ساخت ربات با الهام از بطری سس گوجه فرنگی

ساخت ربات با الهام از بطری سس گوجه فرنگی

به گزارش با فناوری، پژوهشگران هلندی با الهام از عملکرد بطری سس گوجه فرنگی، به طراحی و ساخت ربات های نرم پرداخته اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بطری های پلاستیکی سس گوجه فرنگی دارای دریچه کوچکی روی در خود هستند که باز می شود تا سس بیرون بیاید و اگر بطری خیلی محکم فشار داده شود، گاهی اوقات سس پاشیده می شود. دانشمندان هلندی، از این مکانیسم برای ایجاد محرکی تقلید کرده اند که میتوان از آن در دستگاههای رباتیک نرم خودکار بهره برد.
این فناوری که توسط گروهی از پژوهشگران "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) طراحی شده است، بعنوان "دریچه هیسترتیک"(hysteretic valve) شناخته می شود. این دریچه هیسترتیک، تمایل دریچه بطری سس گوجه فرنگی برای باز و بسته شدن سریع و مکرر را شبیه سازی می کند؛ حتی زمانی که بطری به آرامی و به صورت یکنواخت فشرده می شود.
ایده اینست که در یک ربات، اگر هوا از راه چنین دریچه ای به طرف یک پا یا انگشت نرم پنوماتیک پمپاژ شود، پا یا انگشت به صورت مکرر منبسط و منقبض می گردد و در همان حال به جلو و عقب حرکت می کند.
برخلاف تجهیزات الکترونیکی پیچیده تر و پرقدرت تر، این حرکت با یک مکانیسم آنالوگ ساده شروع می شود. حتی امکان دارد که پمپ هوا با تغییرات در محیط ربات فعال شود و احتیاج به کنترل خارجی را از بین ببرد.


به بیان ساده، دریچه هیسترتیک از یک پایه سیلیکونی مسطح با شکاف هایی روی آن تشکیل شده است. شکاف ها تا وقتی که فشار هوای پشت آنها به آستانه مشخصی برسد، بسته می مانند و در این مرحله باز می شوند و هوا را آزاد می کنند. سپس، شکاف ها باردیگر بسته می شوند و این چرخه بارها و بارها تکرار می شود.
به صورت غیرمنتظره ای مشخص شد که وقتی دو تا از دریچه ها به یک پمپ متصل می شوند، تمایل به باز و بسته شدن برخلاف یکدیگر دارند. به عبارت دیگر، یک دریچه زمانی که دیگری بسته است، باز می شود.
پژوهشگران با استفاده از این اثر، رباتی با بدنه نرم ساختند که با استفاده از چهار پا راه می رود. همچنین، آنها یک دست رباتیک را ابداع کردند که انگشتان پنوماتیک خویش را به صورت متوالی به هم می زند.
این پژوهش، در مجله "Matter" به چاپ رسید.منبع:

1401/09/06
12:03:30
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است