ژن های عامل کم شنوایی شناسایی شدند

ژن های عامل کم شنوایی شناسایی شدند

تعدادی از محققان دانشگاه کینگز لندن، موسسه کارولینسکا و دانشگاه اراسموس روتردام در مطالعه اخیرشان 10 ژن جدید در رابطه با کم شنوایی و قسمتی از گوش که بدین سبب تحت تاثیر قرار می گیرد را شناسایی نمودند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، یافته های این مطالعه که امروز در مجله" American Journal of Human Genetics" انتشار یافت، این احتمال را که لطمه شنوایی در رابطه با افزایش سن عمدتاً از سلول های مویی حسی سرچشمه می گیرد، کاهش داده و نشان داده قسمتی از حلزون گوش به نام" stria vascularis "را می توان بعنوان یک هدف جدید برای درمان و کمک به افراد مبتلا به کم شنوایی مورد مطالعه قرار داد.
بسیاری از مردم با افزایش سن به تدریج قسمتی از توانایی شنوایی خودرا از دست می دهند و تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲.۴ میلیارد نفر به صورتی از کم شنوایی گرفتار شوند. اختلال شنوایی در رابطه با سن یکی از عوامل اصلی در کاهش کیفیت زندگی افراد به سبب ناتوانی در شنیدن است و از سویی یک خطر مهم و از عوامل زوال عقل نیز بشمار می رود.
طی این مطالعه پژوهشگران تجزیه و تحلیل های ژنتیکی را که قبلا در مراکزی در سراسر جهان انجام شده بود را همراه با نمونه هایی از ۷۲۳۲۶۶ نفر از ۱۷ مطالعه که از نظر بالینی به اختلال کم شنوایی تشخیص داده شده بودند را مورد مطالعه قرار دادند.
این مطالعه فراتحلیلی یکی از بزرگترین مطالعات فراتحلیلی است که تا حالا در حوزه ژنتیک شنوایی انجام شده است. طی این مطالعه پژوهشگران ۴۸ ژن در رابطه با کم شنوایی را شناسایی نمودند که ۱۰ نوع جدید که بتازگی با شنوایی مرتبط شناخته شده بودند.
تجزیه و تحلیل بیشتر با بررسی ژنتیک موش نشان داد که کاهش شنوایی در رابطه با افزایش سن به سبب تغییرات در stria vascularis است که برای شنوایی ضرورت دارد. نتایج این مطالعه راه را برای شروع تحقیقات آینده هموار می کند و می تواند درمان های کاهش شنوایی را بهبود بخشد.
پروفسور "فرانسس ویلیامز" (Frances Williams) از دانشگاه کینگز لندن اظهار داشت: در این مطالعه ما ۱۰ ژن را که بتازگی با کاهش شنوایی مرتبط شده اند، شناسایی کردیم. نتایج این مطالعه به وجود ژن هایی اشاره می کند که می توانیم آنها را برای اهداف غربالگری، توسعه دارو و حتی ژن درمانی در آینده استفاده نمائیم. این مطالعه پایه محکمی برای بهبود درمان های کاهش شنوایی فراهم می آورد.
پروفسور "کریستوفر آر کودروت" (Christopher R. Cederroth) از موسسه کارولینسکا اظهار داشت: از دهه ۱۹۷۰ این فرضیه وجود داشت که stria vascularis ممکنست در کاهش شنوایی در انسان نقش داشته باشد، اما شواهد مولکولی برای این مساله تا به امروز وجود نداشت.1401/02/28
13:44:21
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است