ماهواره هواشناسی آمریكا ثبت كرد

تازه ترین تصویر از سیاره ی آبی ما

تازه ترین تصویر از سیاره ی آبی ما

با فناوری: ناسا بتازگی تصویری جدید از سیاره ی آبی ما که تاریخ 5 مه 2022 ثبت شده در صفحه اینستاگرام خود منتشر نموده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، آژانس فضایی آمریکا در توضیح این تصویر نوشت: ماهواره محیطی عملیاتی زمین ثابت" به اختصار "GOES" متعلق به "اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا" (NOAA) در فاصله ای کمی بیشتر از ۲۲ هزار مایل ( ۳۴ هزار کیلومتر) بر فراز زمین، نخستین تصاویر خودرا ثبت کرده است.
ماهواره "GOES-18" که در مدار زمین ثابت قرار دارد، قسمتی از زمین که شامل غرب سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا، آلاسکا، هاوایی، مکزیک، آمریکای مرکزی و بخش هایی از آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام است را پوشش می دهد.
ماهواره های "GOES" پیشرفته ترین ماهواره های نظارت بر آب و هوا در نیمکره ی غربی هستند. آنها در لحظه تصاویری با وضوح بالا ثبت کرده، اندازه گیری های جوی انجام داده و نقشه ی رعد و برق های زمین را ارائه می دهند و همین طور با تصویربرداری پیشرفته از خورشید و مغناطیس سنج های ارتقاء یافته که تغییرات مغناطیسی را اندازه گیری می کنند، به نظارت بر آب وهوای فضا می پردازند.
"GOES-18" به هواشناسان و دانشمندان کمک می نماید تا بر طوفان ها، آتش سوزی ها، گردبادها و تغییرات جوی نظارت داشته باشند.
این ماهواره پیشرفته هواشناسی در تاریخ اول مارس سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شد و در روز ۱۴ مارس به مدار زمین ثابت در فاصله ی ۲۲ هزار و ۲۳۶ مایلی از زمین رسید. این ماهواره با اندازه ای مشابه یک اتوبوس مدرسه و بیش از شش هزار پوند وزن توسط شرکت "لاکهید مارتین" تولید شده است. "GOES-18" سومین ماهواره از چهار ماهواره پیشرفته آب و هوایی است که برای برآورده کردن نیازهای پیش بینی هواشناسی ایالات متحده تا سال ۲۰۳۶ طراحی شده است. قبل از این ماهواره هواشناسی "GOES-16" در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد و سپس ماهواره "GOES-17" در سال ۲۰۱۸ به فضا رفت.
ابزار اصلی این ماهواره، تصویربردار پیشرفته آنست که دوربینی برای ردیابی آب و هوا، اقیانوس ها و محیط زیست زمین است. این ماهواره جدید همین طور دارای نخستین ابزار در نوع خود به نام "نقشه بردار صاعقه زمین ثابت" است تا رعد و برق های شدید را زودتر و پیش از ایجاد بادهای مخرب، تگرگ یا حتی گردباد شناسایی کند.
این ماهواره همین طور دارای چهار ابزار دیگر برای نظارت بر آب و هوای فضا است. یک تصویربردار فرابنفش خورشیدی تصاویری از خورشید می گیرد در صورتیکه یک سنسور فرابنفش و یک سنسور اشعه ایکس، شراره های خورشیدی را تشخیص می دهند. همین طور یک مغناطیس سنج و ابزاری برای ردیابی ذرات پرانرژی و تغییرات میدان مغناطیسی زمین بر اثر رویدادهای آب و هوای فضا در این ماهواره تعبیه شده است.
منبع:

1401/02/23
12:30:36
5.0 / 5
176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است