تازه ترین تصاویر از سیارکی که به استخوان سگ شبیه است!

تازه ترین تصاویر از سیارکی که به استخوان سگ شبیه است!

گروهی از ستاره شناسان در بررسی خود، تصاویر جدیدی را از سیارکی که به استخوان سگ شباهت دارد، ثبت کرده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، ستاره شناسان موفق شده اند تصاویر جدیدی را از سیارک موسوم به "کلئوپاترا ۲۱۶" (Kleopatra 216) ثبت کنند که دو قمر دارد و به استخوان سگ شبیه است.
این تصاویر جدید با بهره گیری از "تلسکوپ وی ال تی" (VLT) به دست آمده اند که به "رصدخانه جنوبی اروپا" (ESO) متعلق می باشد. وضوح بالای تصاویر، به دانشمندان کمک کرده است تا اطلاعات بیشتری را در مورد جرم و شکل سه بعدی این سیارک به دست بیاورند. این اطلاعات می توانند نحوه شکل گیری سیارک کلئوپاترا ۲۱۶ و دو قمر آنرا بیشتر مشخص کنند.
نزدیک ترین فاصله سیارک کلئوپاترا ۲۱۶ با زمین، ۲۰۰ میلیون کیلومتر است.
در این پژوهش، دو بررسی در مورد سیارک کلئوپاترا ۲۱۶ انجام شده اند که یکی از آنها بر شکل سیارک و دیگری بر جرم و همین طور قمرهای آن تمرکز دارند.


"فرانک مارکیس" (Franck Marchis)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: کلئوپاترا ۲۱۶ واقعا یک جرم منحصر به فرد در منظومه شمسی محسوب می شود. علم به لطف بررسی اجرام عجیب دور از دسترس، پیشرفت زیادی می کند. من باور دارم که کلئوپاترا ۲۱۶ یکی از این اجرام است و درک این سیستم پیچیده و چند سیارکی می تواند به ما در یادگیری بیشتر درباره منظومه شمسی کمک نماید.
این سیارک که شکل غیرمعمولی دارد، در کمربند اصلی سیارک ها میان مریخ و مشتری واقع شده است و به دور خورشید می گردد. مشاهدات راداری که ۲۰ سال پیش در مورد کلئوپاترا ۲۱۶ انجام شدند، شکل آنرا آشکار کردند.
"مارکیس" و گروهش در سال ۲۰۰۸، دو قمر را کشف کردند که به دور این سیارک می چرخند و "الکسهلیوس" (AlexHelios) و "کلئوسلین" (CleoSelene) نام دارند.
ابزارهای موجود در تلسکوپ وی ال تی، تصاویری از کلئوپاترا ۲۱۶ را بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ثبت کردند. این کار به ستاره شناسان کمک کرد تا کلئوپاترا ۲۱۶ و قمرهای آنرا از زوایای مختلف ببینند و شکل سه بعدی آنرا بهتر درک کنند. این گروه پژوهشی، مشاهداتی نیز انجام دادند تا مدارهای دو قمر کلئوپاترا ۲۱۶ را بهتر درک کنند.
"میروسلاو بروش" (Miroslav Brož)، پژوهشگر "دانشگاه کارل" (Charles University) در جمهوری چک اظهار داشت: این مساله باید بررسی می شد، برای اینکه اگر در مدارهای قمری اشتباهی صورت می گرفت، در همه چیز همچون جرم کلئوپاترا ۲۱۶، اشتباه پیش می آمد.
یافته های تازه ترین پژوهش صورت گرفته روی قمرها، به پژوهشگران امکان داد تا بفهمند که گرانش این سیارک چگونه بر حرکت قمرها تاثیر می گذارد. همین طور ستاره شناسان توانستند جرم این سیارک را محاسبه کنند که ۳۵ درصد کمتر از برآورد قبلی بود.


چگالی کلئوپاترا ۲۱۶، کمتر از نصف چگالی آهن است. این بدان معناست که بااینکه این سیارک ترکیبات فلزی دارد، اما احیانا یک سیارک متخلخل با توده قلوه سنگ است. چنین سیارک هایی، خوشه ای از سنگ های فضایی هستند که به هم متصل می شوند و بطور معمول بعد از تجمع مجدد قطعات که در پی یک برخورد عظیم مانند برخورد یک سیارک بزرگتر با یک سنگ فضایی دیگر صورت گرفته است، شکل می گیرند.
این واقعیت که کلئوپاترا ۲۱۶ یک سیارک با توده قلوه سنگ است نیز می تواند دلیل وجود دو قمر را توضیح دهد. این سیارک آن قدر سریع می چرخد که ممکنست مواد در صورت برخورد با هر چیزی حتی کوچک، از سطح بلند شوند. ممکنست که در گذشته، تکه هایی از کلئوپاترا ۲۱۶ جدا شده و قمرهای الکسهلیوس و کلئوسلین را ایجاد کرده باشند.
"مارکیس" اظهار داشت: بی صبرانه منتظر هستم تا کلئوپاترا ۲۱۶ را با "تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی" (ELT) مورد بررسی قرار دهم و ببینم که آیا قمرهای بیشتری هم وجود دارند یا خیر و همین طور مدارهای آنها را برای شناسایی تغییرات کوچک اصلاح کنم.
این پژوهش در مجله "Astronomy & Astrophysics" به چاپ رسید.1400/06/19
14:07:07
5.0 / 5
57
تگهای خبر: پژوهش , تلسكوپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است