هورمون عشق می تواند قلب لطمه دیده را ترمیم کند

هورمون عشق می تواند قلب لطمه دیده را ترمیم کند

با فناوری: بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که هورمون معروف به ˮهورمون عشقˮ ممکنست تاثیر مفیدی بر ترمیم قلب لطمه دیده داشته باشد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، هورمون عصبی "اکسی توسین"(Oxytocin) برای تقویت پیوندهای اجتماعی و ایجاد احساسات لذت بخش، به خوبی شناخته شده است اما این هورمون عملکردهای دیگری نیز دارد؛ همچون تنظیم شیردهی و انقباضات رحمی در زنان و تنظیم انتقال اسپرم و تولید تستوسترون در مردان.
پژوهشگران "دانشگاه ایالتی میشیگان"(MSU) در پژوهش جدیدی نشان داده اند که اکسی توسین در گورخرماهی و کشت های سلولی انسان، عملکرد نامعلوم دیگری دارد. این هورومون، سلول های بنیادی به دست آمده از لایه بیرونی قلب را تحریک می کند تا به لایه میانی آن انتقال یابند و در آنجا به "کاردیومیوسیت ها"(cardiomyocytes) تبدیل شوند که سلول های عضلانی ایجادکننده انقباضات قلب هستند. شاید این کشف را روزی بتوان برای ترویج ترمیم قلب انسان بعد از حمله قلبی مورد استفاده قرار داد.
دکتر "آیتور آگیره"(Aitor Aguirre)، استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش نشان داده ایم که اکسی توسین، یک نوروپپتید که به "هورمون عشق" نیز مشهور است، می تواند مکانیسم های ترمیم قلب را در قلب های لطمه دیده گورخرماهی و کشت های سلولی انسان فعال کند و راه را برای درمان های بالقوه جدید بمنظور بازسازی قلب در انسان هموار سازد.

سلول های ترمیم کننده کاردیومیوسیت ها
تعداد زیادی از کاردیومیوسیت ها بطور معمول بعد از حمله قلبی از بین می روند. از آنجائیکه آنها سلول های بسیار ویژه ای هستند، نمی توانند جای خالی خودرا باردیگر پر کنند اما پژوهش های پیشین نشان داده اند که زیرمجموعه ای از سلول ها در اپی کاردیوم می توانند تحت برنامه ریزی مجدد قرار بگیرند تا به سلول های بنیادی تبدیل شوند که "سلول های پیش ساز مشتق از اپی کاردیوم"(EpiPCs) نامیده می شوند. این سلول ها می توانند نه فقط کاردیومیوسیت ها، بلکه انواع دیگر سلول های قلب را بازسازی کنند. آگیره اظهار داشت: به سلول های EpiPC به عنوان سنگتراش هایی فکر کنید که در قرون وسطی، کلیساهای جامع را در اروپا تعمیر کردند.
در هر حال، تولید EpiPCs برای بازسازی قلب انسان در وضعیت طبیعی، برای ما ناکارآمد است. شاید گورخرماهی بتواند به ما بیاموزد که چگونه قلب را بطور موثرتری ترمیم نماییم.
گورخرماهی به خاطر ظرفیت خارق العاده خود در بازسازی اندام هایی مانند مغز، شبکیه چشم، استخوان و پوست معروف است. گورخرماهی ها گرفتار حمله قلبی نمی شوند. گورخرماهی می تواند قلب خودرا زمانی که یک چهارم آن از بین رفته است، باردیگر پرورش دهد.
پژوهشگران دریافتند که در گورخرماهی، در عرض سه روز بعد از لطمه ناشی از انجماد به قلب، بیان آران ای پیامرسان اکسی توسین تا ۲۰ برابر در مغز بیشتر می شود.
همچنین، آنها نشان دادند که این اکسی توسین به اپی کاردیوم گورخرماهی می رود و به گیرنده اکسی توسین متصل می شود و یک آبشار مولکولی را به وجود می آورد که سلول های محلی را تحریک می کند تا گسترش یابند و به EpiPC تبدیل شوند.
این سلول های EpiPC جدید، به میوکارد گورخرماهی انتقال می یابند تا به قلب، عروق خونی و سایر سلول های مهم قلب تبدیل شوند و جای سلول های از دست رفته را بگیرند.

اثر مشابه بر سلول های بافت انسان
مهم تر از همه این است که پژوهشگران نشان دادند اکسی توسین، تأثیر مشابهی را بر بافت انسان در وضعیت آزمایشگاهی دارد. اکسی توسین، "سلول های بنیادی پرتوان القایی انسانی"(hIPSCs) را تحریک می کند تا به EpiPC تبدیل شوند و اثری بسیار قویتر از مولکول های دیگری که قبلا نشان داده شده بود، داشتند.
آگیره اظهار داشت: این نتایج نشان می دهند که احتمال دارد تحریک تولید EpiPC توسط اکسی توسین در انسان تا حد قابل توجهی حفظ شود. اکسی توسین به دلیلهای دیگر به شکل گسترده در آزمایش های بالینی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، استفاده مجدد برای بیماران بعد از لطمه قلبی، یک تصور دور از ذهن نیست. حتی اگر ترمیم قلب فقط جزئی باشد، فواید آن برای بیماران می تواند بسیار زیاد باشد.
وی ادامه داد: در مراحل بعد، ما باید اکسی توسین را در انسان بعد از لطمه قلبی بررسی نماییم. خود اکسی توسین در گردش خون، عمر کوتاهی دارد. بنابراین، اثرات آن در انسان ممکنست با این کار مختل شوند. داروهایی که بطور خاص با طول عمر بیشتر یا قدرت بیشتر طراحی شده اند، ممکنست در این شرایط مفید باشند. بطور کلی، آزمایش های پیش بالینی روی حیوانات و آزمایش های بالینی روی انسان ها برای پیشرفت ضروری هستند.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Cell and Developmental Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1401/07/10
11:47:51
5.0 / 5
160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است