شدن آن توسط یکی از داوطلبین، از آنها خواسته می شد گزارش دهند که آیا فکر می کنند این ضربان طولانی تر یا کوتاه تر از سایرین بوده است.
به قول پژوهشگران، نتایج نشان میدهد که تغییرات زمانی در درک ما از گذر زمان در محل کار رخ می دهند. افراد مورد آزمایش صدای ضربان های کوتاه تر را بلندتر گزارش کردند و صداهای کوتاه تر به ضربان قلب طولانی تر نسبت داده شد.
اندرسون می گوید: ضربان قلب ریتمی است که مغز ما از آن استفاده می نماید تا حس گذر زمان را القا کند و این یک نمودار خطی نیست بلکه دائما درحال کم و زیاد شدن است.
درک نادرست از گذر زمان ممکنست اتفاق بدی به نظر برسد و گاهی اوقات هم همین طور است. اما در صورتیکه از دست دادن زمان می تواند منجر به ایجاد دردسر شود، ممکنست مزایای تطبیقی برای انواع تغییرات زمانی که در این مطالعه شناسایی شده اند نیز وجود داشته باشد.
پژوهشگران افزودند که به نظر می آید قلب به مغز کمک می نماید تا با منابع محدود بصورت کارآمدتری کار کند و بر نحوه تجربه گذر زمان در کوچک ترین مقیاس ها تاثیر می گذارد.
این مطالعه در مجله ی «Psychophysiology» انتشار یافته است.1401/12/21
10:24:17
5.0 / 5
165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است